| RobertG101 a întrebat:

Credeti ca daca Romania va deveni o tara majoritar atee ca Germania, Norvegia, Olanda, Suedia, Finlanda, Elvetia, Austria, etc. credeti ca se vor rezolva majoritatea problemelor si devenim si noi o tara cat de cat civilizata?

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai citit felicitarea partea a doua,nu consider ca daca romanii ar deveni persoane atee ar deveni persoane civilizate asta se poate vedea si pe paginile atee de Facebook in Romania,injuraturi,jigniri,bataie de joc la adresa unor sfinti,nu are importanta daca crezi sau nu,dar nu e frumos sasi bati joc de credinta omului,popoarele germanice sunt superioare altor popoare genetic vorbind nu e din cauza ateismului si asa e genetica lor,civilizatia,educatia,bunul simt toate sau dezvoltat la acele popoare, asta nu-i rasism, tu care stai in Germania cred ca poti confirma asta, corectitudinea, cinstea, sinceritatea sunt ceva genetic

| Nilsson a răspuns (pentru RobertG101):

Eu cred ca nu spun aberatii.
Iti pot argumenta fiecare afirmatie cu surse credibile.

Uite, in ceea ce priveste religia in Germania, o buna parte sunt caolici si protestanti, iar majoritatea populatiei ateiste sau agnostice se gaseste in fosta Germanie de est, culmea, o zona mai saraca, unde ateismul a fost impus prin forta in perioada comunista:
https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Germany

Persecutia miscarii Falun Gong in China, site-ul oficial in romana:
http://opfg.ro/
Chiar iti recomand sa citesti, mai sunt si altele, si pagina oficiala pe Facebook.

Si referitor la executiile din Coreea de Nord, acolo lucrurile au ajuns la extrem:
http://stirileprotv.ro/......ng-un.html

Eu nu mi-as dori sa traiesc in astfel de tari, ci in cele unde exista toleranta, iar cei de alta opinie nu isi bat joc de credinta celorlalti, in tarile vestice sunt rare astfel de cazuri.