| Tinna666 a întrebat:

Hei TPU,am depus astazi o plangere si cei de la politie mi-au spus ca plangerea mea trebuie sa ajunga la parchet la un provuror, dupa sa se intoarca iar la ei si abia dupa o sa imceapa ancheta..si toate astea pot dura intre 1-2 saptamani.intrebarea mea este cum pot grabi toate astea, ca eu nu am atata timp..este vorba de plangere pentru santaj,amenintare,hartuire, lovire si pornografie infantila. daca nu se iau masiuri cat mai repede eu nu mai controla situatia asta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procurorul si politia n-au numai plangerea ta, sunt zeci sau sute de plangeri in acelasi timp si ei sunt putini, asa ca va trebui sa ai rabdare.

Bula
| Bula a răspuns:

Birocratia...

| mihai69 a răspuns:

Dacă e vorba despre o gașcă, ai putea încerca să mergi la DIICOT. Ăia chiar se țin de treabă!
Sau dacă ești martor la una dintre infracțiunile descrise pe timpul desfășurării acesteia (și o poți dovedi), poți apela 112.

| doctorandus a răspuns:

Daca va fi arestat respectivul peste sase luni inseamna ca au lucrat rapid autoritatile. Doar in caz de pericol iminent poti obtine un ordin de protectie, de care insa s-ar putea sa nu tina cont.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ancheta penala, daca va fi decisa de procuror, intr-adevar, va incepe mai tarziu. Dar ca sa ajunga plangerea ta la procuratura, e nevoie de concluziile si recomandarile reiesite in urma unei anchete politienesti, anexate sesizarii tale. Acea ancheta, in mod normal, incepe imediat depunerii plangerii.
Tot in aceasta perioada se fac si manevrele, asadar, daca nu ai dovezi de necontestat, si reclamatul cotizeaza, pleaca la procuratura cu propunere de NUP.winking Asta cred ca e si motivul pentru care te-au aburit. smug Sau, te sifoneaza reclamatului si te trezesti cu el implorand sa-ti retragi plangerea.
Daca te consideri indreptatita, poti cere si un ordin de protectie.
Succesuri!hee hee