| puscahoreangaion a întrebat:

As dori sa stiu cum se calculeaza intretinerea? si daca se tine seama de cartea tehnica a blocului?
ce sa fac daca imi sunt incalcate drepturile ca proprietar iar ceilalti proprietari nu imi dau vioe in spatiile comune pe motive doar de ei stiute si eu sunt obligat sa platesc aceste spatii la cota indiviza? dati-mi un sfat ce sa fac ca sa beneficiez si eu de aceste spatii ca si ceilalti proprietari?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intretinerea se calculeaza conform prevederilor Legii nr.230/2007 si Normelor metodologice de aplicare aprobate prin HG nr. 1588/2007.
Din cartea blocului se pot lua suprafetele apartamentelor, unele cheltuieli se calculeaza in functie de suprafata.
Incearca o rezolvare amiabila cu ceilalti proprietari si daca nu rezolvi adreseaza-te conducerii asociatiei de proprietari si, mai departe, instantei de judecata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite o explicatie: http://www.libertatea.ro/......97427.html
Daca ceilalti proprietari nu te lasa in spatiul comun ii poti da in judecata pentru tulburare de posesie. La acele spatii, insa, nu platesti nimic. Daca sunt incalzite atunci platesti, intr-a devar, cota parte de contributie.