| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare un Enduro se poate inmatricula ca o masina sau doar pe primarie se poate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu caracteristicile tehnice si faptul ca o motocicleta trebuie inmatriculata sau numai inscrisa la primarie depinde de acestea.
La primaria de domiciliu se inscriu numai motocicletele incadrate la categoria AM (moped), avand caracteristici tehnice conform Codului rutier, citez:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."
Toate celelalte motociclete, cu caracteristici tehnice mai mari, se inmatriculeaza la Serviciul de inmatriculari din judet.