Întrebare recomandată | Fl0r1n1234567890 a întrebat:

Buna, vreau sa particip la Cansat ar trebui să ducem la un km înălțime o cutie care conține diverși senzori si sa luam datele si avem cateva optiuni sa ajungem la acea înălțime, una dintre ele este folosirea unei rachete.
Rachetă nu o sa fie mai lungă de 30-40 cm si o sa cantărească jur de 500g cel mai probabil va folosi un amestec de zahăr și KNO3 ca combustibil.
As vrea sa stiu reguli/legi/dacă măcar am voie sa o construiesc si sa o testez pe câmp departe ca sa o pot îmbunătăți până la concurs.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, ar trebui s-o înregistrezi la AACR, să faci plan de zbor și să-l dai la ROMATSA etc.
Practic, dacă mergi pe un câmp deschis, unde să nu existe materiale inflamabile pe o distanță suficient de mare (vegetație uscată, gunoaie etc.), nici case sau locuri unde este lume multă, o poți testa fără prea mare grijă. Și mai ales, să nu fii în apropierea unui aeroport!
Totuși, să ai un telefon cu semnal la îndemână, un loc unde să stai la adăpost de o eventuală explozie la lansare, să ai și un extinctor cu spumă la îndemână și... baftă!
===
PS totuși, de ce nu iei în calcul un balon meteo cu heliu? E mult mai simplu și mai sigur...