| BiuL a întrebat:

Argumente pentru a sustine opinia conform careia, infractiunea de hartuire nu este una de obicei.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca esti student/a, dar nu spui la ce infractiune de hartuire te referi, respectiv cea din actualul Cod penal (art.203^1), care de fapt este infractiunea de hartuire sexuala ori cea din noul Cod penal(art.208).
Pentru argumentatie fa o comparatie cu o infractiune tipica de obicei, cum este cersetoria (art.326 Cod penal) si o sa vezi diferenta. Succes si numai bine!
P.S. Nu sunt de acord cu facerea temelor pe TPU.

2 răspunsuri:
| fulgerul a răspuns:

Nu-l pot cotrazice pe ioandelasal, insa gandesc eu, hartuirea poate fi una de moment sau o forma continuata.Pana la urma tot infractiune ramane si cred eu ca forma continuata, inseamna si circumstanta agravanta daca a fost facuta cu discernamant.

| BiuL explică:

Hartuirea sexuala, 203 CP am uitat sa specific, credeam ca m-am corectat ulterior. Nu e tema, oricum multumesc. Am facut singura chestia asta si am mers mai mult din pct de vedere al victimei, care ar fi supusa unor suferinte inutile daca ar trebui sa astepte repetarea actelor de hartuire inainte ca sa poate depunde plangere; plus omisiunea legiuitorului de a explica de cate acte de executare e nevoie pentru ca o infractiune de obicei sa fie considerata consumata, astfel ca unele fapte ar putea scapa nesanctionate. Sper ca m-am exprimat corect si clar.
Ps: fulgerel, e vorba de faptul ca infractiunea de hartuire sexuala e considerat de obicei, insa eu nu sunt de acord cu aceasta clasificare; nu am spus nimic de forma continuata...