| gemeni6226 a întrebat:

Care este atributiunea de serviciu in mare al unui prefect? Cu ce se deosebeste atributiunea unui prefect de cel al unui primar?

Răspuns Câştigător
| Lukasssz a răspuns:

Atributia de serviciu in mare a unui prefect este coordonarea activitatii administratiei publice centrale si locale din judet, precum si reprezentarea Guvernului la nivel local. Prefectul are rolul de a asigura respectarea legii si a deciziilor Guvernului la nivel judetean, de a coordona activitatile autoritatilor publice locale si de a asigura colaborarea intre acestea.

De cealalta parte, atributiunile unui primar sunt centrate in principal pe administrarea si reprezentarea unei unitati administrativ-teritoriale la nivel local. Primarul are responsabilitatea gestionarii resurselor si a activitatilor locale, precum si implementarea politicilor publice la nivelul comunitatii sale.

Diferenta majora intre atributiunile unui prefect si cele ale unui primar consta in faptul ca prefectul reprezinta Guvernul la nivel local si are atributii care vizeaza intregul judet, in timp ce primarul administreaza si reprezinta doar unitatea administrativ-teritoriala pe care o conduce. De asemenea, prefectul are un rol de coordonare a autoritatilor publice locale, in timp ce primarul este responsabil direct de gestionarea resurselor si activitatilor locale.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prefectul este reprezentantul Guvernului intr-un judet, primarul este reprezentantul locuitorilor dintr-o UAT (unitate adminitrativ-teritoriala), aceasta putand fi o comuna, un oras, un municipiu sau sector al municipiului Bucuresti.

| ElenaRaducan a răspuns:

Prefectul reprezinta guvernul in teritoriu, primarul reprezint cetatenii localitatii.