| Kornuletz540 a întrebat:

Atunci când sunt anunțate creșteri de salarii și pensii, de ce acestea nu sunt făcute la nivelul inflației?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e ok, la fel cum nu e ok sa dai milioade de lei pe biserici si nu pe spitale. Povestea e lunga, concluzia e ca ani de prost management a banului public fac ca mariririle de salarii, pensii si alocatii sa nu fie suficiente raportate la cursul economiei oricat de binevoitori ar fi conducatorii

32 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Nu sunt facute la nivelul inflatiei pentru ca ideea e sa te minta, sa nu te prinzi ca traiu se face din ce in ce mai rau.
Se numeste indexare nu marire, marire este cand creste puterea de cumparare cu marirea aia, nu cand cel mult ramane la fel.
Si cu tot cu indexari, puterea de cumparare scade de fapt.

Daca puteau sa dea cat inflatia, nu ar mai fi fost inflatie, si era bine.
Inflatia e o metoda sa pacalesti omul.
Adica sa nu vezi ca la aceleasi venituri, preturile urca, ca ala e de fapt adevarul.