| lorenzoxo a întrebat:

pentru inceput va cer scuze pentru urmatoarele greseli gramaticale, recunosc dar eu am facut scoala in afara romaniei asa ca... intrebarea este sora mea ii maritata de 8 ani cu sotul ei dar acum nu se mai intelg deloc si sau gandit sa divorteze, fiind casa pe numele tatalui sotului ei ma gandeam daca are rost sa platim un avocat pentru a obtine jumatate idn casa? sau din cauza ca nu e pusa pe numele lui ea nu are nici un drept?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate, daca este pe numele socrului, nu are dreptul la jumatate, deoarece, la divort, se impart doar bunurile comune ale sotilor, respectiv cele dobandite pe durata casatoriei. Totusi, daca aceasta casa a fost construita pe durata casatoriei si au participat si sotii la constructia ei si se poate dovedi aceasta, atunci are dreptul sa ceara o despagubire, reprezentand contributia ei la constructie. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Legal nu prea vad cum ar putea obtine jumatate, poate o parte, asa cum spune @ioandelasal.
@Abh - atentie, lorenzoxo nu a mentionat nicaieri ca sora ei nu a muncit pentru acea casa. Chiar daca e primita cadou de la socrii, investitiile facute ulterior pot depasi valoarea locuintei in sine si cunosc personal un astfel de caz. Din pacate cei implicati se trezesc uneori prea tarziu ca au muncit degeaba ani de zile si ca tot ce au adunat apartine de drept altcuiva. Nu stiu daca este sau nu cazul, am vrut numai sa atrag atentia ca situatia legala nu e neaparat si cea morala.

Abh
| Abh a răspuns:

Cum poate avea pretentia la ceva pentru care nu a muncit?

| SensiBlu a răspuns:

Pai ea nu are niciun drept pentru deoarece casa e pusa pe numele socrului nu pe numele sotului deci nu are rost.