| AldanaBlue a întrebat:

Ati spus vreodata NU cand a trebuit sa dati sau sa primiti "spaga"?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

@minerva - si eu lucrez in domeniul privat de cand ma stiu. Insa cu toate acestea, spaga a intrat atat de mult in obisnuinta romanului, incat adesea se mira ca nu vrei sa primesti nimic pentru munca pentru care esti platit.
Mie mi s-a oferit adesea spaga, ba de catre un sofer ca sa ii urgentez descarcarea, ba de un cunoscut sa ii angajez o ruda, ba chiar de la parteneri de afaceri, atunci cand i-am ajutat cu niste documente sau cu urgentarea unor anumite proceduri. Au fost cazuri in care m-au cautat si acasa, ba chiar uneori a a trebuit sa ma enervez ca sa scap de cate unul.
Analizand la rece, ma bucur ca am refuzat sa primesc vreodata ceva, pentru ca pe unii i-am mai intalnit ulterior si la randul lor m-au ajutat atunci cand am avut nevoie.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, am spus "NU" de nenumarate ori. De luat nu am luat niciodata, cel mult am apelat la ajutorul unor oameni pe care la randul meu i-am ajutat, insa nu cu incalcarea vreunei legi, nici macar a bunului simt. De dat probabil ca am mai dat, cu mentiunea ca eu nu consider spaga o recompensa data benevol dupa ce mi s-a prestat un serviciu (de exemplu la medic, dupa insanatosirea completa).
In general nu suport oamenii care asteapta sau chiar cer spaga si prefer sa dau mai mult in alta parte, doar pentru a nu le oferi satisfactia ca au reusit sa ma pacaleasca. Cu institutiile statului prefer sa lucrez in scris si am reusit de multe ori sa rezolv probleme dificile printr-o simpla hartie.

| Bacemi a răspuns:

Daca te referi la spaga ca baccis am dat mereu la ospatar cand mergeam la restaurant sau la vanzatoarea de la magazin in functie de rest daca era draguta si politicoasa. Am si primit.

Daca te referi la spaga ca mita nu am oferit niciodata. Si de primit mi s-a propus si nu am acceptat de mai multe ori. Nu imi compromit moralitatea.

Ma puteti crede sau nu dar eu voi fi la fel indiferent de ce credeti.

nony
| nony a răspuns:

@Bacemi, ce meserie ai de implica ¨mitá¨? thinking Functia ta este atat de sus incat se poate trece de nivelul ¨spaga¨ la nivelul mitá?
Curiozitatea.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Da, in ambele cazuri.

| hasegawa a răspuns:

De multe ori conteaza si cum analizam aceasta situatie, am dat si primit spaga insa am facut-o din placere fata de nevoile care le-am avut si au fost rezolvate.Am primit de-asemenea tot pentru proptitudinea cu care am ajutat.NU am spus insa pana la urma mi-am insusit suma respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am dat si mi-am luat-olaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand a trebuit sa primesc da.am spus nu.cand a trebuit sa dau, nu am spus nu chiar daca as fi vrut.si am dat la examenul de carnet al fiului meu fiindca stiti toti soferii ca daca nu dai, nu iei. futule muma in cur de nenorociti. ca mi-e rusine mie de nesimtirea lor. e rusinos sa dai un examen si sa si platesti o groaza de bani, ca este un bou care se crede mare specialist examinator.baaaa alde garcea? cand va reveniti? ca puteti sa aveti toti banii pamantului ca tot josnici muriti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mulţumesc pentru ofertă, dar nu vreau să urmez facultatea vărgată!
Nu este valabilă nici cea de a da bani, ei trebuie munciţi nu "furaţi" intenţionat!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De primit, n-a fost cazul, nu sunt functionar public (Doamne fereste). De dat, cand am fost cu copilul in spital am dat. Pentru alte probleme, NU.

| Rezzo a răspuns:

Da am spus nu (dar n-am cum sa-ti dovedesc oricum), sa stii ca nu e mare lucru sa spui Nu la spaga

| CosminAntonio a răspuns:

Sa intamplat de multe ori. ma refer la primit sa zic NU. ca la dat. si cand dai o ciocolata sau un pachet de tigari la un doctor, din punctul meu de vedere se considera tot spaga, nu atentie. off asta e Romania... saraca tara bogata