| Edy999 a întrebat:

Bună ziua intentionez sa fac un pasaport la fetița mea în varsta de 2 ani, mama fetiței avand 17 ani pot face pasaport sau trebuie sa ma prezint cu unul.din părinții iubitei, mulțumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sunteti casatoriti se poate face, prin casatorie mama fetitei dobandeste capacitate de exercitiu deplina, exact ca un major.
Daca nu sunteti casatoriti mama fetei isi poate face pasaport doar impreuna cu parintii.
Pasaportul fetitei se poate face de catre amandoi parintii, chiar daca nu sunt casatoriti, conform L.248/2005, privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 17
  (1) Minorilor cetăţeni români care nu se află în una dintre situaţiile de suspendare a exercitării dreptului la libera circulaţie în străinătate li se eliberează paşapoarte simple electronice în următoarele condiţii:
  a) în cazul minorului care nu a împlinit vârsta de 14 ani, numai la cererea ambilor părinţi, a părintelui supravieţuitor, a părintelui căruia i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013 sau, după caz, a reprezentantului legal ori în temeiul ordonanţei preşedinţiale date în condiţiile Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, republicată, cu modificările ulterioare, prin care instanţa a dispus cu privire la exercitarea autorităţii părinteşti;"