| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte iti trebuiesc pentru eliberarea unui cazier judiciar?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cartea de identitate/buletin (nu pașaport!), un timbru fiscal de 1 ron și o cerere de eliberare cazier care o găsești la ghișeul de eliberări caziere, iar dacă dorești să-l faci la urgențe plătești o taxă de 5 ron la Garda Financiară sau tot la ghișeul eliberări caziere (poate fi un reprezentat de la Garda Financiară).
Pa, pa.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru eliberarea cazierului judiciar trebuie sa te prezinti personal la politie, in localitatea de domiciliu, cu cartea de indentitate si timbru fiscal de 1 leu (pentru fiecare cazier). In cazul in care persoana care solicita eliberarea cazierului este nascuta in alt judet decat cel in care domiciliaza, eliberarea cazierului se va face in cel mult trei zile de la data depunerii cererii. Daca solicitantul este nascut in acelasi judet in care domiciliaza, eliberarea cazierului se va face in aceeasi zi. In conformitate cu reglementarile actuale (Legea nr. 290/2004 privind cazierul judiciar a fost modificata), nu se percepe taxa de urgenta. Anterior modificarii cadrului legal, taxa de urgenta sa platea la Trezorerie.

| mariazet45 a răspuns:

Carte de identitate si o cerere pe care o faci acolope care atasaezi un timbru fiscal de 2 lei, daca platesti o taxa de urgenta il scoti pe loc.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Subscriu la legiuitoarea cu completarea/corectarea ca taxa de urgenta (daca vrei sa-l scoti pe loc) este de 10 ron.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cerere tip, buletin sau carte de identitate, timbru fiscal de 1 ron.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună din nou.
Carte de identitate, timbru fiscal de 1 ron, taxă de urgență 10 ron, cerere eliberare cazier. Se eliberează pe loc dacă ești născut în localitatea unde soliciți cazierul și 3 zile dacă ai locul nașterii în alt județ.
Pa, pa.

| hitron a răspuns:

Salut! Uite aici, pe site...scrie pas cu pas tot ce ai nevoie ca sa-ti poti elibera cazierul judiciar: http://adprice.ro/cum-sa-iti-scoti-cazierul-judiciar/

| silvershark a răspuns:

Gasesti aici informatiile necesare: http://somara.ro/index.php/actepersonale/cazier
Bafta!