NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

"Antena 3, RTV, B 1 TV s-au făcut că plouă.
A ignora o mişcare de stradă cu peste zece mii de participanţi indiferent cine i-a scos este un act de cenzură brutal şi sinistru. Sâmbătă seara, timp de două ore, între orele 18.00, când au început protestele anti-Ponta şi 20.00, când au atins apogeul, trei mari televiziuni de ştiri s-au făcut că plouă. România TV (postul controlat de Sebastian Ghiţă), Antena 3 şi B1 TV nu şi-au întrerupt programele cu obişnuitele breaking-news, altminteri declanşate de orice fapt divers, ci au tratat alte subiecte. Doar Digi 24, Realitatea TV şi ProTV şi-au făcut corect datoria faţă de public. Când informaţia a explodat peste tot, fie au minimalizat protestele, fie le-au pus exclusiv pe seama opoziţiei.
Se spune că opoziţia a jucat un rol în organizarea protestelor, dar nu există nici un indiciu sau probe certe. Din ce am văzut, organizatorii sunt oameni foarte tineri, studenţi, activi pe reţelele de socializare. Un singur lucru este cert: reacţia publicului faţă de un abuz al statului este fără precedent. La Cluj au ieşit peste 10.000 de oameni, la Timişoara câteva mii, la Bucureşti, Constanţa, Oradea şi Iaşi câteva sute, iar vineri seara am avut şi la Sibiu circa o mie de oameni în stradă. De remarcat apoi că largă majoritate a protestatarilor sunt tineri şi că mişcările de amploare s-au înregistrat în centrele universitare mari. Partidele nu mai reuşesc demult să scoată atâţia oameni în stradă. Faptul că au ieşit în număr atât de mare, majoritatea tineri, indică o masă critică de frustrări şi nemulţumiri acumulate în societate, un sentiment crescând de exasperare.
Aceste televiziuni s-au auto-depăşit. Ele nu mai reprezintă astăzi simple instrumente de propagandă, ci au devenit veritabile maşini de război, luptând în tranşeele corupţiei, cot la cot cu politicienii care le finanţează sau le controlează agenda."
http://www.paginadepolitica.ro/......-ca-ploua/
De câteva zile, de când am reintrodus în categoria produselor utilizate televizorul, stau şi mă întreb: într-o ţară, chipurile, democratică, europeană, al anului 2014, cum de este posibil ca televiziunile se dezinformeze într-un asemenea hal (în general, nu doar atunci)? Atâtea speculaţii şi minciuni malefice, intenţionate şi neruşinate nu am mai auzit demult. În ticăloşia şi ipocrizia sa, cum de se suportă? Şi cum îi suportă oamenii? De ce aceste televiziuni, care fac de ruşine meseria de reporteri şi moderatori de emisiuni, încă nu au fost desfiinţate? Până când vom tolera stilul lor de comunişti?!
De ce este nevoie ca o televiziune din România să fie desfiinţată? Câte legi ar trebui să încalce? Sau cât timp este mână în mână cu prim-ministru şi baronii, are voie orice?

129 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://www.ziare.com/......ia-1334345

NOname
| NOname explică:

"După aproape două săptămâni de la votul istoric din 16 noiembrie, astfel de imagini îmi trezesc sentimente contradictorii. Pe de o parte, sunt și astăzi mișcat de uimitorul val al schimbării la care românii din Diaspora au contribuit din plin. Pe de altă parte, sunt revoltat că cei care i-au împiedicat pe români să-și exercite un drept fundamental sunt încă în funcții. De asemenea, aștept cu maxim interes ca Parchetul Curții Supreme să-și respecte obligațiile constituționale de a apăra drepturile și libertățile cetățenilor și, în consecință, aștept cât mai curând rezultatul investigației privind împiedicarea exercitării drepturilor electorale de către românii din Diaspora.
România normală nu este doar despre viitor, ci și despre trecut, despre cum cei care au încercat să abată societatea noastră pe drumuri atât de greșite sunt trași la răspundere!"

https://www.facebook.com/......0832939837

"Filmul ce documenteaza atmosfera votului din diaspora si cugetarile romanilor ce au asteptat cu stoicism sa-si exercite dreptul la vot in cadrul alegerilor prezidentiale din 2014. "

http://youtu.be/lHCUPTwz238

NOname
| NOname explică:

"Mesaj cu ocazia Zilei Constituției - 8 decembrie 2014.

Adoptarea în urmă cu 23 de ani a primei Constituții a României după căderea regimului comunist reprezintă un moment fundamental în procesul de consolidare democratică a țării noastre. Astăzi putem spune că avem o Constituție care a trecut deja testul timpului. Integrarea europeană a impus anumite ajustări, însă au existat și modificări care nu s-au dovedit cele mai fericite, după cum există și texte care au permis interpretări forțate, dincolo de spiritul actului fundamental. Tocmai de aceea, procesul de revizuire a Constituției, de modernizare și clarificare trebuie desăvârșit în perioada următoare, iar modificările vor avea rolul de a o face mai puternică, de a construi un edificiu statal mai eficient, de a întări statul de drept, dar și libertățile cetățenești."

https://www.facebook.com/......7112436209

https://www.facebook.com/......609088426/

NOname
| NOname explică:

"Tatiana Niculescu Bran va fi purtătorul meu de cuvânt ca Președinte al României, începând cu data de 21 decembrie. Lista integrală a echipei care mă va însoți la Cotroceni va fi dată publicității săptămâna viitoare."

https://www.facebook.com/......4982414422

Pare o alegere inspirată.

http://www.hotnews.ro/......hannis.htm

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tatiana_Niculescu_Bran

Despre cărți și film ("După dealuri"):

- http://youtu.be/IzJec1LC5yU
- http://youtu.be/GVYdGr41Pzw
- http://youtu.be/cJHdkIks4uk

- http://www.imdb.com/title/tt2258281/
- http://youtu.be/QVQdeIyCB68

| Frank51 a răspuns:

Din pacate, orice am face tot Ponta iese, se vede, pe prost nu il poti intoarce din ceea ce vrea sa faca, pana si parintii mei, atrgumentul lor suna cam asa: ''Daca am fost pana acum cu PSD, de ce sa nu-l votam pe ponta acum?'', si imi venea sa.,. in fine, chestia-i ca ei nu sunt informati, si asa sunt inca 5 mil de oameni.

| NOname explică (pentru Frank51):

Dacă ne mobilizăm, avem toate şansele să depăşim numeric prostimea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu ai voie sa inchizi o televiziune, presa nu poate fi suprimata conform constitutiei Romaniei. Nu conteaza de partea cui este televiziunea respectiva, in democratie exista dreptul la libera exprimare. Ce ar putea face institutiile abilitate ar fi sa creasca cuantumul amenzilor asa incat sa-i usture tare pe cei care vorbesc deplasat. Ce ai putea face tu? Evident, sa schimbi canalul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

''Membru CNA: Antena 3 şi România TV, cea mai mare manipulare şi fraudare a votului în ziua alegerilor''

- Legat de manipularea votantilor, asta o fac toate televiziunile (mai mult sau mai putin pe fata). Banuiesc ca exista legi cu privire la treaba asta care se aplica insa atata vreme cat sanctiunile sunt reprezentate de amenzi modice, care pentru televiziuni reprezinta fix restul de la cafea, nimic nu se va schimba. Degeaba ridici tu licenta postului Antena 3 daca ei vor reveni sub o alta denumire sau se vor muta pe Antena 2... Pana nu-i arzi cum trebuie la buzunare, nimic nu se va schimbawinking

- Legat de fraudarea voturilor, mi se pare o dobitocenie. Nu Antena 3 numara voturile, nu vad cum ar putea sa le fraudeze :O

| Wehrmacht a răspuns:

Nimic nou.
Democratia insasi a devenit un fel de comunism mai usor de inghitit.
X procente voteaza cu unu' si Y procente cu altu.Cel care castiga decide si pentru celalalt.
Or sa existe mereu oameni carora nu le convine ceva, nu poti(sau poti da'...) avea o tara alcatuita doar din oameni cu exact aceleasi interese si stil de viata.
Asa este natura, indiferent de specie.Cand vrei sa castigi faci tot ce poti.Nu cred ca e cineva care sa-i creada 100% pe unu dintre astia care candideaza ca "lupta" cinstit.Serios...intotdeauna o sa se ascunda ceva acolo unde nu vezi ce se intampla.Totul se poate masca.
Si problema nu este cat de usor scapi de oameni, problema este in ce masura afecteaza acesti oameni.
N-ar trebui sa va mire chestiile astea.Nu e nimic anormal.E vorba de bani si putere...la ce sa te astepti de la om?

| NOname explică (pentru Wehrmacht):

Dar cu dezinformarea şi minciuna (care a atins cote obscen de mari) din mass-media totuşi cum rămâne?

| Wehrmacht a răspuns (pentru NOname):

Cu aia ramane asa cum este deoarece nu ai de ce sa-i acuzi daca nu difuzeaza ceva sau nu spun cu tarie ceva neadevarat fara sa aiba ca scuza ca "li s-au dat informatii gresite".
Totusi, la intrebarea asta ar trebui sa iti raspunda unu' de pe la...CNA,institutia aia platita din bani publici si inutila.
Nici in DNA nu se poate avea incredere.Sunt corupti.O dovada pentru aceasta afirmatie este faptul ca inca exista coruptie evidenta.Si daca nu sunt corupti sunt inutili, adica o cheltuiala inutila.Insitutia asta nu-si are rostul.De aceste lucruri trebuia sa se ocupe SRI.La ce mai avem nevoie de inca o instutie ca sa aplice legea? Nu aia trebuiau sa stie ce se intampla si sa se faca dosar penal pe numele celor corupti? Ba da.

| NOname explică (pentru Wehrmacht):

DNA-ul a făcut sute, mii de arestări şi va face în continuare (dacă nu va ieşi Ponta).
Fără DNA haosul, corupţia şi fărădelegea din ţară ar fi şi mai mari.

| Lawliet14 a răspuns:

Cel putin 2 patroni de televiziune au dosar de penal. Bineinteles ca avem nevoie de o lege dura, televiziunile astea trebuie sa fie obiective! Dar oare cum o fi definita si obiectivitatea? Oricum, daca un grup, o comisie ceva, decide ca o televiziune este subiectiva aceasta ar trebui avertizata ulterior chiar inchisa. Daca la OTV a fost minciuna crasa, alte 2 cel putin nu sunt nici ele departe! Inchidere ar trebui sa scrie pe ele dar vad ca nici avertismente nu vin in cazul lor.

| NOname explică (pentru Lawliet14):

Da, şi eu sunt de aceeaşi părere.
Mi se pare absurd să rămână nesancţionate şi să mintă lumea la nesfârşit.

| Theo94 a răspuns:

Cei din strada erau si impotriva psd ponta, au iesit in strada in semn de solidaritate pentru romanii din diaspora care nu au putut vota cum trebuie (majoritatea fiind contra lui ponta) din cauza ca nu au avut destule sectii de votare, stampile de vot, asta am inteles de la TV, net. (sau aici a vrut sa se ajunga)

| NOname explică (pentru Theo94):

Ideea e că Gunernul Ponta, care a fost responsabil de organizarea alegerilor şi putea uşor să anticipeze toate problemele care pot apărea, nu a mişcat un deget ca să le rezolve, nici în ceasul al 12-lea (nici acum nu a aprobat deschiderea noilor secţii de votare), ci, din contra, a contribuit la crearea problemelor; deci dacă e să gândim logic, Guvernul Ponta a sabotat intenţionat alegerile, mai ales cele din diaspora şi ale studenţilor, care în marea sa majoritatea au (fi) votat împotriva lui Ponta şi se ştia din timp acest lucru; deci Guvernul Ponta - PSD - a încercat prin toate metodele, până şi cele mai josnice şi neconstituţionale, să împiedice oamenii anti-comunism/Ponta să voteze...şi o fac în continuare.

Iar televiziunile psd-iste au încercat din răsputeri să ascundă sau să denatureze adevărul, minimalizând gravitatea mârşăviilor lui Ponta şi ridiculizându-l pe Iohannis şi pe susţinătorii lui şi ale celor care au vrut să voteze, dar nu au fost lăsaţi. Au dezinformat în continuu oamenii, deformând percepţia lor despre ceea ce se întâmplă în realitate...şi, după părerea mea, merită pedepsiţi şi să le fie închisă taraba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios? dar de cand stii tu ca televiziunile in general isi fac datoria faţă de public? laughing sunt libere si fac ce vor! si nu urmaresc interesul publicului ci doar sa faca bani, indiferent cum!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Cu mici excepţii.
Eu zic să rămână doar televiziunile (sau angajaţii) care îşi fac treaba şi nu sunt doar curve politice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am dat seama de ce ești atât de proastă)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar mi-am datlaughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaaaaaaalaughing)) ești susținătoarea dulapuluilaughing))

| AdrianaBacescu a răspuns:

Ar fi bine sa vine altii fostii candidatii (de exemplu:Amaritei) decat il vad pe cei doi adica Ponta si Iohannis.

| NOname explică (pentru AdrianaBacescu):

"Alţii" nu-şi mai au rostul - au ieşit din cursă.

| 123Bog a răspuns:

Televiziunea si presa ar trebui in mod normal sa critice orice derapaj politic indiferent de culoarea politica dar dupa cum constati si tu, astea deja nu se mai pot numi televiziuni, sunt mijloace de propaganda desantata chiar si in afara campaniei electorale.Parerea mea est ca ar trebui ca prin lege, presa (fie ea televizata sau scrisa) sa fie obligata saiti arate apartenenta politica.Asa se procedeaza in SUA.

| NOname explică (pentru 123Bog):

Ioi, cum de mi-a scăpat răspunsul tău? Abia acum am primit notificarea.

Da, 123Bog, ai perfectă dreptate.
Ni s-au urcat pe cap. Să-i lăsăm să o ţină tot aşa nu se poate, nu într-o ţară europeană al secolului XXI.

Sper că va câstiga Iohannis şi va reuşi să rezolve şi problema asta, pentru că mulţi oameni îşi formează mentalitatea în faţa televizorului şi nu e în regulă să-i tâmpească. E nevoie de o educaţie sănătoasă şi de informaţii corecte, nu minciuni şi aberaţii.