| ExistaMosCraciun a întrebat:

Ati fi de acord ca copilul (nu e cacofonie!) vostru sa invete in aceeasi clasa cu un copil infectat cu HIV?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da. Nu sunt atat de stupida incat sa cred ca SIDA se ia asa usor. L-as invata pur si simplu sa nu intre in contact cu sangele acelui copil si atata tot. SIDA este o boala, nu un stigmat de netrecut. Nu se ia prin respiratie, atingere, folosisrea acelor rechizite. Cat de incuiat sa fii sa discriminezi un COPIL pe motiv ca e HIV pozitiv?

55 răspunsuri:
| Aishaa a răspuns:

Poate as suna dura, dar nu l-as lasa.imi pare rau dar mi-as iubi copilul si sincera sa fiu nu l-as lasa.nu fac nici o discriminare dar. ce te doare de alt copil? te doare de al tau.

| Helvete a răspuns:

Da. De ce sa fie marginalizati cei care au HIV? Eu zic ca e normal sa invete ca toti ceilalti, cu toti ceilalti, mai ales ca HIV nu se ia decat prin sange si contact sexual, ceea ce nu se prea poate intampla la scoala, intr-o zi obisnuita, asa ca eu nu vad niciun pericol. Nu mi se pare nimic anormal si sunt de acord.

| Choco a răspuns:

Normal ca da. HIV`ul se ia numai prin contact sexual deci nu ar fi nici un pericol pentru copil. si in plus copiii cu HIV nu trebuie marginalizatiz pentru ca sunt si ei copii

| KellyGreen a răspuns:

Nu am copil dar când o sa am chiar nu as fi de accord.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.Sincer,nu...

| alexutsuuu a răspuns:

Tu esti?

| CrazyClery a răspuns:

Sa nu credeti ca fac discriminari, dar nu se stie, exact cand nu te astepti, se poate intampla o nenorocire.De ce sa ai copilul bolnav pe viata, sau chiar sa nu si-o traiasca? Mai bine iti protejezi copilul, este cel mai bine!

| JoDenVille a răspuns:

DA. pentru ca si acela este un copil si nu trebuie discriminatsi doar pentru ca au o problema. HIV`ul nu se ia prin aerbatting eyelashes deci nu e nici o problemahee hee doar sa se spele mai des pe maini. si sa aiba grija sa nu bea din aceeasi sticla thinking macar asa de siguranta :*

| adrianc a răspuns:

Da, as fi de acord.Cu conditia ca toti ceilalti copii sa fie avertizati asupra riscurilor de transmitere a acestei boli.Nu e normal sa excluzi din colectivitate un copil care a avut ghinionul de a fi infectat cu Hiv.

| DjGhizmo a răspuns:

Nu categoric si nu cred ca trebuie sa detaliez de ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare poti pune! Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti, dar te pui in situatia in care ai fi mamica a unui copil bolnav?!?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Precizez ca nu sunt in nici una dintre situatii.
2. Intrebare: Ai 3 copii ai tai, unul din ei are infectie HIV, cum procedezi la tine acasa?
3. Care este diferenta intre HIV si SIDA?
4. Bolnavii cu HIV / SIDA sunt protejati de anonimat, asa ca teoria este una si practica este alta.
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric, da! pentru ca imi doresc sa cresc un copil informat, responsabil, empatic, si nu un copil cate va respinge tot ce nu e ca el- oameni bolnavi, romi, devianti, etc. ci sa ii accepte si sa stie cum sa se raporteze corect la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau ca m-am exprimat telegrafic, bolnavii cu Hiv sau ceilalti bolnavi cu SIDA, nu au cum sa fie cunoscuti decat de catre medicul care-i trateaza, ei sunt anonimi, deci nu poti sti care copil din care scoala din care clasa este sau nu bolnav de una dintre cele doua forme...
intrebarea aceasta este doar o presupunere, este o dilema, este o contradictie de idei de la locul tau de munca? da detalii, altfel nu poti avea raspunsuri la obiect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai deja peste 30 de raspunsuri, ai putea sa faci o statistica a raspunsurilor sa vedem ce spun cei din jur de pe TPU, dar tu ce ai face in aceasta situatie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum de nu e cacofonie? E o exceptie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce nu, trebuie sa marginalizam o persoana pentru o boala pentru care el practic nici nu este vinovat? mai ales ca este copil si poate nici macar nu constientizeaza de ce sufera? atat timp cat copilul (sau profesorul) respectiv cunoaste regulile fundamentale de transmitere a bolii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca co este cacofonie draga... puteai scrie "ca si copilu"

| Crisu_7532 a răspuns:

Oameni buni, sunteti batuti in cap?! tocmai din cauza voastra si a parerilor voastre cei cu HIV au de suferit din cauza marginalizarilor. virusul HIV nu se ia decat prin contact sexual sau prin contact direct cu sangele/saliva celui infectat. in rest, prin atingeri, imbratisari, pupici pe obraz nu se transmite virusul. am o prietena care este diagnosticata cu HIV si i-am ramas prietena in continuare. si inca iesim impreuna, ne imbratisam, ne atingem si am analizele la zi si sunt perfect sanatoasa!
ce dracu aveti atatea idei preconcepute? dar de ce nu va puneti in locul parintilor care au copil cu HIV? cum v-ati simti daca alti parinti ar refuza vehement sa-si lase copii in apropierea copilului dvs? nu v-ar durea sa vedeti cum copilul va este marginalizat si ignorat, desi stiti ca virusul nu se ia decat prin contact direct? atata ipocrizie pe voi...

| razvan1305 a răspuns:

DA! dc nu e si el cu copil dar cu siguranta as insista cu o igiena mai amanuntita

| Gabi_6377 a răspuns:

Sincer da, insa i-as spune copilului sa aiba grija daca el/ea are rani desschise sa nu se atiga.Practic l-as lasa sa vorbeasca si sa se joace, dar sa nu-l atinga

| catalina_8997 a răspuns:

Nu cred ca trebui sa facem discriminare mai ales ca aceasta boala nu se ia decat prin contact sexual sau rana deschisa. Gandeste-te daca doamne fereste copilul tau ar fi infestat cu hiv ti-ar conveni sa fie tratat altfel decat ceilalti? nu e vina lui pentru boala pe care o are.

| exo_1878 a răspuns:

Normal ca nu! se va infecta si el!

| ZaiKo a răspuns:

Normal ca nu

| stelu_8334 a răspuns:

Nu are nici o relevanta, deoare ce hiv-ul nu se transmite pe cale renala sau prin atingere! doar pe cale sexuala s-au rana deschisa.de ce nu!

| stelu_8334 a răspuns:

De ce nu!