| Florincrap a întrebat:

Ce parere aveti:unii oameni sunt acuzati,condamnati la inchisoare pe nedrept. Ba chiar si condamnati la moarte,tot pe nedrept. De exemplu,un britanic pe nume Timothy Evans, la 9 martie 1950, a fost condamnat la moarte prin spanzurare,pe nedrept,pentru uciderea fiicei sale, de 1 an.In procesul de judecata,el si-a acuzat vecinul,John Christie,un criminal in serie,care a omorat mai multe femei (in afara de fiica celui acuzat pe nedrept). Dupa condamnarea lui la moarte,in 1965, Marea Britanie renunta definitiv la pedeapsa capitala.In 1966, Regina Elisabeta a 2-a acorda,post-mortem,lui Evans,scuze oficiale si anularea (mai mult onorifica) a pedepsei lui, odata cu dovedirea faptului ca Christie (vecinul) a omorat fiica celui omorat pe nedrept.Si la noi exista multe cazuri de oameni inchisi pe nedrept, in Romania sau in strainatate.De exemplu,Marcel Tundrea, care a facut 12 ani de inchisoare pe nedrept.
Ce parere aveti,merita inchisi,sau chiar condamnati la pedeapsa capitala,niste oameni total nevinovati, doar pentru defecte ale justitiei?
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca nu este drept.
Din nefericire erori judiciare au existat, exista si vor exista in continuare, nici un sistem judiciar nu este perfect.
Nu mai vorbim de cazurile cand probele sunt falsificate.

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

Intrebarea ta e una foarte buna.Si ca sa-ti raspund la intrebare,nu, nu este drept.Dar, din pacate, aceste cazuri exista, iar justitia crede ca se rezolva doar cu cateva scuze.Asta e lumea, nedreapta din pacate...