| anonim_4396 a întrebat:

, cat pot pune adaos comercial la un chiosc de la tara unde oamenii sunt nevoiti sa cumpere orice pret as pune dar asa in limita bunului simt 30-35 %credeti ca e ok?

5 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

25 la suta pentru inceput, vei avea mai mult succes si se va duce vestea ca ai cele mai mici preturi. Mai tarziu mai poti pune 5 procente, o sa ai mai multe avantaje daca pui adaos mai mic.Acum si la tara sunt magazine destule, daca esti norocos si nu ai magazine prin zona poti pune 30 -35 mai mult e pacat. Vei faca un stoc mare si vei avea produse care nu o sa le vinzi la preturi asa mari. Acum in criza toata lumea vinde la cele mai mici preturi, se multumeste cu un profit mai mic decat deloc.

daniela
| daniela a răspuns:

Daca vresi sa faci un bine ar trebui sa te rezumi la un 10-15 % pentru ca la tara toti sunt nevoiasi si atunci vor cumpara mai des si mai mult si castigul ar fi acelasi. Daca te arunci la un pret mare vor cumpara mai rar si mult mai putin si nici nu vei avea reputatia unui om bun.

| greg a răspuns:

E ok

| allube a răspuns:

Pentru cei care cumpara ideal e cat mai mic(daca se poate 0), pentru cei care vand cat mai mare. Tu trebuie sa calculezi ce cheltuieli lunare ai si sa-ti ramana si tie ceva profit lunar.Si daca esti si singurul prin zona, atunci e bine, poti merge cu adaos mai mic daca ai concurenta trebuie sa spionezi putin si la ei si sa ai macar aceleasi preturi daca nu mai mici. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avand in vedere zona si criza economica multi se vor indrepta spre alte magazine chiar daca sunt indepartate (doar sunt obisnuiti cu asta). Incearca sa pui 20-25% dar sa iei in considerare produsul. La unele poti pune mai mult la altele mai putin. Oricum mai bine vinzi mult si ai adaosul mai mic decat putin si cu adaos mare, zic eu.....trebuie sa te gandesti si pe termenl lung.