Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Care este procedura pentru a depune o plangere la politie pentru hartuire? unde trebuie sa ma duc,cu cine sa vorbesc,ce acte imi trebuie? este vorba de fostul care nu ma lasa in pace,imi da mesaje de amenintare,ca ma urmareste,ca o sa ma rapeasca daca nu ma duc la el,ba mai mult, ca o sa ma trezesc cu politia la usa, habar n-am pentru ce

11 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Nu e nimic complicat, nu trebuie sa umbli pe nicaieri.

Mergi pur si simplu la o sectie de politie si o cum intri inauntru o sa te intrebe imediat un gras in uniforma cu ce te poate ajuta. Ii spui ca vrei sa faci o plangere impotriva cuiva iar de acolo te duce el intr-un birou unde ti se explica tot ce trebuie sa stii(cum scrii plangerea, cum se procedeaza, etc).

| SinfulDesire a răspuns:

Mergi la orice sectie cu buletinul de identificare si poti depune o plangere

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu, te duci la organul de politie din localitatea ta si depui o plangere penala pentru amenintare, in care arati cine este faptuitorul (nume, prenume, domiciliu) si faptele respectivului. Trebuie sa poti proba acuzatiile, cu martori sau alte probe concludente, altfel te-ar putea el acuza de denuntare calomnioasa.

| danielaxyz a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am doar niste sms-uri primite de la el, oare sunt suficiente? martori nu am

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru danielaxyz):

Poate ca da, poate ca nu, depinde cum interpreteaza politia si procurorul. Dupa mine ar trebui sa fie suficiente, nu neaparat pentru a fi trimis in judecata dar macar pentru a face aplicarea art.18^1 Cod penal (pericol social redus) si ca procurorul sa-i aplice o amenda administrativa de pana la 1.000 lei.

| 0rlando a răspuns:

La cea mai apropiată secție de poliție, sau poți suna la 112 și te îndrumă ei.

| gabyS98 a răspuns:

Mergi la orice sectie cu buletinul de identificare si poti depune o plangere

| ZuzuPlik a răspuns:

Du-te la sectia de politie cu certificatul de nastere si buletinul( sai ai si o copie pentru fiecare in parte ) apoi dai o declaratie pe o faoie. succes

| danielaxyz a răspuns:

Va rog sa va abtineti de la comentarii gen "mmm" sau "..." doar pentru a da un raspuns ca sa castigati tricoul

| omide a răspuns:

Te deplasezi la sectia de politie de care apartii si vb cu ofiterul de serviciu. si gata

| Andr3y007 a răspuns:

Mergi pur si simplu la o sectie de politie cu buletinul, desigur