| WeAreLegion a întrebat:

Daca ai fi ministrul invatamantului pentru o zi, ce ai schimba?

Răspuns Câştigător
| Captoresque a răspuns:

Aș scoate competențele alea cretine de la BAC care nu folosesc la nimic.

Aș face un BAC special pentru profilele de real și un altul special pentru profilele de uman, care să fie echilibrate între ele și să nu se învețe la limba română la fel de mult atât la real cât și la uman, că nu-i trebuie ăluia de la real să știe care sunt caracteristicile unei opere epice sau dramatice. Ăla are nevoie de matematică, fizică și chimie, nu de polologhie și povești de adormit copiii.

Obligatoriu ar trebui să fie copiii învățați despre cum să nu fie păcăliți, cum să poarte o conversație, cum să țină un discurs, pentru că p-astea nu le-am învățat deloc în școală sau liceu și acum în facultate trebuie să ne lovim de ele.

6 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Am avut o colega in a 5-a tiganca, a venit de 20 ori la scoala in primul semestru (nu glumesc chiar le-am numarat) si-n al doilea nu le-am mai numarat, dar mare schimbare n-a fost.Cand venea la scoala(se lua la injurat cu profesorii si bineinteles avea note pe masura sa nu mai zic de nota de purtare.)Oricum daca era romanca ramanea repetenta, eee da cum era tiganca n-a mai ramas repetenta...Am avut-o colega si-n a 6-a si acum am scapat de ea ...Ideea ar fi ca nu-i de loc corect si ca ar fi foarte bine daca asta ar fi schimbat, deci as schimba.

| zurick a răspuns:

Am avut o colega in a 5-a tiganca, a venit de 20 ori la scoala in primul semestru (nu glumesc chiar le-am numarat) si-n al doilea nu le-am mai numarat, dar mare schimbare n-a fost.Cand venea la scoala(se lua la injurat cu profesorii si bineinteles avea note pe masura sa nu mai zic de nota de purtare.)Oricum daca era romanca ramanea repetenta, eee da cum era tiganca n-a mai ramas repetenta...Am avut-o colega si-n a 6-a si acum am scapat de ea ...Ideea ar fi ca nu-i de loc corect si ca ar fi foarte bine daca asta ar fi schimbat.

| al3xander a răspuns:

Mi-as da demisia ca mi-ar fi rusine.

| SLS a răspuns:

Ooo...ce multe as face.Pentru inceput as face subiectele pentru examene, bac, admitere mult mai usoare.As da mai multe vacante intre semestre de cate o saptamana, doua.Vacanta de vara ar fi de 4 luni, de iarna o luna.

| Danila_Valentina_2000 a răspuns:

Eu cred ca as schimba vacanta acea de toamna pe care o au doar elevi din clasele 1-4 ...ar fi mai bine ori sa fie pentru toti elevi acea vacanta, ori sa nu aiba nimeni parte de acea vacanta...nui prea corect

| MarinaaMrnn a răspuns:

Progarama scolara.