| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de scumpirea curentului? De ce s-a scumpit? De ce era nevoie sa liberalizeze piata energiei (de bine ce i-am votat pe dreptisti), ca sa fie omu mai sarac!
De ce la ENEL sa fie cu 25 % mai scump?! Ca, chiar daca te duci le piata concurentiala oricum e mai scump ca acum, dar si aia vor urca preturile deodata incet pana tot mult e.

Adica cu alta cuvinte de ce sa faca iar rau oamenilor?!

Si am uitat, adaug acum, cum calculeaza astia inflatia? Au zis ca in 2020 a fost in jur de 2 %, tot ei zic ca scumpirile au fost de 3, 6 %, dracu mai stie.
Inflatia ar trebui calculata in sens ca iei n preturi la mancare, utilitati si altele si peste un an compari si vezi diferenta.

107 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Uelcăm tu rumeiniahee hee

| sierra1 a răspuns:

"De ce era nevoie sa liberalizeze piata energiei" - pentru că vrem o economie de piață (chiar vrem?)

| Mosotti explică (pentru sierra1):

Si la ce ne trebuia asta? Sa o ducem mai rau? Tu trebuie sa faci sa fie mai bine, nu mai rau, nu conteaza cum.
Nu te votez ca sa faci rau. Eu am zis de dinainte ca vor face rau, nu m-a crezut nimeni, ca asta le e ideologia sa fie cu bogatasii.

Dar din ianuarie trecut cand a zis Orban ca vrea sa coata subventiile la caldura, imi era clar. Adica dupa ce lumea nu are bani, le faci viata mult mai grea.
Pai intai sa urci economia, sa urce veniturile, si apoi fa si din astea.

| Wr3nch a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru pentru ca ar trebui ca romanasii sa se invete sa nu mai traiasca cu subventii si pomeni? laughing Ca bani de bombe pe roti si telefoane in rate e cat cuprinde.

| Nilsson a răspuns:

Poți să îți schimbi furnizorul, la AIK de exemplu factura este aproape la jumătate față de cea de la Enel.

| mgtow a răspuns:

Astea sant stiri sa va turbeze mintiile, in fiecare an se scumpeste tot si cand vin in tara preturile sant la fel. Mi se falfaie de propaganda imbinata in co2

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

" Mosotti explică : Si la ce ne trebuia asta? "

adică la ce ne trebuie economie de piață?

mda, reversul ar fi similar cu Coreea de Nord sau Cuba. Vrei să emigrezi acolo să-ți implinești visul?

| gabicoo a răspuns:

Deviza vechilor liberali, a liberalismului românesc interbelic, era: "prin noi înșine".
Dezviza ăstora de acum a lui Câtzu și a "românilor" Iohannis și Orban este: "pentru noi înșine"! Sper că ai înțeles!
.

| Mosotti explică (pentru Wr3nch):

Pai nu, tu ca guvern trebuie intai sa te asiguri ca oamenii au bani sa-si plateasca treburile si sa fie bine, si apoi sa faci ce faci. Ca asta e datoria unui prim ministru, sa aduca investitori, sa le dea privilegii, sa se ocupe, sa producem in tara ce putem, nu sa dam valuta si pe dulceata proasta din afara, carne, etc.
Sa puna impozite progresive ca in toata UE ca sa fie bani la buget, nu asa, faci rau si atat.

Subventiile erau din cauza ca omul nu are bani.
Omul mai trebuie sa se simta si bine, nu sa dea banii toti pe utilitati sa se imbogateasca unii tare de tot. E bine sa le ramana bani de rate.
Fa niv de trai ca in UE si atunci e okey, ai bani de de toate.

La voi cum e o chestie pro om de rand, gata, e rau, pomana, si altele.

| TLF92 a răspuns:

O parere destul de bun atat timp ce salariu minim pe economie creste de la luna la luna ****-as pe guvernarea pooli

| Mosotti explică (pentru Nilsson):

Nu e vb de asta, ca peste tot e mai scump ca pana acum chiar daca la unii e mai scump sau mai ieftin, e vorba ce ce trebuia sa se scumpeasca curentul mai ales acum in pandemie, de aia i-am votat pe dreptistii astia? Dar stiam de dinainte ca asa vor face.

| Mosotti explică (pentru mgtow):

Bine tu daca oi fi bogat, e ok, nici nu ai treaba desi si tie iti baga in plus mana in buzunar aiurea, principiul se aplica si la tine, eu ziceam la general.

Nu, curentul nu s-a mai scumpit de mult! Pretul era reglementat de ANRE, nu e propaganda, e fapt.
Mai ales acum in pandemie nu trebuia sa faca asta, faceai dracu dupa daca tot tineai sa te imbogatesti si mai tare! Ca si asa aveau profituri uriase si fara sa scumpeasca.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

N-am vazut niciodata scumpiri in Romania, azi urca maine se ieftineste. Minciuni zise la stiri, e bine sa fie bani aiurea nu se duc - pe viata buna da.

| Wr3nch a răspuns (pentru Mosotti):

''Subventiile erau din cauza ca omul nu are bani' hai ca am ras. In ziua de azi doar daca nu vrei sa muncesti nu ai bani, ca locuri de munca is cu duiumul. Nu te pune nimeni sa faci 10 copii si sa mori de foame in grup, cum fac unii.

| Mosotti explică (pentru sierra1):

Si daca economia de piata duce la un trai mai prost, iti convine?! Conteaza ce fel e? Conteaza sa-ti fie bine.

Si chiar daca ai economie de piata, sa ai pret de 0, 6 lei pe KW si sa concureze asa, sa aiba unu 0, 55, altul 0, 51, dar nu sa scumpesti over all!
Lasa Coreea de Nord ca la aia se opreste curentul des, la aia e o infectie de sistem.
Si daca pe piata energiei aveai pret reglementat ce are?! Unde e problema? Daca tragand linie era mai bine pentru om!
Puteai avea economie de piata in tot restul, dar nu la utilitati.
Sau bun, ridica niv de trai si apoi ok, fa si asta.

| Mosotti explică (pentru gabicoo):

Pai eu am inteles ideologia liberala:
"Profit maxim cu investitii minime intr-un timp cat mai scurt, omul nu conteaza, singura valoare e banul, tinem cu bogatasii sa se faca si mai bogati".
Tot am zis si putini cunosc ideologia liberala, deci cu ei nu are cum fi bine niciodata, ca viziunea lor insasi e contra omului de rand.

Mai ales acu pe pandemie nu era nevoie sa scumpesti.

| Mosotti explică (pentru TLF92):

Creste cu 40 lei net sal min si preturile sunt cu mult mai mai ridicate, deci?
Adica iti da 40 lei si-ti ia 300 cum ar veni, e doar un exemplu. S-a scumpit mancare, utilitatile, daca faci socoteala, e jale.

| Mosotti explică (pentru mgtow):

Esti primul care zice asta, de fapt tu nu ai realizat, mereu s-au scumpit si nu au mai dat inapoi, la tot!
Verifica sa vezi.
Noteaza preturi la diverse si vezi peste 1-2-3 ani cum sunt, utilitati, mancare, altele.

| Mosotti explică (pentru Wr3nch):

Degeaba muncesti daca nivelul de salarizare e mai mic, in anii 90 munceai ca si ala din Germania aceiasi munca, dar luai 80-100 dolari in loc de 1200.
Raportul preturi-salarii e mai prost la noi. Altfel nu mai pleca lumea in afara, ce naiba.

Daca iei 3000 lei lunar net, tu si de la 1 ian iei 3000 dar vei plati multe mai scump, nu e okey. Nu se pastreaza puterea de cumparare!

| Wr3nch a răspuns (pentru Mosotti):

Hai sa nu comparam Germania cu Romania, ca la noi una din 10 firme ofera calitatea pe care o au 8 de la eilaughing. La noi ne place doar cand statul pune totul pe tava, si noi daca se poate sa dormim la lucru si sa traim ca in vest.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai inteles ce presupune liberalizarea pietei energetice si ce inseamna pretul serviciului universal? Pare ca nu prea.

| RAY a răspuns:

Economisești bani,numai cumperi tigari,alcool,fast food, numai strici bani aiurea, faci economie la curent si ai, eu am realizat mereu ca daca iti bati joc de bani iti vor bate si ei joc de tine, cumpara doar ce este esential pentru tine

| Holiday a răspuns:

De fapt nu s-a scumpit "curentul", doar ca nu mai e subventionat. Pretul era acelasi si inainte, dar pentru consumatorii casnici o parte era platita de stat.

Daca la ENEL e mai scump sunt doua variante. Ori vor migra multi la alti furnizori si va fi nevoit sa ieftinesca pentru a-si pastra clientii, ori ofera niste facilitati si/sau servicii suplimentare sau mai bune decat ceilalti si atunci merita platita diferenta de pret.

Pe de alta parte, multi se vaita ca e scump, dar rar am vazut pe cineva sa faca economie. Cel mai evident exemplu e ca multi dintre vaicareti inca folosesc becuri cu incandescenta, ca "e" mai ieftine. Dar nu se gandesc ca au consumul de 5-10 ori mai mare si durata de viata de 3-10 ori mai mica...

| Holiday a răspuns:

"Ce parere aveti de scumpirea curentului?"

Trebuia facuta acum 25 de ani.

| Nilsson a răspuns (pentru Mosotti):

Se pare că "liberalizare" e un termen mai drăguț decât "scumpire".
Să știi că și statul are de câștigat, căci percepe mai mult TVA și impozit pe profit, au nevoie de bani.
De asta au și forțat alegerile în plină pandemie, ca să poată lua toate aceste măsuri de austeritate, inclusiv înghețarea salariilor la bugetari, amânarea creșterii pensiilor, etc.
Și e abia începutul crizei, să nu vă plângeți, ați vrut carantină, acum plătim oalele sparte, eu am știut de la început că se va ajunge aici.

| Wr3nch a răspuns (pentru Nilsson):

Nu a vrutt nimeni carantina., dar e mai buna milioane de bolnavi si sute de mii de morti, cum e la americanilaughing

| KR0NSTADT a răspuns:

Dacă ai fi văzut tarifele firmelor concurente față de cel standard, ai fi înțeles de ce este de preferat piața liberă.

| goguPatent a răspuns (pentru Nilsson):

Cum de liberalizarea prețului la gaze a scazut factura? Ai inteles ce presupune liberalizarea?

Legat de carantina, clar noi am vrut. Drept dovada ca suntem singura tara care a avut carantina. Niciuna nu a mai avut.

| Apokales a răspuns:

Asa apare si inovatia, prin concurenta!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La Electrica prețul unui KWh este acum de 0, 45115 lei fara TVA. Din cate îmi amintesc, acest preț era si in urma cu 10 ani. Vi se pare mult? Mie nu, poate pentru ca nu consum mult curent. Folosesc doar un bec, un frigider si telefonul.