| milo a întrebat:

Ce efecte juridice are un certificat de moștenitor?

Răspuns Câştigător
| madalina_8123 a răspuns:

Este un titlu în temeiul caruia persoana pentru care s-a emis face dovada calitatii sale de mostenitor.
Este reglementat de Legea nr. 36/1995. El se elibereaza pe baza încheierii finale, data în cadrul procedurii succesorale notariale, de catre notarul în raza caruia defunctul a avut ultimul domiciliu.
Certificatul cuprinde referiri la masa succesorala, numarul si calitatea mostenitorilor si cotele ce le revin din patrimoniul defunctului. Sursa: euroavocatura.ro

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un act de proprietate.

| dof21 a răspuns:

Iti voi raspunde printr-un exemplu.
Acum 11 ani atatl meu a murit. Bineinteles ca s-a facut partajul iar au am am avut o particica din apartament, fratele inca una si mama una putin mai mare (sau ma rog, apartamentul s-a impartit la 3). Nu de mult timp in Romania a bagat acea "credit pentru prima casa". Pentru a putea accesa un astfel de credit trebuie sa nu detii o alta proprietate. Eu detinand acea cota din apartamentul care a ramas de pe urma tatalui meu nu pot accesa acest credit.
Uite unul din efectele juridice ce pot aprea atunci cand esti mostenitor. Stupid nu?
"Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul"