| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
Acum câteva zile am venit în altă țară dar vreau sa ma duc înapoi în Romania, faza e ca sunt minor și am numai 16 ani și voiam să știu dacă există vreo metoda de a trece granițele și de a rămâne în grija surorii mele acolo. Mulțumesc anticipat

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se intelege exact ce vrei
Ca sa treci granitele ai nevoie de parinti sau tutore
Adica o persoana care a semnat la notar ca merge si are grija de tine
Sa te intorci singur nu stiu cum e treaba cred ca incalca declaratia de la notar unde sora ta a zis ca te insoteste tot drumul
Tu singur nu poti calatori extern

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Pai daca vrei sa stai in grija sorei tale, ai face bine sa o anunti de situatie ..sa discuti cu ea ca vrei sa te introci si ca nu iti place unde esti. numai ea poate veni dupa tine ..fiind minor nu poti trece granita.te v-or orpii si va fi cheamata politia ..trebuie sa ai cel putin 18 ani sa poti calatorii..cu un act de identitate sau nu pasaport ...deci singura varaianta este cea mentionata mai sun.vb cu sora ta!

| Nirvanaaa a răspuns:

Îți trebuie procura de la ambii părinți prin care își dau acordul sa mergi in România.