| lily1970 a întrebat:

Care este durata maxima in care se poate acorda somaj tehnic de catre o firma?

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Legea 53/2003 actualizata 22.04.2007
Art. 46 (1) - Şomajul tehnic reprezintă imposibilitatea temporară a continuării activităţii de către angajator, pentru motive economice obiective.
(2) Şomajul tehnic nu poate dura o perioadă mai mare de 3 luni într-un an calendaristic.
(3) Pe durata şomajului tehnic salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii.
(4) Pe perioada şomajului tehnic salariaţii vor beneficia de o indemnizaţie ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător postului deţinut.
(5) Modul concret în care salariaţii vor executa obligaţia de a se afla la dispoziţia angajatorului, precum şi valoarea indemnizaţiei de care beneficiază salariaţii în perioada şomajului tehnic se stabileşte în condiţiile legii şi ale contractelor colective de muncă aplicabile.
Sper sa nu fi aparut ceva mai recent de cand cu criza

8 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Din cate stiu eu in termen de 30 de zile.

Anna
| Anna a răspuns:

Poti beneficia de somaj intre 6 si 9 luni

| Beatrice_6624 a răspuns:

3 luni

| nicoleta_5825 a răspuns:

Durata maxima in care se poate acorda somaj este de 6 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 luni

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună, Lily,

Eu am găsit răspunsul aici: https://www.wearehr.ro/somaj-tehnic-angajator. Sper să-ți fie de ajutor :).

| LauraAvramescu a răspuns:

Bună, Lily,

Se acorda somaj tehnic pe perioada starii de urgenta, in functie de cum va fi anuntata aceasta de autoritati. Eu m-am lamurit despre somaj tehnic aici: https://bit.ly/2JTgiIo