| bubuuuc a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa ma duc in vizita la cineva, in L.A... singura...de ce am nevoie?(acte, buletin etc.)

9 răspunsuri:
| geoka23 a răspuns:

Singura? sper sa fie vero ruda ceva nu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

L.A -> Los Angeles?

Pai ce sa ai nevoie - pasaport, viza pentru State (iti ia cam 1-2 luni paca o acorda), declaratii de la parinti prin notar, un insotitor major

| grab a răspuns:

Nu poti sa te duci absolut singura fiind minora.

| ceaiuldetei a răspuns:

Ai nevoie să faci 18 ani : )

Poți și înainte, dar îți trebuie însoțitor obligatoriu. Singură nu ai nicio șansă.

Și dacă s-ar fi putut, ți-ar fi trebuit pașaport, nu buletin. Buletinele încă mai funcționează în Europa, nu acolo.

Părinții te pot lua și te pot duce în ce colț de lume vrei, la orice vârstă.

Eu spun să îți potolești puțin nevoia asta sălbatică de a traversa continentele, pentru, probabil, un tip.

Oricât de tare și de mult îți place de el, nu te mai gândi la asemenea lucruri. Lasă timpul să vină sau lasă-l pe el să vină. De ce să te obosești tu? Ca să îi demonstrezi ceva?

La paisprezece ani ar trebui să ai prietenii tăi aici, să ieși mai des, să comunici, să mai lași călăritul net-ului și vorbitul cu străinii la modul în care probabil o faci.

Dacă persoana respectivă este o persoană pe care o cunoști în realitate, atunci, persoana aia, ar trebui să știe și să înțeleagă motivele pentru care tu nu poți să faci pasul ăsta.

Dar probabil și persoana respectivă este inconștientă, așa cum ești și tu. Dacă vrei să petreci un timp frumos undeva, fără părinți, îți recomand fie camera ta, fie camera unei prietene pe care o cunoști și care te poate ține la adăpost o noapte sau două - timp în care să vă distrați și să vă simțiti bine.

Nu te condamnă nimeni pentru ce simți, mai ales că este adolescența, în care ai tot felul de porniri sălbatice și îți dorești lucruri care crezi că nu sunt imposibile deși ele sunt imposibile cu I mare.

Ai nevoie de o minte limpede, care să îți funcționeze normal - chiar dacă în timpul adolescenței asta e un pic imposibil, pentru că tu crești și te construiești și ai tot felul de păreri pe care le consideri ca fiind cele mai inteligente, mai bune și mai sănătoase.

Să nu fie cu supărare, însă toate lucrurile pe care ți le-am înșirat aici, sunt exclusiv pentru binele tău.

Dacă ai totuși ceva cu persoana pe care vrei să o vizitezi, mă gândesc că ar fi mult mai bine să vorbești cu părinții tăi și să le împărtășești acest lucru. Cine știe? Poate chiar o pui de o vacanță frumoasă acolo, unde ai să te distrezi și ai să vezi persoana respectivă.

Lasă timpul să te ajute să crești și când vei mai crește, vei putea să iei decizii pe cont propriu. Și mare atenție: chiar dacă vei învăța să iei decizii pe cont propriu - nici măcar atunci nu înseamnă că ele sunt cele mai corecte. Trebuie să te maturizezi și să aduni experiență. Ai răbdare.

| bubuuuc explică (pentru ceaiuldetei):

Nu e nicun tip laughing e verisoara mea...m'a chemat in vacanta acolohee hee dar multumesc oricum :*

| ceaiuldetei a răspuns (pentru bubuuuc):

Să îți fie de bine : ) Omul se gândește la tot felul de chestii, când citește chestii de alea și e bine să spui ce îți stă pe minte, măcar îți iei de o grijă și știi că ai încercat să faci un bine. Oricum, e bine să reții informațiile. Poate ai să ai nevoie altădată sau poate altcineva pe care cunoști tu, va avea nevoie de ele : ) Cu plăcere : )

| d3men7zel a răspuns:

Viza si acordul parintilor big grin

| bubuuuc explică (pentru d3men7zel):

Si cam cat costa? thinking(totalul)

| ade291 a răspuns:

In primul rand iti trebuie viza, pasaport si acordul parintilor.