| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza inflatia? Va rog sa fi-ti cit mai expliciti.Ms mult, funda

Răspuns Câştigător
| adita32 a răspuns:

Creşterea generalizată a preţurilor
Într-o economie de piaţă, preţurile bunurilor şi serviciilor se pot modifica oricând. Unele preţuri cresc, altele scad. Se poate vorbi de inflaţie atunci când se înregistrează o creştere generalizată a preţurilor bunurilor şi serviciilor, nu doar ale unor articole specifice. În consecinţă, cu un euro se poate cumpăra mai puţin, respectiv un euro valorează mai puţin decât valora anterior.

Aţi văzut monstrul inflaţiei?
Urmăriţi filmul nostru de animaţie
privind stabilitatea preţurilor Unele variaţii ale preţurilor sunt mai importante decât altele
La calcularea creşterii medii a preţurilor, se alocă o pondere mai mare preţurilor produselor mai scumpe - cum ar fi electricitatea - decât preţurilor produselor mai ieftine - cum ar fi zahărul sau timbrele poştale.

Oameni diferiţi cumpără produse diferite
Fiecare gospodărie are propriile obiceiuri de consum: unele deţin un autoturism şi consumă carne, altele preferă exclusiv utilizarea mijloacelor de transport în comun sau alimentaţia vegetariană. Media obiceiurilor de consum ale gospodăriilor populaţiei, luate în ansamblu, determină ponderea pe care diferite produse şi servicii o au în măsurarea inflaţiei.

La calcularea inflaţiei, sunt luate în considerare toate bunurile şi serviciile care intră în consumul gospodăriilor populaţiei, inclusiv:

■articole zilnice (cum ar fi alimentele, ziarele, benzina);
■bunuri de folosinţă îndelungată (de exemplu, îmbrăcămintea, calculatoarele personale şi maşinile de spălat);
■serviciile (cum ar fi coaforul, asigurările şi închirierea de locuinţe).
Comparaţi preţul coşului de consum de la an la an
Toate bunurile şi serviciile consumate în gospodăriile populaţiei pe parcursul anului sunt reprezentate de un „coş" de produse. Fiecare produs din acest coş are un preţ care poate varia în timp. Rata anuală a inflaţiei este dată de preţul coşului integral într-o anumită lună comparat cu preţul acestuia în aceeaşi lună a anului precedent.

Exemplu de calcul al inflaţiei*
Cantităţi cumpărate în anul de bază Preţ
(anul de bază) Preţ
(anul următor) Preţ
(2 ani mai târziu)
unitar total unitar total unitar total
150 de pâini 1, 50 EUR 225 EUR 1, 30 EUR 195 EUR 1, 60 EUR 240 EUR
100 de ceşti de cafea 2, 40 EUR 240 EUR 2, 40 EUR 240 EUR 2, 15 EUR 215 EUR
12 şedinţe la coafor 20, 00 EUR 240 EUR 22, 00 EUR 264 EUR 23, 00 EUR 276 EUR
o haină de iarnă 145, 00 EUR 145 EUR 176, 00 EUR 176 EUR 160, 00 EUR 160 EUR
Costul total al coşului 850 EUR 875 EUR 891 EUR
Indicele preţurilor 100, 0 102, 9 104, 8
Rata inflaţiei 2, 9% 1, 8%
* Inflaţia măsurată prin preţurile de consum în zona euro este calculată lunar de Eurostat. Indicele armonizat al preţurilor de consum (IAPC) acoperă, în medie, aproximativ 700 de bunuri şi servicii, reflectând cheltuielile medii ale gospodăriilor populaţiei din zona euro pentru un coş de produse. Gama completă de produse acoperite de IAPC şi ratele actuale ale inflaţiei.

1. Alcătuiţi o listă a tuturor produselor din coşul dumneavoastră şi a cantităţilor de servicii şi produse pe care le-aţi consumat într-un an dat (acesta va fi „anul de bază" în cazul dumneavoastră).
În exemplul nostru am inclus doar pâinea, cafeaua, şedinţele la coafor şi o haină de iarnă.
2. Calculaţi cheltuielile totale pentru fiecare dintre aceste produse, înmulţind cantităţile cumpărate cu preţul unitar aferent:
150 de pâini x 1, 50 EUR = 225 EUR
100 de ceşti de cafea x 2, 40 EUR = 240 EUR etc.
3. Adunaţi rezultatele totale pentru toate produsele pentru a obţine costul total de consum. În anul nostru de bază acesta este egal cu 850 EUR.
4. Repetaţi paşii 2 şi 3 pentru fiecare dintre anii următori.
Exemplul arată că, după primul an, unele preţuri s-au modificat, iar costul total al consumului a crescut până la 875 EUR. După al doilea an, acesta este de 891 EUR.
5. Împărţiţi costul total al coşului pentru fiecare dintre anii următori la costul coşului din anul de bază în cazul dumneavoastră, apoi înmulţiţi rezultatul cu 100.
Anul următor: 875 EUR ÷ 850 EUR x 100 = 102, 9
6. Rata anuală a inflaţiei reprezintă variaţia în procente de la un an la altul.
În exemplul nostru, după un an, rata inflaţiei se situează la un nivel de 2, 9%. Aceasta este calculată împărţind diferenţa dintre indicele preţurilor pentru anul respectiv şi indicele preţurilor pentru anul anterior (102, 9 – 100) la produsul înmulţirii indicelui preţurilor pentru anul anterior (100) cu 100. În anul următor, aceasta se situează la nivelul de (104, 8 – 102, 9) ÷ 102, 9 x 100 = 1, 8%.
destul de explicit?