| crity112 a întrebat:

Buna ziua, dacă am comandat 2 perechi de pantaloni de pe olx iar în colet am primit doar pungi goale, cum pot să reclam persoana si cu ce va fi sancționată?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune, bineinteles daca ai platit si ai dovezi.
Conform Codului penal, citez:
"„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Pedeapsa concreta va fi stabilita de instantele de judecata, probabil inchisoare cu suspendarea executarii, mai ales daca este infractor primar (nu a mai fost condamnat penal).

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai dovezi, nu faci nimic.Cel care ti-a trimis nu cred ca face asta pentru prima data si si-a acoperit urmele. Am spus multora ca pot lua teapa de pe OLX.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca poti. e inselaciune ce a facut si se pedepseste penal. Doar sa il gaseasca politia

| sierra1 a răspuns:

Cam greu să demonstrezi că ai dreptate. Doar să îi dai un feed-back negativ

| Yuoia a răspuns:

Pe viitor sa ceri expedierea cu verificare. Faci verificarea in fata curierului. Asa ai si martor.

Răspuns utilizator avertizat
| Mirel4412 a răspuns:

Deaia exista functia de "deschidere a coletului" cand vine curierul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, prima data ia legatura cu olx pentru ca ei te ajuta cel mai mult

| outsidethebox a răspuns:

Este simplu să demonstrezi ca nu le-ai primit: orice transportator stabileste pretul in baza greutatii volumetrice (posta romana avea obiceiul sa specifice direct greutatea in kg si traiesc cu impresia ca tot asa lucreaza), in fine, se poate demonstra ca acel colet nu putea contine cele comandate de tine.
Daca ai plătit ramburs, se stie din start si unde s-au dus banii!
Iti sugerez sa faci plangere online, se vor misca foarte repede, indiferent unde te afli in tara!

Oricum, o sa-l/sa-i gaseasca si probabil iti vei recupera banii, insa actiunea ta va salva alti cumpărători de buna credință să cada victime pe viitor!

| elennax a răspuns:

Mare parte din cei care vand pe olx fac scheme de astea.