| anonim_4396 a întrebat:

As dori si eu sa stiu cum se numeste cand o persoana te acuza pe nedrept si tipa la tine desi tu ii vorbesti frumos si nu poti ajunge la comun acord el respingandu-ti tot ceea ce spui si o tine tot pe a ei. Unde se pot depune plangeri contra respectivei persoane sau cum s-ar putea lua masuri? Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l dai in judecata, pe cale civila, doar daca spusele persoanei respective sunt insulte sau calomnii si ai probe in acest sens.
In rest nu mai sta de vorba cu respectiva persoana, nu cred ca te-a tinut fortat sa-l asculti.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cine este persoana respectiva!
Daca sunt parintii tai, nu ai de ales, taci si faci ce ti se cere, pana la majorat, cand esti liber sa pleci unde vrei.
Daca sunt profesorii tai, depui plangere la directorul scolii.
Daca sunt vecinii tai, poti sa-i reclami la Politie.
Daca sunt prietenii tai, de dezprietenesti de ei.

| gabicoo a răspuns:

Tupeul și nesimtirea din pacate nu pot fi sanctionate in tara noastra draga.
Evita contactul cu persoana respectiva. Uneori daca-l/ o ignori ai mai mult succes decat daca te confrunti direct.

| Ivy86 a răspuns:

Pai e hărțuire, agresiune verbala depinde.
Și depinde cine e persoana respectiva. Dacă e o colega de școală cel mai simplu e sa o eviți și sa o ignori. Dacă devine agresiva te duci la director.
Daca e vorba de un adult atunci e altceva.