| abcdefgh a întrebat:

As vrea sa discutam problema cu care se confrunta acum patria noastra, Romania. Tara care odata rasarea mandra n Europa fara rusine care o poarta acum, ca e condusa d niste Tempeli, Handicapati. dracu mai stie ce sunt.Bai oameni buni. Basescu si restul jigodiilor merita sa fie omoroti, pana nu ne omoara ei pe noi. Ne scumpesc mancarea, ne iau banii, ne iau locurile de munca. Din ce mama dracului sa mai traim noi? Din frunzele copacilor(care abia s mai gasesc, dar nu vreau sa intram intr-alta discutie). Cu toate ca aceste proteste, din toata tara tin 0 de 4-5 zile nimeni nu se arata. Porcul de Basescu sta ascuns...Cainii latra, ursu merge. Credeti ca acum ne zbatem degeaba? Sa mergem inainte? Nesimtirea celor din guvern e mare nu va asteptati sa se dea batuti cu usurinta. si totusi... dupa 5 zile sa nu se aratate chiar deloc. asta e pura nesimtire!

Răspuns Câştigător
| justitiarul a răspuns:

Mai mestere!(daca tot m-ai facut maestru)
Stiindu-ti apartenenta politica,clar manifestata pe aici de multe ori,m-am abtinut sa intru in contradictie cu tine de multe ori,si nu pentru ca nu as avea argumentele la mine,dar PDL-istii imi provoaca repulsie.
Ca om n-am nimic cu tine,iti apreciez inteligenta cand e cazul!
Dar referitor la partidul al carui membru esti,nu pot suporta lichelele care se imbogatesc furand de la gura pensionarilor,copiilor,bugetarilor, veteranilor de razboi, pensionarilor militari etc. Poate suna a placa stricata dar asta simt eu.Nu sunt membru al niciunui partid politic,pentru ca toti cei care intra in politica trebuie sa faca compromisuri,ori eu chiar nu pot!
O sa incerc sa iti raspund pe rand la lucrurile care le-ai adus in discutie,desi mi-ar fi fost mai simplu sa va injur la gramada pe toti PDL-istii,si daca as incepe sa fac asta(desi nu injur de felul meu)cred ca as putea sa va spun "vorbe dulci" doua ore fara sa ma repet.
Referitor la guvernul de tehnocrati,daca ar avea putina minte si mai putin orgoliu(dupa mine doar prostii au orgoliu nemasurat)presedintele tau iubit,Basescu,ar putea aduna din tara asta exact oamenii de care are nevoie:destepti,cinstiti care ar face treaba buna.Te asigur ca am cunoscut oameni de o inteligenta extraordinara dar si de o modestie pe masura,onesti, care ar face fata cu brio in locul unui analfabet ca Funeriu, unei "fotomodele osanzate"ca Udrea(nu am nimic cu doamnele de 40 de ani care normal ca pe ici pe colo mai au cate o pernuta de grasime,dar ca politician intelighent ce te dai,te tii de treaba nu iti fluturi curul osanzat si bratele umflate la vedere)si prezenta ta acolo ar trebui sa se reduca doar la problemele pe care le ai de rezolvat,ca esti membru al guvernului,nu fufa de Bambu; unui Igas pierdut in spatiu de cele mai multe ori si mai ales doamne,Dumnezeule unui Boc batut de soarta!
Deci chiar el, marinarul respins si tratat cu spatele de toti liderii europeni, ar trebui sa se gandeasca la faza cu guvernul de tehnocrati.V-ar salva macar 1% din imaginea terfelita tot de el si sleahta sa!
Referitor la Boc rolling on the floor a tinut criza in frau? Cum? Taind din salarii si drepturile oamenilor si imprumutandu-se la fondul monetar,bagand tara in datorii pe care si stranepotii tai le vor plati? Era mai simplu sa ne vanda dracului,poate ne cumparau englezii sau elvetienii si faceau ceva mai bun pentru noi.
Actuala clasa politica e un mare putregai.II urasc pe toti cu patima! Ai vazut de altfel si reactia strazii; nimeni nu ii doreste nici pe Ponta nici pe Antonescu! Si daca nu suntem atenti,o sa ne alegem fix cu" Dan Diaconescu in direct si in reluare"!
Eu te inteleg ca tu iti faci datoria de onoare pe aici,slujindu-ti stapanii(pentru ca nu se pot numi lideri politici cei care nu sunt receptivi la ideile celorlalti), dar serios Arthur, in conditiile in care 90%din tara asta urasc cu patima noua dictatura, de ce iti place sa fii sclavul lor? Doar pentru bani? Sa fiu al dracu dar ar reusi sa ma cumpere vreunul din "ciumpalacii"astia!

38 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns (pentru Arthur):

E interesant ca vorbesti cu mine dar i te adresezi lui regis desi imi spui ca as putea fi si alexeanca.Esti destul de incoerent.
Nu ma compara cu o pustoiaca tare in gura si zapacita de 16 ani cum e asta mica, ce din cand in cand te face praf pe aici, ca ne certam urat.Eu nu te-am acuzat ca ai fi ce nu esti!
Esti un tip inteligent dar prea implicat intr-o politica nesanatoasa dusa de PDL.Asta e cel mai mare pacat.Cat de independent te-ai da tu,se vede de la o posta din raspunsurile tale cui ii canti serenade.Dar e posibil sa iti schimbi optiunea, pentru ca asa cum stim, politica e o amanta ce i-a dezamagit pe multi.
Nu am conturi paralele ca nu am nevoie.Ma pis pe voturi(daca esti interesat)si am votat si voi vota asa cum consider, fara sa-ti dau tie explicatii.Capisci?
Si pentru ca tot m-ai bagat in discutie, "cacatul",din punctul meu de vedere, e un cuvant normal, obisnuit pe care il gasesti si in dex iar Regis nu a fost niciodata ipocrit desi am schimbat doar cateva randuri pe aici cu el.Salutari!

| Arthur a răspuns (pentru justitiarul):

Stimate prieten timişorean, pare puţin incoerent şirul răspunsurilor datorită faptului că aveam mai multe discuţii în paralel, dar esenţa este aceeaşi.Am avut un sentiment de vedere dublă când am văzut trezit din somnul de nouă zile tocmai în acea zi şi la acea oră din zi când discutam şi noi ca oamenii maturi problemele ţării pe domnul user Alex...
Care domn nu s-a dus la prima pagină pe TPU ci a picat direct peste noi care aveam ceva vreme de când discutam nevăzuţi de lumea care aleargă în mod normal pe prima pagină. Apoi am mai văzut că eşti pomenit de multe ori de către acel cont, şi de fiecare dată pozitiv. Apoi dacă spui că e domnişoară şi o şi caracterizezi să înţeleg că vă
cunoaşteţi? Adaugă şi faptul că e din Timişoara şi spui că are 16 ani când pe profil scrie că e născută pe 30 XI 2001 şi activează pe TPU de la 9 ani neînpliniţi. Cât despre vârstă dă-mi voie să mai am dubii şi aici: ce zici de acest răspuns : " Un putoi ca tine numai cand o vedea pe aia dezbracata isi dadea drumul fara sa mai fie nevoie de atingeri. ", o fi de puştoaică?
Despre voturi nu ţi-am pomenit nimic, de ce le-ai băgat în discuţie?
Despre tine şi Regis am avut şi am o părere bună legată de intelect şi verticalitate, dar de ce nu lăsaţi omul să aibă părerea lui ( adică mă refer la mine )? Din această cauză l-am făcut ipocrit pentru că tot domnia sa se plângea de acest lucru într-o postare referindu-se şi la atacul la persoană. De ce nu e valabil şi pentru cei cu care poartă o discuţie care orişicum nu are repercursiuni în plan politic, acelaşi lucru te întreb şi pe domnia ta.
Legat de faza cu " căcatul ", cum zici, dar cunoştinţa noastră comună spunea undeva : " Corecturile de după observaţii nu prea fac cinste. "
Îmi pare rău că s-a supărat dar aşa e românul, pune pasiune în tot ce ţine de politică, femei şi fotbal.
Mă alătur aceloraşi salutări. Noapte bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru justitiarul):

Nu stiu, tu si Regis, de ce-i dati atita atentie lui Arthur. E inutil sa incerci sa scoti ceva de unde nu-i. Si faptul ca-i PDL-ist convins, nu ma mai surprinde deloc, "cin' s-aseamana s-aduna". Ciudat este ca hotii, escrocii, oportunistii si lingaii din PDL, se trag din vechiul partid comunist, iar Arthur nu exista pe vremea lor, el face parte din noua generatie care ar fi trebuit sa aiba o minte clara si sanatoasa. Iar asta-i trist, ca multi dintre cei tineri, cei nascuti dupa revolutie, sint la fel ca securistii si nomenclaturistii epocii de aur. In alta ordine de idei, tactica abordata e amuzanta. Se cearta cu voi si va trosneste, da' in final arunca si bombonica, va stimeaza si va apreciaza. Genul asta de psihologie cred ca se invata la scoala de farmat membri de partid, celebra Stefan Gheorghiu. Acolo oamenii erau invatati sa conduca prostimea mintind si manipulind, dar si sa denigreze pe cine trebuia executat (asta fiind tot o forma de manipulare).

| justitiarul a răspuns (pentru Arthur):

Alexeanca si-a dat in nenumarate randuri varsta pe aici si evident ca pentru acest lucru nu trebuia sa o cunosc personal. Daca are sau nu 16 ani, daca e sau nu domnisoara(desi uneori parea feminista convinsa)e problema ei.Eu iau lucrurile asa cum le vad:pe tine te consider tip,desi am primit ceva mesaje in care unii isi exprimau indoiala cu privire la genul din care faci parte,aici esti Arthur, deci esti tip.
Am observat ca alexeanca imi urmareste raspunsurile si intevine, dar iarasi asta nu e treaba mea.Era o vreme cand si cu antiteme se intampla acelasi lucru si ne-au acuzat ca am fi gay,apoi tata si fiu etc.
Asta nu e motiv insa sa devii paranoic si sa ma acuzi de ceva ce nu am facut si de ceea ce nu sunt.
Cat despre mesajul din privat,mersi,i-am trimis scuzele tale si lui Regis,nu stiu daca ti le va accepta.
Eu ti le accept, conditia fiind sa nu ma acuzi de conturi duble, ca nu am nevoie de doua conturi ca sa ma fac inteles.Eu pot si de pe unul singur.Cine nu poate, sa apeleze la dublura.Am mai fost acuzat ca as fi fiul lui ardnaxur, ba chiar ardnaxur in persoana.Na!
De fapt interventia ta, mi-a deschis ochii asupra unei astfel de dubluri(la nivel inalt ca sa zic asa)dar pentru ca nu am probe si imi displace sa par paranoic, am sa ma abtin.In fond nu e treaba mea ce fac altii.
Salutari!

| Arthur a răspuns (pentru justitiarul):

Bine justiţiarule şi mulţumesc pentru serviciu. Eu nu aveam cum să spun că eşti ardnaxur pentru că doamna profesoară locuieşte în celălalt colţ de ţară şi se plimbă pe faleză eventual nu pe Calea Aradului. În afară de politică nu cred că avem păreri prea diferite, despre viaţă în general, iar părerea mea politică nu cred că-ţi poate influenţa în mod direct viaţa. Nu văd rostul încrâncenării.
O duminică plăcută!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru justitiarul):

Ha ha ha, pai si mie mi s-a spus ca sint fiul lui Andraxur.

regis
| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit, nu ii dam chiar atata atentie. Ma distra insa felul in care isi argumenta opiniile, de multe ori fara a crede nici el in ele si imi face placere sa "demolez" cliseele basiste, deja binecunoscute. Din momentul in care s-a sarit calul si si-a pierdut coerenta, eu unul nu ii mau dau atentie, drept dovada l-am si trecut pe ignore.

| 999Zoso a răspuns:

Are Matrozu ceva personal cu noi.