| AnonimFaraPereche a întrebat:

Care e diferența dintre Centru de Detenție și Centru Educativ?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Centrul de detentie este, de fapt, o inchisoare pentru minori.
Centrul educativ este tot un fel de inchisoare pentru minori, dar cu regim mai relaxat fata de centrul de detentie.
In ambele minorii sunt educati, urmeaza cursuri scolare si de calificare, dupa caz, etc.
Pentru detalii poti citi TITLUL V - Dispoziţii privind executarea măsurilor educative privative de libertate din L.254/2013 privind executarea pedepselor.