| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența între "drept public" şi "drept privat"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In domeniul dreptului public intra tot ce se refera la stat, organele/institutiile publice centrale si locale, etc, de ex. dreptul constitutional, dreptul administrativ, drept penal si drept procesual penal, dreptul procesual civil, dreptul international, etc.
In dreptul privat intra celelalte ramuri ale dreptului, cum este dreptul civil.
Sunt ramuri ale dreptului care sunt mixte, cum este dreptul muncii, care contin prevederi atat din domeniul dreptului public, cat si din domeniul dreptului privat.

1 răspuns:
| Ionutqp a răspuns:

Un drept public se refera la interesele statului, iar dreptul privat la interesele diferitor persoane, sau chiar persoana ta.