Întrebare recomandată | Maroșanu2022Offcial a întrebat:

Bună ziua!

Dacă sunt amenințat cu bătaia pe Facebook și pe Instagram, ce este de făcut?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri poti face plangere penala la politie, pentru infractiunea de amenintare, bineinteles daca ai pastrat amenintarile, altfel n-ai cum dovedi.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai grija ce faci /spui - si cui!
Vorba veche: "Gura-ti bate c_rul!"

| Salontanul a răspuns:

Prinscreen. Amenintarea cu bataia este fapta penala. Trebuie sa dovedesti ca ti s-a facut frica. Art. 206 din Codul Penal. Cum es face un printscreen: https://www.youtube.com/watch?v=VrBveNm6aJ4

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat aia care te ameninta nu stiu cine esti in realitate si nu-ti stiu adrsea, nu cred ca -i cazul sa-ti faci probleme.
Daca ii cunsoti, atunci poti face plangere al Politie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce poți face. Banează pe Facebook.

| mihai69 a răspuns:

Plângere penală la Poliție.

| Hammurabi a răspuns:

Nu cred că e prea dureros să iei bătaie pe Facebook și pe Instagram. laughing

| Brizbriz a răspuns:

Plangere penala la politie, cu binecuvantarea ta sa se uite la toate mesajele adresate tie, chiar daca nu ai screenshot, politia poate cere FB-ului sa ii dea mesajele sterse sau modificate

| DracuIa a răspuns:

Daca nu te cunoaste ptersonal, si nu e din acelasi oras ca si tine su nu stie unde stai nu ar trebui sa iti faci probleme.

| Together a răspuns:

Screenshot si politie.

| jupiter2478 a răspuns:

Îi dai block.

| DARLINGx a răspuns:

Plângere la poliție, și screenshot, dar poți blocka persoana pe Facebook/Instagram.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Sa incetezi sa te mai crezi morosanu laughing si te lasa lumea

| 1234568807 a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Nutrebuie sa te crezi morosanu ca sa fi amenintat si batjocorit, daca esti si prea moale si fraier patesti din astea

| Cozmea022004 a răspuns:

Eu zic sa te inarmezi, nu pica victima unor fraieri, te poti apara doar avand o arma de orice fel la tine. Poate nici nu o sa fie nevoie sa o folosesti

| colosseum1337 a răspuns:

Atat timp cat il cunosti si e din orasul tau, plangere la politie.

| raulicafarafrica a răspuns:

Te bati cu ei

| vandam500 a răspuns:

Te poti duce la politie depune plangere daca cunosti persoana! Daca nu blocheazal sa nu-ti mai trimita mesaje si gata si asa cu politia de multe ori nu rezolvi nimic!

| Danielhernandes a răspuns:

Sunt eu in ajutorul tau nu.

| Radu059 a răspuns:

Mergi la politie, ai grija sa ai si dovezi spre exemplu screenshot-uri.