| LanguageMaster a întrebat:

Oare vor fi proteste împotriva actualului guvern?

64 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ma astept sa fie. Ca de fiecare data de altfel thinking

| anonimg a răspuns:

Si daca ar exista proteste, nu ai pe cine sa pui in locul lor. Toti impreuna sunt la fel. Partidele politice, membrii acestora sunt pe mana unii cu altii.

| aXy99 a răspuns:

Critici vor fi, bineinteles.
Proteste? Ca acelea impotriva ordonantei 13? Nici pe departe. Poate cateva proteste izolate sponsorizate de PSD, dar nimic mai mult.

| siriusblack98 a răspuns:

Au fost și vor mai fi. Dar cum nici legea nu se implică până nu moare cineva, așa este și cu schimbarea în urma protestelor ( aviz revoluției din 89 ).

| StrongHeart a răspuns:

Vin vremuri grele daca si ultima banca romaneasca vor sa o scoata din schema. Putem sa ne asteptam la orice.
Astia ne indeamna la anarhie.Se vrea doar dezbinare.
https://ro.sputnik.md/rezist/20180102/16469038/washington-post-romania.html

| goguPatent a răspuns:

Vor fi proteste la orice guvern care va ataca justitia probabil. Acolo vocea poporului a fost mereu cea mai vizibila pentru ca afecteaza o masa foarte mare de iameni. Cred totusi ca nu e cazul acum.

| SingleForOne a răspuns:

Da, pentru că influența PSD încă este la putere prin instituții și agențiile media. Media va denigra pe oricine care nu este de acord cu cei care îi plătesc, și cu care au făcut înțelegeri pe ascuns. Pe de altă parte, foștii politicieni PSD și din alte partide vor distruge imaginea partidelor bune din interior, chiar și cei cu intenții bune vor lua partea care li se cuvine lor, și pe urmă la revedere.

| NoName75 a răspuns (pentru SingleForOne):

Care partide bune?
PNL, USR PLUS?laughing
Pnl a distrus tara intr-un an de guvernare cat Psd în 10 ani

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Cum a distrus tara intr-un an?
Adica stim toti ce aiurea a fost 2020 si care a fost cauza, da ce a facut PNL atat de rau sa compari cu 10 ani de psd?
Iar USRplus ce a facut pana acum de e pe lista neagra? Ca are 3 saptamani de guvernare doar.
Ce alternativa ai la cele 2 partide de la guvernare?

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

PNL cu Cîțu a lui a îndatorat țara pentru 30 de ani
Cand a fost Orban la guvernare a inchis tot și afacerile mici au dat în faliment
Scoala a fost închis 8 luni din anul trecut,acum în toamna pe noi tineri ne a facut raspandaci dar ei cand au stat la bere în sediul guvernului că a fost "zua" lu' Orbanica nu a fost bai
Au inchis piețele care au fost în spațiu inchis, au trimis pe producători să stea în frig dar supermarketurile nu le-a inchis, acolo banuiesc că stii ce aglomerație este nu?
Acuma dacă vii că fraza ăia " Bine, da în supermarket se iau temperaturile și se poartă masca" atunci esti retardat pentru că și în piețe s-au purtat, acum că in Bucureștii incultii nu au purtat asta e partea a doua da aici prin ardeal s-a purtat peste tot
Si masca ăia nu te protejează de covid oricum
Si PNL cu Iohannis a mai făcut un gest oribil de ziua națională
Deci noua, românilor ne-a fost interzis să sărbătorim 1 decembrie la Arcul de Triumf că este covid, ok, am inteles dar Warner de ce a mers acolo sa vorbeasca? Nu putea sa zică ce a avut se zis din Cotroceni, nu, el a trebuit să meargă la Arcul de Triumf unde doar poporul are voie
Si Iohannis a fkst singurul care s-a așezat pe statuia ăia "masa tacerii"
N-are respect față de români și față de țară asta
Neamt sau șas imputit ce e

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Ok, acum poți sa imi spui si pe bune ce au făcut asa rau intr-un an? Ca pana acum mi ai zis niste chestii care s au intamplat in toata lumea. Adica sunt 100 tari pe putin care au adoptat fix aceleasi masuri., aceleasi restrictii, aceleași probleme economice.

| goguPatent a răspuns (pentru NoName75):

Adevarat. Un gest oribil a facut Iohannis si cand a anulat parada Frantei pe 14 iunie de pe Champ Elysees, clasicele artificii si parade de 4 iulie. Ba chiar si-au bagat nasul si Moscova si l-au convins pe Putin sa amane parada de pe 9 mai.
Tot din cauza PNL ului cica si Germania a anulat sarbatoririrea a 30 ani de la unificare.
In 2 iunie Italia, tot la ordinul lui Iohannis a anulat Festa Della Republica.

| NoName75 a răspuns (pentru goguPatent):

Omule,nu ăia e problema că a anulat sărbătorile ci ala că el a stat lângă Arcul de Triumf de 1 decembrie unde numai poporul are voie să admire armata
Ce a zis el acolo putea sa zică și din Cotroceni
Gogule, esti analfabet functional ma?
Stii sa scrii și să citesti dar nu înțelegi

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Da?
Școlile din toamna anului trecut au fost deschise aproape în toată Europa și aici au fost închise
Si a mai și bătut joc Orbanica de HoReCa ca a zis "Până nu am un fir alb pentru HoReCa până atunci nu imi bat capul de ei"
Si-a batut joc de toti dar el a avut voie să își țină ziua și să bea bere unde nu s-a păstrat distanța socială, nu s-a purtat masca șși era interzis să fumezi în sediul guvernului(cum e și acum)
Si inca o chestie explica-mi că văd că ești mare PNL-ist
Cum de Iohannis a fost singurul care nu purta masca in Bruxelles:https://stirileprotv.ro/......tiale.html

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Ai zis bine aproape...
Fiecare tara are propriile strategii. Londra e in lockdown 3 luni. Oare ei se planga ca Bucureștiului nu a intrat în lockdown desi era zona din România cu cea mai mare rata se infectare?

Cand Franta avea lockdown noaptea noi ne plimbam pe strada, oare francezii tipau pe net?

Sunt curios daca olandezii se plang pe net ca ei nu au reușit din cauza organizarii sa vaccineze oameni inca dar Romania are peste 100k deja.

Hai sa discutam despre performantele unui guvern intr o perioada normala, nu una de pandemie.

| goguPatent a răspuns (pentru NoName75):

Jumate de zi accesul a fost liber la arc. Ce te-a oprit sa te duci si tu?

| NoName75 a răspuns (pentru goguPatent):

Omule,gogule, cum sa iti spun
La ARCUL de TRIUMF domnul Klaus Werner nu ar fi avut voie să stea nici de nu era pandemie
Înțelegi acum?
Ti a ajuns informația la neuronul tau?

| NoName75 a răspuns (pentru goguPatent):

Aici nu conteaza de este pandemie sau nu
La Arcul de Triumf de ziua națională președintele nu are ce cauta

| NoName75 a răspuns (pentru goguPatent):

Uite,ti am zis în 2 răspunsuri în 2 variante
Dacă nici acum nu înțelegi atunci este cam retardat...

| NoName75 a răspuns (pentru goguPatent):

*ești

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Omule,tu compari bugetul Londrei cu bugetul României?laughing
Baaaaaaalaughing
Hai ca mi ai facut ziua mai faină
Mai bagă niște tampenii ca poti mai mult

| goguPatent a răspuns (pentru NoName75):

Deci sa inteleg ca reprezentantul ales al poporului nu are ce cauta la o sărbătoare a poporului? Wtf?

Pai si de ce dai vina pe Iohannis. Toti presedintii si toti sefii de stat din toata lumea participa la ceremoniile de zilele nationale. Doar Iohannis nu are ce cauta acolo? Ca vad ca doar pe el il numești cu nume si prenume.

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Ce legatura are bugetul aici? Bugetul e direct proporțional cu economia. Pui frana la o economie puternica care genereaza un buget mare sunt aceleasi urmări ca atunci cand pui frana unei economii mici care generează un buget mic.

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e chiar asa
Londra bagă lockdown-uri pentru ca au din ce
Se pot susține financiar
În România nu nu sunt bani pentru susținere în caz de lockdown
Înțelegi?

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Si ei cum ei au economie puternică lor le va fi mai usor de pornit iar și să genereze multi bani din nou

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Noi și până în pandemie am fost în criză
Apoi acum?
Si foamea e mai periculoasă ca covid

| NoName75 a răspuns (pentru goguPatent):

Frate
Tu stii tradițiile acestei țări sau nu?
În alte țări is alte tradiții
Si are voie să participe la sărbătoare și președintele, cum sa nu aiba voie dar nu are voie la Arcul de Triumf
Acolo doar poporul are acces de 1 decembrie

| NoName75 a răspuns (pentru goguPatent):

Da il numesc doar cu nume și prenume ca suna atât de german mai ales "Werner"
Suna orice numa roman nu
Si poate iti explica Basescu mai bine cum sta treaba cu Arcul de Triumf
Da, stiu ca este un bețiv, stiu ce a facut cu România cand a fost președinte dar de această dată are dreptate

https://stirileprotv-ro.cdn.ampproject.org/....../index.php

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Aham deci sa inteleg ca guvernul PNL a luat o decizie buna ca nu a bagat Bucrestiul in lockdown. Vezi, iti ziceam eu ca nu e asa rau si fiecare stat ia deciziile potrivite pentru respectiva tara. Hai ca ajungem la consens.

| goguPatent a răspuns (pentru NoName75):

Cumva ma insel eu sau in 2 mandate Basescu a fost prezent de fiecare data la arc, cum de altfel e si normal?
vreo 10 ani Basescu a fost in prim plan la Arc, lui i-a dat armata onorul, el a stat bine mersi in primul loc la parada samd...

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Singura decizie bună intr-un an de zile
Is curios ca acest "CÎTU" ce ceva face
Ca bine nu cred, a îndatorat țara pentru 30 de ani
Stii ca noi populația vom platii nu?

| goguPatent a răspuns (pentru NoName75):

Asta cu suna orice numa roman nu pare ca ne am intors in 2014 la campania prezidentiala. urmeaza cred ca zici si ca nu e bun ca nu poate face copii. E un subiect plictisitor deja.

| NoName75 a răspuns (pentru goguPatent):

De ce sa ma leg eu de subiectul asta ca nu poate face copii?
E stupid
Dar ai inteles macar ce am vrut să zic cu Arcul de Triumf
Dacă nu, esti cauza pierdută și asta e...
Fără prosti deștepți nu există...

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Repet, nu are sens sa compari situatia financiara a anului 2020 cu pandemia cu un alt an.
Discutam despre performantele unui guvern comparativ la ani cu aceeasi situatie.

Cred si eu ca s-a imprumutat.
Problemele sanitare trebuiau rezolvate cu bani multi, salariile si pensiile marite nesimtit de psd trebuiau platite... economia Romania nu o ducea bine nici inainte de pandemie. Varianta era care?
falimentul?
taierea de venituri?
sa nu cumpere provizii medicale? echipamente?

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Sincer sa fiu, nici un guvern PSD nu l as fi blamat in perioada asta de deciziile luate. E o situatie noua pentru orice tara din lumea. Fiecare s-a adaptat cu a putu. Economia SUA a luat-o rau de tot in cap, pana si nemtii au avut proteste de strada. Italienii prin primavara cerseau mancare, spaniolii la fel.

Singura problema in Romania e ca unii nu vad ce se intampla in toata lumea si au impresia ca doar ei sunt batuti cu biciul de guvern.

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Eu atât iti zic
PSD&PNL e fix aceeași mizerie

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Si toate astea pentru o gripă
Sa mai zică cineva ca suntem evoluatilaughing

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Mai zic asta inca o data, desi am zis-o de 32456 ori pe TPU.

De la gripa spanionala pana azi nicio alta gripa nu a umplut la refuz sectiile de ATI din aproape 200 state ale lumii in conditiile in care s-au impus cele mai stricte reglementari sanitare de cand existam noi probabil.

Spune mi tu un sezon gripal in care erau constat la noi in tara 1200 oameni intubati din cauza asta.

Mai spune mi tu un sezon gripal in care sisteme medicale precum cele din Spania, Franta, Italia, Olanda, Germania, Suedia au ajuns la capacitatea lor maxima.

Poti compara un sezon de gripa normala cu asa ceva?

Stiu pentru tine e usor, nu ai avut contact direct cu asta inseamna ca nu s-a intamplat. Simplu nu?

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Si ca sa incheiem si treaba cu politica

la primul raspuns ai zis

"Care partide bune?
PNL, USR PLUS?"

Nu m ai lamurit inca care e problema cu usrplus.

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

USR Plus e la fel ca PNL

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

De ce?
Ce au facut? in conditiile in care nu au avut niciodata puterea?

Si mai ramane o intrebare neraspuns. Ce alternativa propui?

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Au facut alianta ca PNL
Ala au facut
Ca alternativa nu propun niciuna ca toti sunt la fel

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Si ce erau sa faca?
serios acum?
vino cu o varianta?

sa fi avut canditat propri la alegerile din Bucuresti si sa castige tot PSD?

sa fac guvern cu cei 16 % pe care i au obtinut?

zi o varinata pe care puteau sa o abordeze...

E misto ca nu propui alternative dar condamni tot. E simplu asa nu?

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Propun AUR ca alta alternativa nu este
E un partid nou care până acum m-a impresionat

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Cu ce te a impresionat?
Ca au niste scandalagii care nici macar in psd nu au fost primiti?
Ca sunt condusi de un lider de galerie de fotbal?
Ca sunt niste conspirationisti?
Ca au niste misogini fara limite in partid?
Ca au niste lozinci fasciste?

Ce e bun la asta?

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Decat PNL și PSD mai bine ăștia

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Nu credeam vreodata ca voi spune asta... dar as vota psd fara nicio retinere daca ar fi sa aleg intre psd si aur.

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Da ca iti plac hotii de aia

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Sa imi faca legi Sosoaca si Simion
Sau alde Firea si Ciolacu?

Nu e grea alegerea.
Mai bine niste corupti si sa fiu furat decat niste dezaxati

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Bravo,niște corupti si sa fii furat
Pacat ca ai drept de vot
Asta e problema
Ca multi gândesc asa ca tine
Va place hoția și asta e

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Nu imi place hotia.
Mai citeste odata ce am scris.
Nu poti da votul unor extremisti dezaxati. Ca pe urma ei vor face legi si nu ii mai poate opri nimeni.

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Se poate mai rau decat cum e acum?laughing

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Mda, odata ce brusc ti ai dat pe fata pasiunea pentru partidul Aur nu prea mai avem ce discuta.E clar ca esti in realitatea ta. Ramai cu Sosoaca, Teodosie, conspiratii, fascism si antivaxeri. Sanatate si nu uita sa te vaccinezi. Poate chiar da fail vaccinul ala si scapam de un votant aur.

| DarthNiger a răspuns (pentru NoName75):

Si mie mi s-a parut un gest oribil ca Iohannis a inchis pietele si a lasat oamenii aia sa isi vanda marfa in frig, nu s-a gandit ca poate oamenii aia traiesc din ceea ce vand acolo? nu s-a gandit ca oamenii aia au muncit sa isi vanda marfa? ei nu stau cu fundul pe scaune la caldurica cum sta el si asteapta sa ii vina banii in cont, oamenii aia nu fac si ei parte din popor? ei nu traiesc in Romania? ei nu platesc taxe din ce vand acolo? majoritatea magazinelor din orasul meu au dat faliment, doar unele au ramas care s-au tinut pe picioare, in schimb au ramas market-urile unde preturile la multe produse sunt de 2-3 ori mai mari.

| NoName75 a răspuns (pentru DarthNiger):

Si în marketurile asa aglomerație este de îmi vine să nici nu mai intru
Ba deci nu am loc sa împing carucioru prin magazin fara sa lovesc pe cineva din gresealalaughing
Înainte de pandemie nu era chiar asa înghesuială

| NoName75 a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu is asa de incult ca tine și nu iti pot dori moartea
Aici se vede lipsa de cei 7 ani de acasa
Tu rămâi cu Warner, Orbanica, CÎTU
Orban e bețiv
Cîțu a fugit prin parlament sa nu fie votat ca premierlaughing
Turcana nu stie cati ani are
Turcana nu stie sa vorbeasca coerent
Anisie a zis ca cei care nu au curent electric în casa pot sa se uite la TV la programul telescoala
Cum ba sa te uiti la TV fara curent electric?laughing
Tu cu astea tii
Cu prostii României
Eu nu ma vaccinez, vaccineaza-te tu cu toată familia ta de inculti care iubesc hoția
Poate primiti și voi ceva acolo de la domn'primarlaughing

| DarthNiger a răspuns (pentru NoName75):

Nu baga in seama astfel de personaje, asta e portretul votantului PNL din pacate, au o tenta usor legionara si sar la bataie, la scandaluri, la insulte daca indraznesti sa spui ceva impotriva liberalilor lor iubiti, nu sunt cu nimic mai diferiti fata de votantii PSD, dar critica AUR in ciuda ironiei, aceeasi ciorba reincalzita pe care am mai vazut-o cu totii mereu, nu e prima oara cand persoana asta isi rupe hainele sa apere PNL-ul in acest forum si mereu ofera astfel de raspunsuri cu caracter jignitor si patetic tuturor care au o parere negativa fata de viziunea lui politica, tipic PNL, astia nu stiu nimic altceva decat ciuma rosie si atat pentru ca asta a prins manipularea cel mai bine, si acum chiar daca sunt la guvern tot ciuma rosie stiu si folosesc aceeasi metoda ca sa distraga prostimea de la adevaratele probleme ale tarii, guvernul asta pana in momentul de fata nu a reusit decat sa se certe pe functii, sa inghete salarii si sa scoata lumea in strada iar acum au adoptat taxa pe ambalaj si esti nevoit sa platesti si ambalajul acum cand cumperi ceva si ca sa ascunda toate tampeniile pe care le fac folosesc drept motiv campania asta de vaccinare pe care o mediatizeaza si nici macar Arafat nu o considera un adevarat succes, ei stau sa se certe fie intre ei fie cu cei de la TVR fiindca nu le place sa fie parodiati in noaptea de revelion si se simt ''jigniti'', nu mai spun de figurantii de ministrii care au fost si care au ramas, a indatorat tara masiv si UE a avertizat guvernul sa i-a masuri in acest scop fiindca o sa ajungem sa dam 100% din PIB-ul Romaniei daca continua in acest fel, cu adevarat niste ''competenti'' dar in continuare ei sunt solutia pentru probleme si in acelasi timp cauza lor, folosesc aceleasi metode folosite de PSD, oricum daca ei cred ca sunt potriviti pentru guvernarea tarii nu au decat sa ii voteze, tot romani sunt si ei chiar daca au obiceiul sa sare la scandal daca nu votezi cum spun ei, liberali dar nu prea.

| NoName75 a răspuns (pentru DarthNiger):

Asta e
Baiatu' ăsta suntserios e un retard mintal și din pacate sunt multi ca el
Dar la PNL dacă nu le iese ceva mereu PSD e de vinalaughing
Chiar dacă nu mai sunt la butoane de 1 an de zile, tot PSD e de vinalaughing

| NoName75 a răspuns:

La cât e de incompatibil sigur vor fii
Omu ăsta a îndatorat țara pentru 30 de ani și din pacate nu ei o sa il plateasca ci noi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoName75):

Cine a indatorat tara, uai? Cine a marit salariile si pensiile si a promis si mai multe mariri in viitor, facind asta IN MINUS? Or fi astia de cacao, nu zic nu, dar nu mai pupati atit pesedeii in dos ca niste imbecili!

| NoName75 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si daca nu îmi place PNL is pesedist?
Ce înapoiați...laughing

| NoName75 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si Cîțu a îndatorat tara

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoName75):

Fii tu Citu. Ai deja de platit salarii si pensii cu mult peste posibilitati. CE FACI? Hai, sa te aud! P.S. Am zis sa iti placa peneleii? Nu esti obiectiv. Priveste un pic istoria ultimilor 30 de ani si vezi ce s-a intimplat. Pesedeii au dat mereu in timp ce furau si faceau economia praf, stiind ca se vor sparge oalele in capul fraierilor de dupa ei. Citu acum e fraierul de dupa ei. Daca Romania ar fi o companie, s-ar declara faliment, s-ar vinde ce se mai poate pentru plata datoriilor, apoi s-ar reporni cu 10% dintre angajati. Doar aia BUNI. Acum ia zi-mi cum faci asta cu o tara, cand in invatamint si sanatate si mai ales in administratie ai sute de mii de capuse pe care ti-e mai usor sa ii omori si sa ii dizolvi in acid decat sa ii dai afara conform legii?

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce incerci tu sa explici e prea mult de inteles pentru anumite personaje. In zonele din care isi iau ei informatiile lucrurile nu sunt descrise cu cifre si calcule ci pur si simplu cu povesti lacrimogene