Întrebare recomandată | SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua!

Dacă sunt amenințat cu bătaia pe Facebook și pe Instagram, ce este de făcut?

35 răspunsuri:
| nucunosc48 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am amenintat si eu pe cineva dar nu stiu adresa lui, ne stim la fata doar de pe internet dar eu nu stiu unde sta, deci ce logica ar avea sa-mi faca politia ceva? Si oricum si el m-a injurat, dar nu a inregistrat cand il amenintam la web.

| nucunosc48 a răspuns (pentru sadrian46):

Dar ce daca te cunosti cu cineva doar pe internet si tu il amenintiti dar in gluma si ala nu stie de gluma si se duce la politie ce poate sa-ti faca? ca e logic ca daca eu nu-i stiu adresa nu am ce face si nu are inregistrat ce am vorbit la web.

| nucunosc48 a răspuns (pentru Salontanul):

Pai si cum dovedesti ca ti s-a facut frica? si eu am patit cu cineva, dar ala radea si nici nu ma lua in seama, daca e asa, ce poate sa-ti faca politia? daca ala radea?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru nucunosc48):

Art. 206 C.P. : (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Dovda o poti face prin diferite subtrefugii:
- spui unor prieteni care vor sa mearga in instanta cu tine;
-ceri protectia politiei printr-un mandat obtinut in instanta, ordin de protectie conform art. 38 alin 1 din Legea nr. 217/2003 (*republicată*).
Poti sa vorbesti cu un avocat (o consultanta de o ora nu costa mult) sa te ajute.
Mai citeste si pe aici: https://www.romaniacurata.ro/......au-denunt/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru nucunosc48):

Fără dovezi nu poate să îți facă nimic.