| Rebb00 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti, daca stiti, daca in cazul unei adoptii de la un orfelinat oarecare, copilul adoptat poate avea in jur de 16-17 ani. Ma gandeam ca impreuna cu sora mea sa le propunem parintilor sa adopte unul, insa nu stiu daca varsta de 16-17 ani e tocmai potrivita...

3 răspunsuri:
| LoLiPoP101 a răspuns:

Ei nu au primit afectiune si merita putina chiar daca au o varsta mai inaintata :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pina la 18 ani poate fi infiat. Dupa majorat, nu se mai poate. Cum formalitatile dureaza, e cazul sa va grabiti daca asta intr-adevar vreti. E minunat sa vreti un frate/sora de o virsta mare. Majoritatea celor care infiaza vor copii foarte mici. Cum spunea si @LoLiPoP101, ei nu au avut afectiune pina acum. Veti face un gest deosebit entru el/ea.

| Bondarel99 a răspuns:

Poti dar nu cred ca parintii tai ar fi de acord.Un copil asa mare are deja o personalitate formata si nu poti sa stii peste ce dai, copiii de la orfelinat sunt de obicei mai reci mai distanti si uneori rai. Daca vor dori sa adopte vor vrea sa creasca un copil nu sa il sponsorizeze(e cam dur termenul). Depinde si ce fel de oameni sunt parintii tai...