Întrebare recomandată | SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua!

Dacă sunt amenințat cu bătaia pe Facebook și pe Instagram, ce este de făcut?

35 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri poti face plangere penala la politie, pentru infractiunea de amenintare, bineinteles daca ai pastrat amenintarile, altfel n-ai cum dovedi.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai grija ce faci /spui - si cui!
Vorba veche: "Gura-ti bate c_rul!"

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prinscreen. Amenintarea cu bataia este fapta penala. Trebuie sa dovedesti ca ti s-a facut frica. Art. 206 din Codul Penal. Cum es face un printscreen: https://www.youtube.com/watch?v=VrBveNm6aJ4

| nucunosc48 a răspuns (pentru Salontanul):

Pai si cum dovedesti ca ti s-a facut frica? si eu am patit cu cineva, dar ala radea si nici nu ma lua in seama, daca e asa, ce poate sa-ti faca politia? daca ala radea?

| Salontanul a răspuns (pentru nucunosc48):

Art. 206 C.P. : (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Dovda o poti face prin diferite subtrefugii:
- spui unor prieteni care vor sa mearga in instanta cu tine;
-ceri protectia politiei printr-un mandat obtinut in instanta, ordin de protectie conform art. 38 alin 1 din Legea nr. 217/2003 (*republicată*).
Poti sa vorbesti cu un avocat (o consultanta de o ora nu costa mult) sa te ajute.
Mai citeste si pe aici: https://www.romaniacurata.ro/......au-denunt/

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat aia care te ameninta nu stiu cine esti in realitate si nu-ti stiu adrsea, nu cred ca -i cazul sa-ti faci probleme.
Daca ii cunsoti, atunci poti face plangere al Politie.

| nucunosc48 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am amenintat si eu pe cineva dar nu stiu adresa lui, ne stim la fata doar de pe internet dar eu nu stiu unde sta, deci ce logica ar avea sa-mi faca politia ceva? Si oricum si el m-a injurat, dar nu a inregistrat cand il amenintam la web.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce poți face. Banează pe Facebook.

| nucunosc48 a răspuns (pentru sadrian46):

Dar ce daca te cunosti cu cineva doar pe internet si tu il amenintiti dar in gluma si ala nu stie de gluma si se duce la politie ce poate sa-ti faca? ca e logic ca daca eu nu-i stiu adresa nu am ce face si nu are inregistrat ce am vorbit la web.

| sadrian46 a răspuns (pentru nucunosc48):

Fără dovezi nu poate să îți facă nimic.

| mihai69 a răspuns:

Plângere penală la Poliție.

| Hammurabi a răspuns:

Nu cred că e prea dureros să iei bătaie pe Facebook și pe Instagram. laughing

| Brizbriz a răspuns:

Plangere penala la politie, cu binecuvantarea ta sa se uite la toate mesajele adresate tie, chiar daca nu ai screenshot, politia poate cere FB-ului sa ii dea mesajele sterse sau modificate

Răspuns utilizator avertizat
| just4ubr2015 a răspuns:

Sa te duci sa iei bataie nu e frumos sa astepti sa vina el la tine poate asa iti vine mintea la cap laughing

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Sa incetezi sa te mai crezi morosanu laughing si te lasa lumea

| 1234568807 a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Nutrebuie sa te crezi morosanu ca sa fi amenintat si batjocorit, daca esti si prea moale si fraier patesti din astea

| Together a răspuns:

Screenshot si politie.

| user0010 a răspuns:

Îi dai block.

| DARLINGx a răspuns:

Plângere la poliție, și screenshot, dar poți blocka persoana pe Facebook/Instagram.

| Cozmea022004 a răspuns:

Eu zic sa te inarmezi, nu pica victima unor fraieri, te poti apara doar avand o arma de orice fel la tine. Poate nici nu o sa fie nevoie sa o folosesti

| Anonim147943 a răspuns:

Buna. Poti face o plangere la politie.

| raulicafarafrica a răspuns:

Te bati cu ei

| colosseum1337 a răspuns:

Atat timp cat il cunosti si e din orasul tau, plangere la politie.

| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Dacă cineva te amenință cu violență pe Facebook și Instagram, ar trebui să o iei în serios și să iei măsuri imediate pentru a te proteja pe tine și pe ceilalți. Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să faceți capturi de ecran ale amenințărilor și să le salvați, astfel încât să le puteți arăta autorităților dacă este necesar. Ar trebui să raportați imediat amenințările către Facebook și Instagram și să blocați persoana care vă amenință. De asemenea, este important să raportați acest lucru autorităților locale, deoarece amenințările online sunt o infracțiune. Dacă simțiți că siguranța dumneavoastră este în pericol, sunați imediat poliția.

| Nicusor1975 a răspuns:

Ar trebui să raportezi imediat orice mesaj sau postare amenințătoare către platforma respectivă, astfel încât echipa de moderare să poată lua măsuri și să împărtășești situația cu persoanele de încredere din jurul tău, cum ar fi prietenii sau familia, pentru a te asigura că ești în siguranță. Dacă simți că ești în pericol imediat, ar trebui să contactezi imediat autoritățile.
Toate cele bune.

| Fieraru23 a răspuns:

Daca locuiesti aproape de aia ori ai belit-o ori ii bati inapoi dar daca locuieste la 300 de km, logic ca nu-ti vor face nimic.

| vandam500 a răspuns:

Te poti duce la politie depune plangere daca cunosti persoana! Daca nu blocheazal sa nu-ti mai trimita mesaje si gata si asa cu politia de multe ori nu rezolvi nimic!

| Pavel_Razvan_1976 a răspuns:

Este foarte important să iei amenințările cu bătaia în serios și să iei măsuri pentru a te proteja și pentru a obține ajutor. În primul rând, ar trebui să încerci să îndepărtezi persoana care te amenință de pe rețelele tale sociale și să pui în aplicare setările de securitate pentru a te proteja împotriva amenințărilor ulterioare. De asemenea, ar trebui să raportezi orice amenințări la poliție și să ceri ajutor de la un adult de încredere sau de la o organizație de ajutor pentru victimele violenței domestice. Nu trebuie să înfrunți această situație singur și este important să ceri ajutor pentru a te proteja.

| gabrielcosmin1989 a răspuns:

Daca sunteti amenintat cu bataia pe Facebook sau Instagram, este important sa luati aceste amenintari in serios si sa luati masuri imediate pentru a va proteja. Unele dintre aceste masuri ar putea include:

Salvati dovezi: Inregistrati sau capturati imagini ale amenintarilor, inclusiv numele de utilizator si orice alte detalii despre persoana care va ameninta.

Blocati utilizatorul: Pe Facebook, puteti sa va blocati sau sa raportati utilizatorul care va ameninta, iar pe Instagram puteti sa va blocati sau sa raportati utilizatorul care va ameninta.

Informati autoritatile: Raportati amenintarile la politie si cereti asistenta pentru a va proteja.

Informati administratorii platformei: Raportati amenintarile si cereti ajutorul administratorilor platformei pentru a elimina continutul inacceptabil.

Luati masuri de siguranta personala: Informati pe cineva de incredere despre amenintarile primite si luati masuri pentru a va proteja atat online cat si offline.

Consultati un consilier: Discutati cu un consilier sau cu un psiholog despre cum va afecteaza aceste amenintari si cum puteti sa va protejati emotional.

Este important sa retineti ca amenintarile de violenta, indiferent de forma lor, nu sunt acceptabile si trebuie luate in serios. Nu ezitati sa cereti ajutor atunci cand simtiti ca va este amenintata siguranta.

| Danielhernandes a răspuns:

Sunt eu in ajutorul tau nu.

| wherrya69 a răspuns:

Il iei tu la bataie primul sa nu te ia el pe tine

| 123adrian987 a răspuns:

Daca persoana respectiva te cunoaste in viata reala, stie locuinta ta, e din acelasi oras sau are foarte multe detalii personale despre tine, ar trebui sa faci o plangere la politie. Daca nu te cunoaste, sta foarte departe de tine si nu v-ati vazut niciodata, ii dai block si nu iti mai faci probleme.

| Radu059 a răspuns:

Mergi la politie, ai grija sa ai si dovezi spre exemplu screenshot-uri.

| YehskyKaren a răspuns:

Desa