| varzacalita1992 a întrebat:

Buna ziua! Ma intereseaza niste detalii pentru schimbarea/adaugarea a prenumelui.
Mentiuni:
1) Inca port numele de dupa casatorie.
2) Inca nu mi-am depus cererea de schimbare a numelui/buletinului.
3) Sunt din Brasov.
4)Doresc sa efectuez adaugarea de prenume deodata cu schimbul de buletin.
Long story:
Am trecut prin divort si o sa trebuiasca sa imi schimb buletinul pentru a reveni la numele de fata, insa in acelasi timp am primit confirmarea de la relatiile cu clientii ev. populatiei Brasov care precizeaza ca ma incadrez la schimbarea/adaugarea unui prenume conform art.41 alin.(2), lit.e din Legea nr.119/1996, modificata si completata prin legea nr.105/2022.
Bun, de ce acte am nevoie precis? Efectiv am gasit varianta peste varianta unde se solicita alte documente si alte procedee. Doresc sa stiu care sunt precis documentele necesare, care este exact demersul, fiindca nu-mi doresc sa stau la coada 3 ore doar pentru o intrebare iar la solicitarile online din pacate se raspunde greu. Mentionez ca am termen de 30 de zile sa solicit schimbarea actului de identitate, in urma divortului, aceasta incepand din 11 Iulie 2022.
Multumesc anticipat si va rog intrebati-ma daca am omis informatii care sa va ajute la un raspuns.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.119/1996, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 41^3
  (1) Persoana care solicită schimbarea numelui pe cale administrativă depune o cerere la serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor, sau, după caz, la primăria unităţii administrativ-teritoriale în a cărui/cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau a avut ultimul domiciliu, în cazul cetăţenilor români cu domiciliul în străinătate. Cererea se depune personal sau prin împuternicit cu procură specială.
  (2) Cererea de schimbare a numelui trebuie să fie motivată prin unul dintre cazurile prevăzute la art. 41^1 alin. (2) şi (3) şi să fie însoţită de următoarele acte:
  a) actul de identitate şi certificatele de stare civilă ale persoanei care solicită schimbarea numelui, original şi fotocopie; originalul documentelor se restituie solicitantului;
  b) un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, potrivit art. 41^7, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea căruia să nu fi trecut mai mult de un an;
  c) dacă este cazul, consimţământul persoanei al cărei nume se solicită a fi purtat, dat în formă autentică sau în faţa ofiţerului de stare civilă;
  d) dacă este cazul, încuviinţarea instanţei de tutelă, în cazurile prevăzute de art. 41^4;
  e) pentru solicitanţii care au împlinit vârsta de 14 ani, certificat de cazier judiciar;
  f) orice alte documente pe care solicitantul le consideră necesare pentru motivarea cererii sale;"