| moncsi a întrebat:

As avea nevoie de ajutorul si sfatul unui specialist in legatura cu succesiunea desfasurata la notar.in urma decesului tatalui meu vrem sa inaintam procedura de succesiune la notar, in afara de mine sunt mostenitori fratele minor si sora mea.problema noastra este ca locuim cu totii in strainatate si nu avem posibilitatea de reintoarcere repetata in tara, de aceea va intreb, se poate inainta si partajul impreuna cu procedeul de succesiune sau trebuie sa asteptam primirea certificatului de mostenitor si numai dupa aceea putem sa facem si partajul? o alta intebare a mea este daca intre frati este intelegere cu privinta la partajarea bunurilor dar nu o sa fie parti egale tuturor, este vreo problema?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Partajul se poate face, printr-un act notarial separat, deoarece la acesta se cere forma autentica(conform noului Cod civil), asa ca se poate face numai dupa inscrierea in cartea funciara a certificatului de mostenitor.
Problema este ca va trebui facuta si parcelarea bunurilor imobile, avand in vedere ca loturile nu vor fi egale. Nu este aceasta o problema, daca voi va intelegeti. Numai bine!

| mihai90000 a răspuns:

In primul rand trebuie sa se faca succesiunea apoi partajul il faceti cum doriti duba buna intelegere