| johnnyclaudiu a întrebat:

O cerere de motivare a absentelor la scoala poate fi scrisa si semnata doar de parinte? Ori poate s-o faca si un elev?
Problema este ca parintii mei n-au mereu timp sa-mi faca o cerere de motivare a absentelor cand am vreo problema si am auzit ca si elevii pot face o cerere de motivare.
Este adevarat? Pot face eu, ca elev, o cerere de motivare a absentelor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar parintele poate solicita motivarea, conform ROFUIP, citez:
"ART.94.(1).Absenţele datorate îmbolnăvirii elevilor, bolilor contagioase din familie sau altor cazuri de forţă majoră, dovedite cu acte legale, sunt considerate motivate.
  (2) Motivarea absenţelor se efectuează pe baza următoarelor acte:
  a) adeverinţă eliberată de medicul cabinetului şcolar sau de medicul de familie şi avizată de medicul şcolar (dacă există);
  b) adeverinţă/certificat medical eliberată/eliberat de unitatea sanitară, în cazul în care elevul a fost internat în spital, avizată/avizat de medicul şcolar (dacă există);
  c) cererea scrisă a părintelui/ tutorelui legal al elevului, adresată directorului unităţii de învăţământ şi aprobată de acesta în urma consultării cu dirigintele/învăţătorul clasei.
  (3) Motivarea absenţelor se face de către învăţător sau diriginte, în ziua prezentării actelor justificative.
  (4) În cazul elevilor minori, părintele/tutorele legal are obligaţia de a prezenta personal dirigintelui actele justificative pentru
absenţele copilului său.
  (5) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor vor fi prezentate în termen de maximum 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi vor fi păstrate de către învăţător/diriginte pe tot parcursul anului şcolar.
  (6) Toate adeverinţele medicale trebuie să aibă viza cabinetului care are în evidenţă fişele medicale/ carnetele de sănătate ale elevilor.
  (7) Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (5) atrage, de regulă, declararea absenţelor ca nemotivate.
  (8) La cererea scrisă a unităţilor de învăţământ în care este organizat învăţământ sportiv sau a structurilor naţionale sportive, directorul poate aproba motivarea absenţelor elevilor care participă la cantonamente şi la competiţii de nivel local, naţional şi internaţional, cu condiţia recuperării materiei, în vederea încheierii situaţiei şcolare."

1 răspuns:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Da se poate face o cerere (nu stiu cate ai voie pe an 5/10...
2 Cererea se face ca-m asa:

Doamnule/Doamna Director

Subsemnatul Jonny (numele tatalui/mamei) parinte al elevului Jony (al tau) in clasa a X-a, va rog sa aprobati motivarea absentelor din data 27.10. 2014, din motive (medicale, probleme familiale/financiare...).

Data... (in partea stanga)
Semnatura... (in partea Dreapta)

Mult Succes!
Si nu uita ca in paranteze am scris asa ca sa stii ce de ce.