| anonim_4396 a întrebat:

Auto: Masa tractată/remorcată poate depăși legal masa maximă specificată de producător?

Vorbind despre autovehicule de tip camionetă pick-up (sau "papuc" așa cum a fost denumită popular), fiecare producător auto informează pe site-ul propriu la "specificații" - masa maximă pentru tractare/remorcare despre toate modelele sale (specificație despre care tind să cred că reprezintă doar o recomandare a producătorului cu scopul de a nu avaria mașina, și că nu are nimic de-a face cu legislația).
De exemplu am văzut că în S.U.A. și Canada, anumiți indivizi cară fără probleme cu ale lor camionete, mase de peste 20t, deși producătorul specifică un maximum de 15t pentru respectivul model.
Deci spre exemplu - dacă în România, o camionetă despre care producătorul specifică că poate tracta/remorca maximum 5t, și se cară peste 5t cu ea (pentru că o poate face lejer), este în regulă sau încalcă cumva legislația?

[Categoria permisului fiind CE, deci permițând asta (ca să nu fie întrebări)]

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danbnz):

Prea tare, i ai dat link la propria intrebare de pe softpedia.

| danbnz a răspuns (pentru suntserios):

Exactwinking