| Dragosdoar a întrebat:

Stiu ca pe multi o sa ii supere ceea ce voi spune,dar nu vi se pare ca se merge prea departe cu toata stoparea activitatii economice? Inteleg ca sunt batrani care mor,sunt oameni care se imbolnavesc,dar panica creata, consumul mult, statul in casa si restrangerea atat de mare a locurilor de munca mi se pare mai rea decat virusul in sine oameni buni. Se compromite o intreaga economie la nivel mondial. Nu toata lumea lucreaza de acasa.Nu toata lumea are economii puse de-o parte. La stiri apar din ce in ce mai multe subiecte despre faptul ca multe afaceri se prabusesc si situatia nu e groasa doar la noi. Politicienii ne spun ca luptam cu virusul,ca ducem un razboi cu el. Pai cum mai ducem un razboi cu el daca deja ne-a "asediat"? Nu vreau sa spun ca ar trebui sa lasam oamenii vulnerabili sa moara,sa fie lasati deoparte, dar riscul mi se parea prea mare ca sa oprim atata productie si sa stam doar in case. Nu ma dau nici expert in probleme de asa natura, dar nu sunt de acord ca este necesar sa inchidem atatea santiere si fabrici de automobile.
Trebuie sa recunosc ca ma ingrijorez din ce in mai mult. Poate reusiti voi sa ma mai linistiti?

48 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti sa sacrifici vietile oamenilor pentru cresterea economica. Economia isi va reveni in timp.

| Clabuc a răspuns:

Eh asta e si planul..sa intram in criza economica

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Clabuc):

Planul cui? Cine dracu vrea criza economica?

| NLS a răspuns:

Exista o multime de familii in care toti sunt intr-un fel sau altul bolnavi.
Bunicii au cancer sau diabet,
mama e recent operata de cancer,
tatal are probleme cu inima...
fratele lui cu rinichii.

Judecand dupa ce ai prezentat tu, dintr-o astfel de familie, mama si bunicii stau doar in casa, sa se pazeasca, tatal merge la munca, de unde dupa un timp ia virusul si il aduce acasa.
Sunt condamnati toti la intubatie pe viata sau chiar moarte.

Asta ti se par normal?

| Dorotheea21 a răspuns:

Vrei sa te linistesti si sa risti o contaminare in masa lasand economia sa mai functioneze o luna sau doua?
Cu ce ajuta asta? mai ales ca inca nu se stie cu ce ne confruntam.
In China a fost o tulpina 'S', in Italia a ajuns o tulpina 'L', mult mai agresiva. Poti sa stii ce se mai intampla peste trei luni, unde ne vom afla?
Cum vrei sa te mai linistesc? happy

| Dragosdoar explică (pentru NLS):

Ok..si cand se va muri de foame?

| Dragosdoar explică (pentru suntserios):

Sper din tot sufletul sa fie cum spui tu. Nu e vorba de crestere economica, e vorba de recesiune.

| Dragosdoar explică (pentru NLS):

Nu imi doresc raul nimenui, nu doresc moartea nimenui. Statul in momentul de fata trebuie sa-si faca datoria acoperind din buget cheltuielile pentru somaj, ajutandu-i pe angajatorii care i au trimis pe oameni acasa. E o presiune mare asupra economiei de la stat aici. Romania are deja datori internationale foarte foarte mari pe care trebuie sa si le achite. Sper sa se rezolve siuatia in cel putin o luna pentru ca dc o tinem tot asa, dupa parerea mea exista un mare sa ramanem si fara asigurari de sanate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema i ca bogatii speculeaza situatia si oamenii de rand se gandesc la cum sa si cumpere case si masini.
Asta ar fi un raspuns la cine se intreaba de ce ala i milionar si eu imi fac rate si la furculite si la cutite.
Poate ca te am linistit eu un pic.

| Dragosdoar explică (pentru Dorotheea21):

Deci cum am dao tot aia e vrei sa zici? Ei bine ma duc la magazin sa cumpar niste hartie igienica si pateu si malai sa mi ajunga pentru vreo 4sau 5 luni. Vezi ce i-am scris si lui NLS, nu insinuez sa i lasam pe cei slabi in urma.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Clabuc):

Lasa-l ca el vorbeste doar din ce vede la televizor.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Care este solutia ta?
Ca vreau sa ma linistesc si eu. happy

| Mosotti a răspuns:

Nu se supara nimeni, sau nu ar trebui sa se supere ca ai dat o parere. Problema sta in felul urmator, nu poti lasa oamenii multi sa se intalneasca la munca, avem 143 de cazuri de ieri pana azi, azi o britanica de 39 ani, deci nu batrana, abia mai respira pe patul de spital, cand e vorba de viata, aia este, insa statul de 75 % din salariu la toti care-s pe bara s-a zis.
Tu nu vezi ce e in Italia? Mor sute pe zi si nu doar batrani.
A si zis aia de 39 "protejati-va ca ajungeti ca mine daca nu".

Nu or sa mai faca fata spitalele, unde te duci daca ti-o iei? Adevarat ca multi tineri isi revin, dar vad doar 73 vindecati din 576. La italiani mortalitatea era ieri de 10 %.
E buleala, de fapt asta este problema, normal ca ai dreptate, se duce dracu economia dar ce sa zic? Daca le da 75 % e okey, sa le dea cat stau acasa, ca nu poti sa-i lasi fara, si daca le da ar fi okey cat de cat.
Se vrea sa nu ajungem ca Italia totusi. Izolarea, carantina e singura solutie sa infranam cat putem dezastru care si asa a inceput.

Nu va muri nimeni de foame cu 75 % venit, si paine daca mananci nu mori de foame.
Ce putem face? Sa ne protejam cat putem si ce o fi o fi, altceva nu avem ce face, agitatia mai rau face si frica.

| Dragosdoar explică (pentru Dorotheea21):

Sa ramana santierele deschise si majoritatea fabricilor de automobile,textile etc; deci,in alte cuvinte,sa ferim industria cat mai mult de inactivitate. Si acolo sa se lucreze doar cu manusi si masti speiale,angajatii sa fie supravegheati foarte atent. Sa se restrctioneze circulatia libera si sa se mearga pe strada si zi si noapte doar pentru nevoile strict necesare. Sa se innaspreasca foarte mult sanctiunile pentru cei ce nu respecta izolare si carantina. In mall-rui sa ramana deschise doar magazinele de haine si sa fie obligatorie purtarea de masti si manusi, iar fast food-urile sa vanda mancare doar la pachet. Sa se inchida parcurile. Si ar mai fi multe, dar nu imi obosesc degetele sa le scriu pe toate. E aiurea oricum pentru ca oamenii in general nu respecta anumite reguli necesare pentru ei si societate. Am vazut ca se imbolnavesc din ce mai mult si in america, daca se inchide si acolo aproape tot, o sa fie dauna totala globala.

| Dragosdoar explică:

A si am uitat, persoanele varstnice de la 60 de ani in sus si cu complicati severe de sanatate nesparat sa ramana in izolare si sa fiescutite de munca pentru ca sunt cele mai grele cazuri de tratat

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Dragosdoar):

'Dauna totala' face orice pandemie, indiferent de cate masuri se iau, altfel cred ca nu se numea asa, ramaneau la numele epidemie.

| minrest a răspuns:

Multe mii de ani, am trait in economia de penurie, important era sa se produca un bun, amatori sa il detina erau nenumarati; pana la urma, chiar daca voia o masa, si ii dadeai un scaun, era multumit. Economia contemporana este o economie de consum, adica trebuie sa ai cerere pentru un bun, evident, de la un client solvabil, exact pentru bunul respectiv, nu ca inainte, si producerea lui urmeaza. Pierderile mari de productie nu conteaza, 1. trebuie ca sa nu se deterioreze capacitatile de productie, 2. trebuie ca oamenii sa aiba bani ca sa consume, chit ca le dai pur si simplu bani moca; si lantul se va relua de la sine dupa pandemie.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Cu santirele si industria sa zic ca ar fi o idee sa se faca cum zici, dar de ce nu s-a facut?! Inseamna ca ar fi riscant si asa?! Si de ce sa fie deschise mall-urile? Ce, n-au haine? Au, ca, cu ce umbla pana in momentul sa se duca la mall? Nu asta este vital acum. Ai fost tare cu hainele, lasa-le dracu ca nu se innoiesc acum, sa mai astepte, sa fie magazinele alimentare deschise si centrele medicale.

Nu mi-am pus problema care ai zis-o cu industria, dar nu am pus-o luand din start ca nu au facut-o pentru ca nu era bine nici asa, dar e discutabil sincer.
Atunci iar ajungem la interese ascunse? Sa aiba careva interes sa faca economia noastra praf si aia care mai era?! De ex in Germania Merkel a bagat 500 de miliarde de euro, le da la patroni doar sa nu dea oamenii afara.
Dar daca ar fi de la unii intersul sa faca praf, sa-i fi pus pe patroni sa dea afara sau sau bage in tehnic? Greu de crezut.

Cu aia batrani clar sa ramana acasa izolati.

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ba senumea asa, nu conteaza ce efecte are, pandemie inseamna epidemie mondiala de fapt, asta e nume. Nu conteaza ca e dauna totala, partiala sau deloc, daca e peste tot si de vindeca total fara daune, tot pandemie a fost. Daca e doar intr-o tara sau doar in zone anume fara intrindere peste tot, e epidemie.

Si nu orice pandemie poate face daune, poate fi ceva, sa tina o trei luni dar fara efecte nasoale, sa fie tratabil, sa treaca pe tot globul, zic asa teoretic, si a fost pandemie de cutare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zilnic mi se confirma ideea ca pandemia asta a scos tâmpiți pe banda rulanta la iveala.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

''Dar daca ar fi de la unii intersul sa faca praf, sa-i fi pus pe patroni sa dea afara sau sau bage in tehnic?''
Nu trebuie sa fie un interes, se creaza de la sine problema care va fi foarte greu de rezolvat. Acest virus nu va disparea cat de curand doar pentru ca nu mai criculam noi cum vrem, trebuie sa ne obisnuim sa traim cu el pentru ca va reaparea. A spus ceva de genul chiar arafat.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Industrua textila e extrem de valoroasa pentru economie, macar de am fi incercats sa o salvam pe bucati. Nu mai discut despre ce ai scris despre tipa aia de 39 de ani pentru ca exista un risc sa ma contaminez si eu cu niste reporturi. Unii probabil vor zice ca incit la moartea unora.

| Dragosdoar explică (pentru suntserios):

Tot ceea ce am invatat din viata despre oameni si conspiratii este ca nu se realizeaza ca defap noi ne facem rau singuri ca indivizi si apoi facem rau si societatii. Bine inteles ca este o mafie mondiala la mijloc care detine 70% din bogatiile planetei, dar nu ei sunt cauza problemelor noastre, ci in mare parte noi ni le facem

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Credeam ca si tu esti pierdut printre nebunii care cred ca totul este o conspiratie, ca virusul nu exista, sau ca a fost fabricat.
Mi'a fost teama un pic de asta. happy
Nu te mai bat. happy

| DarthNiger a răspuns:

Eu cred ca mai importanta este viata ta decat slujba, daca esti sanatos te poti duce la munca, dar daca mori sau te imbolnavesti de virus? ce o sa faci atunci? o sa te salveze slujba?

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Si daca ai reporturi ce? E opinia ta si ai voie sa o spui, ai dat o alta varianta, nu ai incitat la prostii, ai spus sa se lucreze foarte protejat, iar asta chiar ar putea fi o posibilitate de luat in calcul. Bine, sa zicem ca industria textila ajuta, nu luasem in calcul asta, dar oricum oamenii in vremurile astea nu mai stau sa se gandeasca sa se innoiasca, ca altfel nu au nevoie sa cumpere des. De fapt ajuta orice industrie.

De fapt si de drept si daca nu a pus cineva virusul, o fi aparut (si asta nu am zis aici pe nicaieri, mi-a scapat), si de la incalzirea globala, cine stie ce virusi, mutatii au aparut, ca de ce pana acum 5-10-20 ani nu auzeai de prostii din astea!?
Trebuie sa ne obisnuim cu el dar nu merge, ca daca ne ameninta viata, nu poti trai cu el langa tine, ca a trai cu el inseamna sa sta in aceste conditii, chestie cam distructiva pe termen lung.

| Dragosdoar explică (pentru DarthNiger):

Mor doar oamenii batrani

| Dragosdoar explică (pentru Dorotheea21):

Le am si eu pe ale mele de ce sa nu recunosc. Virusul pare mai mult un "upsie" mare de tot scapat desigur din laborator. Doctorul acela care a avertizat o intreaga comunitate despre acest virus a fost adus la tacere de comunisti ispre ca sa nu divulge mai multe informatii despre ce se stia de fapt.

| Dragosdoar explică (pentru Dorotheea21):

Nu avea cum sa fie intentionat "aruncat" Sa arunci un virus printre oameni inseamna sa te autodistrugi ca natie. Sa fie facut de americani nici atat pentru ca au si ei o furtuna de gripa in momentul de fata

| DarthNiger a răspuns (pentru Dragosdoar):

Chiar daca mor doar batranii, desi sunt cazuri in care pot sa moara si oameni tineri mai ales cei fumatori si care sufera de alte complicatii, poti sa ii imbolnavesti si pe batrani, pe parintii tai sau bunici (daca ai) sau alte rude cu care poti intra in contact.