| Florian1999 a întrebat:

Salut,daca firma la care lucrez ma baga in somaj tehnic, ei mai au dreptul sa ma cheme la munca in timpul somajului?

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Practic da.

| Florian1999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ok,dar si pot sa ma scoata din acest somaj tehnic?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Florian1999):

Sincer nu stiu, suna ti seful si intreaba l.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Șomajul tehnic înseamnă așa.
Firma nu poate lucra datorită stării de urgență.
Firma ne lucrând, ar trebui să te concedieze, să îți desfacă contractul de muncă.
Dar starea de urgență este temporară, la terminarea ei, firma are nevoie de tine.
Astfel, ea te trimite acasă, căci activitatea firmei încetează.
Dar tu ești în continuare angajat.
Fiind angajat, ar trebui să te plătească, dar nu are de unde, căci tu nu produci, firma nu produce.
Astfel, dta stând acasă, fără salar, ai statutul unui șomer.
Ca firma să nu dea faliment, iar dta să ai din ce trăi, se instituie un ajut-o material, pe care dta îl primești în perioada când stai acasă. Acest ajutor din partea statului se numește șomaj tehnic.
Să reținem condițiile. Declarația firmei de încetare a activității, cererea de șomaj tehnic, iar tu stai acasă. Această situație are o perioadă determinată.
Dacă firma reia activitatea în această perioadă, condițiile șomajului tehnic nu ma sunt îndeplinite și firma trișează statul. Astfel dacă te cheamă la muncă, nu mai ești șomer. Deci firma care procedează așa, calcă legea.
Dacă firma

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da.

| cfrtobias a răspuns (pentru supadeceapa):

Cum sa fie "da" daca e somaj technic o luna, se termina o luna si merge inapoi

| supadeceapa a răspuns (pentru cfrtobias):

A zis în timpul șomajului.

| cfrtobias a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca vorbea despre somaj tehnic este vorba despre tehnic, nu despre somaj simplu

| supadeceapa a răspuns (pentru cfrtobias):

Am o grămadă de cunoștințe în șomaj tehnic care lucrează acum. Doar că li se plătește 75% și nu au bonuri.

| cfrtobias a răspuns (pentru supadeceapa):

Atunci fura de la stat happy

| supadeceapa a răspuns (pentru cfrtobias):

Probabil. Nici mie nu mi se pare normal.

| cfrtobias a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai atunci daca o bagat in somaj tehnic trebuia sa mearga fara si sa lucreze si sa aiba 100%

| AlexMh a răspuns:

Au dreptul sa te cheme cand vor la munca, dar se va inceta somajul tehnic din momentul in care te vor chema iar salariul va reveni la cel normal!

| cfrtobias a răspuns (pentru AlexMh):

Pai cum daca e pentru o luna cum sa te cheme cand au chef? dupa ce se termina mergi