| StewartCassie a întrebat:

De ce acte este nevoie pentru buletin?

Răspuns Câştigător
| nico097 a răspuns:

Obtinerea CI la implinirea varstei de 14 ani:

Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate (se solicita la Serviciul de Evidenta a Persoanelor)
Certificat de nastere (original si copie)
Actul de identitate al unuia dintre parinti, al tutorelui sau reprezentantului legal, cu care se face dovada domiciliului
Timbru fiscal de 1 leu
Contravaloarea eliberarii cartii de identitate (7 lei)

La expirarea termenului de valabilitate, preschimbare, schimbare de nume:

Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate
Actul de identitate
Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila (original si copie)
Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
Timbru fiscal in valoare de 1 leu

In cazul furtului, pierderii, distrugerii:

Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate
Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort (original si copie)
Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
Dovada eliberata de Biroul Politiei Judiciare, in cazul furtului
Declaratia de pierdere, in caz de pierdere
Document cu fotografie (legitimatie, pasaport, permis de conducere) pentru stabilirea identitatii (original si copie)
Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
In cazul in care solicitantul nu poate prezenta certificatele de stare civila originale sau actul de spatiu cu care face dovada spatiului de locuit asigurat, sunt necesare patru fotografii tip act de identitate (30 x 40 mm, cu banda alba de 7 mm in partea de jos a fotografiei)
Timbru fiscal 4 lei

In cazul schimbarii domiciliului:

Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate
Actul de identitate detinut anterior si cartea de alegator
Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort (original si copie)
Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 RON)
1 timbru fiscal in valoare de 1 leu fiecare
Viza centrului militar zonal de luare in evidenta la noul domiciliu, daca solicitantul este supus obligatiilor militare (barbati cu varsta cuprinsa intre 20-50 ani)
Declaratie tip de primire in spatiu, in cazul in care imobilul nu este proprietate personala, semnata de proprietarul imobilului, in fata lucratorului de la ghiseul Serviciului de Evidenta a Populatiei, iar in cazul persoanelor din mediul rural, in fata sefului de post din comuna; in cazurile cand persoana nu se poate deplasa de la domiciliu, se intocmeste o declaratie notariala
In cazul domiciliului rural se prezinta adeverinta de luare in evidenta in registrul agricol, eliberata de primaria de la locul de domiciliu

3 răspunsuri:
| cristi20029 a răspuns:

Deoarece ai nevoie de noile date

| atraiptatipovestiviata a răspuns:

Certificatul de nastere in original si copie (daca nu iti fac ei la primarie), contractul de apartament/casa unde locuiesti. In cazul in care locuiesti la parinti cred ca trebuie sa mergi cu unul din parinti (cred!- asta cand iti faci prima data buletin) si cam atat!

| PuFaRiNa007 a răspuns:

* cerere pentru eliberarea cărţii de identitate
* certificat de naştere – original şi copie
* actul de identitate al unuia dintre părinţi, al tutorelui sau reprezentantului legal, cu care se face dovada domiciliului
* chitanţa reprezentând contravaloarea carţii de identitate – 7 RON
* timbru fiscal în valoare de 1 RON

kiss