| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de scumpirea curentului? De ce s-a scumpit? De ce era nevoie sa liberalizeze piata energiei (de bine ce i-am votat pe dreptisti), ca sa fie omu mai sarac!
De ce la ENEL sa fie cu 25 % mai scump?! Ca, chiar daca te duci le piata concurentiala oricum e mai scump ca acum, dar si aia vor urca preturile deodata incet pana tot mult e.

Adica cu alta cuvinte de ce sa faca iar rau oamenilor?!

Si am uitat, adaug acum, cum calculeaza astia inflatia? Au zis ca in 2020 a fost in jur de 2 %, tot ei zic ca scumpirile au fost de 3, 6 %, dracu mai stie.
Inflatia ar trebui calculata in sens ca iei n preturi la mancare, utilitati si altele si peste un an compari si vezi diferenta.

107 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tariful de la Electrica actual este standard.

| Mosotti explică (pentru Wr3nch):

Eu am vorbit de nivelul de trai, pentru un om care munceste, nu ma refer la cei ce nu muncesc sau nu muncesc cum trebuie.
S-a facut rau oricarui om de rand care isi face treaba, atata tot.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Pai explica sa vedem, ce am inteles este ca s-a scumpit curentul! Cu asta nu-s de acord. Ca s-a scumpit cu 25 sau cu 13 %, s-a scumpit, lucru care nu era necesar acum mai ales pe pandemie.

| Mosotti explică (pentru RAY):

Adica sa-mi reduc nivelul de trai ca sa le dau la smecheri bani pe curent?! Sau nici curentu sa nu mi-l permit ca lumea, ca e mai scump.

Pai uite, ca sa nu mai subventioneze prima data in 30 ani, anul asta nu prea avem caldura, nu mai dau caldura deloc ca lumea, si sunt nevoit sa bag caloriferul electric, mama la fel, deci ce sa zic.
Adica sa nu cumpar eu fast food, ca sa cumpere bosii de la ENEL?! Hm...

| Mosotti explică (pentru Holiday):

Pai nu conteaza, si ca au scos subventiile, de ce le-a scos?
Bravo omu! Bogatasii sa fie si mai bogati nu? Adica eu sunt de vina ca vreau sa ma incalzesc electric (ca astia nu mai dau caldura ca sa nu mai subventioneze), si tot eu sa strang cureaua.

| Mosotti explică (pentru Holiday):

De ce?! La ce foloseste in afara de sa se imbogateasca niste unii?

| Mosotti explică (pentru Nilsson):

Daca au nevoie de bani bagau impozit progresiv cum era pana in 2004, asa cum e in toata UE!
Da tot pentru bogatasi, l-au plafonat, ca de la 18 la 16 % pentru un amarat nu era mare lucru, dar pentru unu cu venituri f mari de la 35 % cat era, la 16 e mare lucru.
Vezi?

Nu sa ia tot de la prosti.
Au nevoie de bani tot din proasta organizare a lor ca nu vor sa faca nimic bun, normal ca, cu impozit plafonat n-ai bani!

| Mosotti explică (pentru KR0NSTADT):

Am vazut, e mai scump ca pana acum, deci over all s-a scumpit!

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Eu ma refer la pret pentru omul de rand, lasa-o in pana mea de inovatie ca nu te pune nimeni sa nu inovezi daca vrei.
Tu o iei cu orice, insa nu te legi de puterea de cumparare a omului de rand!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

E simplu. Fiecare furnizor va stabili un pret pe care il ofera consumatorului daca inchieie un contract cu el. Cei care nu incheie contracte raman la furnizorul care sunt acum si platesc un preț mai mare deoarece au ales un serviciu universal si nu un contract cu un furnizor. Contractele cu furnizorii sunt mai avantajoase si probabil vor tine preturile jos din cauza economiei de piata. Informeaza te inainte sa te infurii. Eu stiu ca esti mare fan socialism si sa faca statul pentru tine, da vrei sa se informeze si statul despre cum sa iti optimizezi tu facturile. Tu chiar nu vrei sa faci nimic?

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Era 0,6 lei cu tot cu taxe, vorbim de pret final, nu de din ala fara taxele aferente ca nu pe ala il platesti. Acume e minim 0, 66 la cea mai avantajoasa firma, deci? Pai tocmai, sa fi ramas la 0, 6.
Si se va scumpi mai tare lent dar sigur desi oamenii NU o duc mai bine, n-au venituri mai mari.
Ca daca socotesti maririle de venituri cu scumpirile totale, e jale.

Acuma n-au mai dat astia caldura ca inca n-au scos subventiile si ca sa nu subventioneze, ne-au lasat pe pauza, asa ca am fost nevoit pe frig sa bag calorifer electric, deci?
Trebuia sa lase dracu asa cum era, ca si asa omu n-are bani mai ales pe pandemie.

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Si va fi cu 25 % mai mult, era cazul?! Si asa aia erau putrezi de profit si pana acum.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Eu deja le-am studiat, cel mai jos de 0, 66 lei pe Kw (cu tot cu taxe), in loc de 0, 6, deci s-a scumpit! Nu cred ca era cazul.
Nu cont cu cat s-a scumpit sau ca unu a scumpit mai mult sau mai putin, cont ca s-a scumpit si tredul e in sus.

Adica ce int pe majoritatea e ca daca acu plateau 100 lei, vor plati 110 lei la cea mai buna oferta.
Sau 125 lei la universal.
Insa de ce s-a scumpit universalul! De ce au scos subventiile?
Rezultatul final conteaza, nu de ce, cum si ce fel.
Daca concurenta ducea la ieftiniri, da! Era altceva. Sau macar la mentinere de pret ca pana acum.

Da, statu sa faca pentru mine, altfel de ce l-am pus sus cu bani grei platiti? Sa aiba grija sa urce puterea de cumparare, ca asta nu depinde de mine, si apoi sa scumpeasca.
Sa producem, sa aduca investitori, sa le dea facilitati si ce trebuie, sa invinga evaziunea fiscala, sa puna impozite progresive ca in UE sa ai bani la buget, nu sa le lasi jos pentru bogatasi.
Cam asa! Obligatia mea e sa muncesc eficient.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

Ce naiba e greu de inteles? Nu se imbogateste nimeni mai mult, pretul este acelasi, doar ca trebuie sa-ti platesti tu ce consumi, nu-ti mai plateste partial statul curentul consumat.

"Adica eu sunt de vina ca vreau sa ma incalzesc electric (ca astia nu mai dau caldura ca sa nu mai subventioneze), si tot eu sa strang cureaua."

Pai vorbeste cu vecinii, puneti mana de la mana si va instalati pe bloc un sistem de producere a energiei electrice pe baza de panouri solare. Stiu pe cineva care are multe milioane de euro in banca si sigur isi permite sa plateasca curentul, dar si-a instalat in doua locatii pe care le foloseste. De ce? Pentru ca iese dpdv financiar mai bine pe termen lung. Dar vezi tu, nu e mai simplu sa te vaiti ca e scump decat sa gasesti solutii...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Îmi amintesc la începutul pandemiei anul 2020 ca Orban a înghețat preturile la energie si gaze. Deci in urma cu un an le-ar fi liberalizat. Eu una folosesc si calorifer electric pe lângă focul cu lemne. Consuma foarte mult curent, dar si lemnele sunt foarte scumpe, si cred ca daca as încălzi camera cu caloriferul nu as plati mai mult decât cu lemne. Numai ca eu trebuie sa gătesc la foc cu lemne fiindcă nu suport butelia.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

Tu ai o problema cu ceea ce numesti tu "bogatasi" de fapt. Eu nu inteleg de ce ar fi cineva dator sa plateasca ceva, orice, pentru tine, in locul tau. Deci daca unul e mai inteligent, pregatit, are initiativa, isi asuma riscuri, etc si face niste bani, trebuie sa-ti plateasca tie curentul, sau cum?! Adica trebuie sa tina pe banii lui cativa fraieri care nu se pot descurca, asta e ideea?! Ar trebui sa zici merci ca iti ofera un loc de munca, ca altfel ai fi muritor de foame, in conditiile in care multi nu aveti nici pregatire, nici chef de munca. Daca n-ar fi asa, ti-ai produce singur veniturile, n-ai astepta dupa un salariu de care oricum spui ca esti nemultumit...

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Cat timp statul asigura concurenta totul va fi bine, asta in teorie. Cand va ajunge cutitul la os, va fi urat rau de tot. Hai ca-i simpluwinking.

| mihai69 a răspuns:

Observ un singur lucru: toată lumea vorbeste despre guvernul actual, uitând că de fapt liberalizarea pieței energiei a fost decisă de mult, de către "guvernarea Dragnea" (PSD).
Și nu, nu se scumpește - dacă optezi pentru un nou furnizor din piața concurențială, poate fi chiar mai ieftin ca acum.

| Mosotti explică (pentru Holiday):

Nu, eu te intreb de ce au scos subventiile! Ca sa fure ei mai mult?!

| Mosotti explică (pentru TamplaruAnisoara):

Pai ce sa faca si liberalii? Asa au facut in toata istoria lor, au scumpit, nu s-au ocupat de niv de trai al omului, au tinut doar cu bogatasii mereu.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

"Si daca economia de piata duce la un trai mai prost, iti convine?! "

după cum spuneam: doar in phenian sau havana iți poți indeplini visul

| Mosotti explică (pentru Holiday):

Guvernul e dator sa ne ridice puterea de cumparare, si apoi da, sunt de acord! Dar nu ai grija sa inrautatesti traiul desi nu faci nimic sa urci puterea de cumparare, chestie care e de datoria ta.
Puterea de cumparare la majoritatea, nu doar la 2-3.
Pe aceiasi munca sa fi platit mai bine ca sa ai bani sa deai dincolo.

Bogatii adica smecherii de la RADET, ENEL, corporatii, banci, firme mari, politicienii, marii smecheri din spatele lor.
Ptr ce au plafonat impozitul? Nu pentru astia? Ca astia castiga f mult din asta, in loc sa dea 35 % sau cat era, dau 16.
Si dupa aia zicem ca nu avem bani la buget.

| Mosotti explică:

Am cautat, si mi-a dat 3 firme, pret 0, 66 cu tot cu toate taxele, ce vezi tu acolo e fara taxe, mi se pare ca si precizeaza pe undeva. Alta mi-a dat 0, 71 si alta 0, 68 parca.

Pana acum era 0, 6 lei KW pret final.
Ca la Enel e 0, 75 acum, e asa, adica cu 25 % mai mult parca.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Deci ori ai grija ca puterea de cumparare (nu veniturile neaparat) sa urce, ori ai grija sa nu urce preturile adica sa ai grija sa nu o duca oamenii mai rau, pana la urma nici nu conteaza cine face concurenta.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că a fost presiunea făcută de firmele private care controlează piața de energie electrică din România.
Pentru că era considerată o practică necomercială acordarea de sprijin financiar pentru populație prin stabilirea unor prețuri minime, tarife diferențiate pe categorii sociale.
Dacă doriți, citiți arhiva anului 2019, dacă nu mă lasă memoria în care "ciuma roșie", guvernul doamnei Dăncilă, au hotărât ca liberalizarea să se facă etapizat, atât la gaze, cât și la curent. În noiembrie 2019, "ciuma roșie" a fost înlăturată, iar unele dintre primele măsuri a fost acordarea unor despăgubiri unei firme private, deși la fel se stabilise un calendar etapizat, dar și anularea hotărârii de guvern prin care liberalizarea era etapizată.
Deci, ce vedem acum, nu este scumpirea, este prețul real la 1 ianuarie. Scumpirile urmează ulterior, pentru a forța firmele cu tarife mici, să ridice prețul!

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"Ca astia castiga f mult din asta, in loc sa dea 35 % sau cat era, dau 16. "

Deci trebuie ca cei care au venituri mari sa fie impozitati mai mult pentru ca statul sa-i plateasca curentul lui Mosotti?! Asta vrei sa spui? Si daca da, de ce ar trebui sa se intample asta? De ce nu iti dublezi tu venitul si nu mai ai problema cu plata utilitatilor?

| Mosotti explică (pentru mihai69):

Pai e vb de toti aici, nu doar de PNL sau ce o fi. CUm nu se scumpeste? E deja 0, 66 lei KW cea mai buna oferta in loc de 0, 6 ca pana acum, pret final, nu alea fara taxe aferente ca alea-s irelevante.

| Mosotti explică (pentru sierra1):

Nu e vb de asta, e vb de ce se face ceva daca e in detrimentul omului! Aici e aici.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Adica au facut rau oamenilor, exact ce am zis si eu! De aia am zis ca dreapta mereu nu e pentru omul de rand prin ideologie, asa ca aia e. Adica s-a facut la presiunea tot a smecherilor!

Se acorda sprijin daca ca guvern nu esti in stare sa asigur populatiei o putere de cumparare buna ca sa fie ok sa plateasca un pret mai mare! Dar nu asa, nici nu te ocupi de asta dar si lasi privatii sa se faca mai grasi, ce e asta?

| Mosotti explică (pentru Holiday):

Asa sunt impozitati toti in UE, doar asa ai bani la buget pentru scoli, strazi, spitale, etc! Doar nu or fi aia idioti si noi destepti.
Ca ala care are foarte mult oricum ramane cu f mult si dupa impozitare, sunt si ele calculate, stai linistit.
Dar si ala beneficiaza de scoala, spital, strazi, politie etc, deci nu il deranjeaza sistemul.

Nu e mai bine sa muncim si pe aceiasi munca sa fim mai bine platiti?! Nu sa ma pui pe mine sa muncesc dublu pentru venit mai mare in timp ce neamtu munceste ca mine inainte si are sal bun.
Ca asta e datoria guvernului sa faca, sa fim si noi ca in UE, sa nu mai fie nev sa plecam acolo pentru un sal bun, mai bine asa zi!
Iar daca tu ca guvern te ocupi ca aia cu venituri f mari sa le aiba si mai mari, si la om nu te gandesti, atunci de ce te-am pus acolo din banii mei?! Te-am pus sa faci ceva si pentru mine nu doar pentru smecheri.