| Soruka a întrebat:

Care este venitul net pe cap de membru pentru acordarea bursei sociale la facultate?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se acorda burse sociale studentilor la care venitul net lunar pe membru de familie este mai mic decat salariul net lunar. In prezent salariul net lunar este de 2.079 lei.

| Lukasssz a răspuns:

Venitul net minim pe membru de familie pentru acordarea bursei sociale la facultate în România este de 1162 lei, conform prevederilor actuale. Acest venit este calculat raportat la salariul minim pe economie și este reglementat de Ministerul Educației și Cercetării.