| RobertG101 a întrebat:

Credeti ca daca Romania va deveni o tara majoritar atee ca Germania, Norvegia, Olanda, Suedia, Finlanda, Elvetia, Austria, etc. credeti ca se vor rezolva majoritatea problemelor si devenim si noi o tara cat de cat civilizata?

32 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am si eu un unchi care este ateu. Vorba lui "niciodata nu voi schimba parerile altora si obliga dupa voia mea desprea ceea ce nu cred ca exista, fiecare om este liber la gandire, opinie, atat timp cat nu ma batjocureste. Ce rost are? Trebuie sa fim egali in primul rand si sa ne ajutam reciproc". Desi si ca toti alti de pe TPU vreti sa fiti mai mai bagati in seama in aceasta privinta. Ar trebui sa nu mai incerci sa schimbi parerile altora cu ale tale, caci noi, aia crestinii nu incercam sa te schimbam sa devi unul de-al nostru!winking. Este fix problema ta la alegerea facuta.
Nu ateismul a creat o Europa de Vest civilizata, ci totul este de la coruptia din Guvern de la noi. Cand nemtii sau alt popor vestic au un ban in mana, incearca sa produca calitatea tarii, nu cantitatea, in schimb romanii vor invers, de-asta am pierdut de enumerate ori si nu numai, cei de "Sus" fura ca-n codru.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns (pentru RobertG101):

Romania are din pacate oameni corupti, nici o revolutie nu ar putea rezolva problema, ca in locul celor de Sus, vor veni alti cu pretenti si mana intinsa. Poate ca daca ar fi fost Regele Mihai, Romania avea un statut mult mai altfel si vazut de catre straini cu ochi frumosi.

| RAY a răspuns:

Isi trimit o felicitare imediat

| RAY a răspuns:

Ai citit felicitarea partea a doua,nu consider ca daca romanii ar deveni persoane atee ar deveni persoane civilizate asta se poate vedea si pe paginile atee de Facebook in Romania,injuraturi,jigniri,bataie de joc la adresa unor sfinti,nu are importanta daca crezi sau nu,dar nu e frumos sasi bati joc de credinta omului,popoarele germanice sunt superioare altor popoare genetic vorbind nu e din cauza ateismului si asa e genetica lor,civilizatia,educatia,bunul simt toate sau dezvoltat la acele popoare, asta nu-i rasism, tu care stai in Germania cred ca poti confirma asta, corectitudinea, cinstea, sinceritatea sunt ceva genetic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat vom fi saraci nu

| GabiDumitrescu a răspuns:

Povesti. In calitate de ateu/agnostic/pastafarian iti zic ca nu asta e marea problema, cit lenea si lipsa de educatie.

| OldSoul a răspuns:

Eu nu inteleg ce legatura au ateii cu problemele noastre si cu civilizarea?

Noi oamenii avem nevoie de o speranta, daca tu esti ateu, probabil speri ca maine sa ai o zi mai fericita decat azi, daca Y crede intr-o religie, spera ca ceea ce face e bine si undeva, va conta ceea ce a facut, daca Z are alte orientari spera ca poate va putea trai si el normal fara sa fie aratat cu degetul de ceilalti.

Fiecare ar trebui sa-si vada de treaba lui, cine vrea sa creada, sa creada, cine nu crede, nu crede, si aia e, dar se pare ca mentalitatea noastra proasta de romani ne face sa ne punem piedici intre noi, ca deh, ala e diferit, trebuie eliminat, asta e principala problema, nu faptul ca X e ateu, Y crede in religii, Z are alte orientari, mereu si mereu trebuie sa se gaseasca cineva sa agreseze cealalta tabara fara macar sa incerce sa discute.

Daca X, Y, Z sunt multumiti cu viata lor si isi vad de problemele lor aia e, nu incepe sa-i acuzi.

Macar intreaba-te de ce s-a ajuns acolo? Iar daca aia ii e dorinta lui, respect-o.

Pana la urma daca X, Z, Y sunt asa isi asuma asta, si nu ii discrimineaza cu nimic pe ceilalti, nu e problema noastra, sa se comporte ca atare.

Cum spune vorba aia "Fii tu schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume".

Suntem oameni, ar trebui sa ne ajutam intre noi, nu sa ne punem piedici, daca nu se constientizeaza asta cat mai repede, vom ajunge sa ne omoram intre noi, si cu parere de rau, se pare ca deja am ajuns in punctul acesta.
Se vrea haos si dezbinare, o sa fie haos si dezbinare, problema e ca oameni nevinovati vor fi prinsi la mijloc.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Omenirea intreaga este in criza nu de prea multa, nu de prea putina religie. Nu confunda religia cu credinta. Adevarata criza este cea spirituala. Incepand cu taranul, terminand cu popa si politicianul. Si ce e mai important -stapanii lumii care conduc din umbra sunt Satanisti.

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RobertG101):

Este in parte adevarat ca religia a aparut cand primul smecher a intalnit primul prost. A avut si are si rele si bune. Dupa statistica oameni de stiinta atei sunt 52%. Eu cred ca sunt mai putini dar multi sunt constransi de motive obiective si nu pot afirma ce convingeri au. Legatura intre divinitate si om trebuie facuta prin prisma Disainului Inteligent ( cu ajutorul stiintei ) nu prin popi care sunt de fapt niste patroni de afaceri.

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RobertG101):

Ai tras cu urechea la ce spun eu in ultimii 30 de ani.

| Clorox a răspuns:

Nu da vina pe religie pentru ca ''nu avem buget'' pentru ce este important, da vina pe parlamentari pentru ca abuza de putere si nu se mai satura de baniwinking

| suntserios a răspuns (pentru Clorox):

E si religia o cauza pentru care nu avem buget.

Alegerile sunt foarte usor de influentat prin manipularea oamenilor naivi de catre biserica. E nevoie sa iti amintesc cati popi au fost prinsi facand campanie PSD in timpul slujbelor si la alegerile prezidentiale si la cele parlamentare?

| Clorox a răspuns (pentru suntserios):

Stiu ce s-a intamplat...
Ai dreptate, pana la urma religia si parlamentul sunt mana-n mana, nu ma mai astept la nimic iesit din comun.

| Mayar a răspuns:

Nu vad ce lagatura are faza ca nu mai crezi in Dumnezeu cu civilizatia. Tocmai, daca esti civilizat te comporti in acest spirit si pui valori pe anumite lucruri pe care un om civizilat si credincios pune.
Mi s-ar parea o oroare acest lucru si din fericire sunt peste tot in lume preoti si biserici ortodoxe, deci nu se va intampla aceasta oroare.
Civilizat inseamna, in primul rand, ca femeile si barbatii sau aiba aceleasi drepturi! Lucruri total opus in Emiratele arabe, care includ si Dubai-ul! Uite, eu as vrea sa ma stabilesc in Dubai, dar din cauza ca sunt femeie, e ca si cum as vrea sa fiu violata is sa fac inchisoare pentru acest lucru -> pentru ca asta e legea acolo.
+o tara civilizata ia masuri serioase contra poluarii si doar in limita granitelor propriei tari. Totusi, poluarea globala afecteaza pe toata lumea! Si totusi tu te agiti aici cum sa fi contra lui Dumnezeu... ce preocupari inguste mai ai si tu...

| xerxes1 a răspuns:

Daca o sa le trimitem cate doi politicieni de-ai nostri in guvernele tarilor enumerate de tine. in maxim doi ani o sa le puna economia pe butuci la toti.

| Nilsson a răspuns:

Te-ai gasit sa faci propaganda ateista la toate categoriile?

In primul rand, in tarile pe care le-ai mentionat majoritatea populatie se declara spirituali, dar nu religiosi, iar multi sunt membri ai unei biserici, in nici intr-un caz nu pot fi considerate tari majoritar atee.

In al doilea rand, daca vrei sa dai exemple de tari atee, de ce nu mentionezi China, unde membrii Falung gong sunt persecutati si li se scot organele, sau Coreea de Nord, unde disidentii politici sunt executati cu tunuri de artilerie?

Si in Romania, cand ateismul a fost sustinut de regimul comunist, se statea la cozi pentru mancare si oamenii inghetau in case.

Puls de asta, tarile vestice nu sunt bogate de azi-de ieri, acolo reforma protestanta a prins cel mai bine si au prosperat de mult timp. Cresterea ponderii populatiei atee este relativ recenta, si e in deosebi in randul populatiei tinere, deci nu poti sa atribui dezvoltarea economica a acestor state pe seama ateismului.

Vezi ca tu esti cel manipulat care e spalat pe creier de site-uri obscure ce vor sa defaimeze crestinismul.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru RobertG101):

Eu cred ca nu spun aberatii.
Iti pot argumenta fiecare afirmatie cu surse credibile.

Uite, in ceea ce priveste religia in Germania, o buna parte sunt caolici si protestanti, iar majoritatea populatiei ateiste sau agnostice se gaseste in fosta Germanie de est, culmea, o zona mai saraca, unde ateismul a fost impus prin forta in perioada comunista:
https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Germany

Persecutia miscarii Falun Gong in China, site-ul oficial in romana:
http://opfg.ro/
Chiar iti recomand sa citesti, mai sunt si altele, si pagina oficiala pe Facebook.

Si referitor la executiile din Coreea de Nord, acolo lucrurile au ajuns la extrem:
http://stirileprotv.ro/......ng-un.html

Eu nu mi-as dori sa traiesc in astfel de tari, ci in cele unde exista toleranta, iar cei de alta opinie nu isi bat joc de credinta celorlalti, in tarile vestice sunt rare astfel de cazuri.

| Samariteanul a răspuns:

Nu te-au mai scos astia ma?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DACA s-ar intampla asta, ne-am civiliza enorm, dar nu suntem suficient de culti si de capabili intelectual pentru a ajunge acolo. Acum vorbesc de majoritate, ca exceptii gasesti pentru orice regula.

In conditiile in care majoritatea populatiei din Romania provine din mediul rural, pot spune cu certitudine ca lucrurile nu se vor schimba prea curand.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu as spune neaparat atei, dar ar fi bine sa nu mai fie fanatici. Romania ar trebui sa invete odata ce e aia libertate religioasa. Religia sa nu isi bage nasul in politica sau invatamant.

| LinxCont a răspuns:

Cred ca acum suntem pe locul pe care il meritam si de indata ce vom fi mai performanti, nu am nici o indoiala ca ne vom ridica pe un loc superior. Un rol important il va avea educatia (in prezent nu avem o educatie eficienta). Nu cred ca religia ne va ajuta chiar foarte mult sa inaintam, dar vad totusi ca la noi tehnologia merge mana in mana cu religia si ca exemplu putem vedea ca o masina de fite merge mult mai bine daca e aghesmuita si binecuvantata, deci progresul exista si e demn de luat in considerare.

| T2LS a răspuns:

Întrebarea ar trebui să fie una total diferită: când nu o să fim frustrați despre faptul că oamenii sunt religioși și n-o să avem dorința patetică de a ne lega de asta în mediul virtual în mod indirect, oare o să ne înțelegem mai bine?

| Mariaaaavev a răspuns:

Uite cum sta treaba..noi suntem o tara 98% crestina. Multi romani sunt ortodocsi! Avem credinta de milioane de ani. Ne-a mers si rau dar si bine. Nu e din cauza credintei. Daca tu observi fix tara noastra crestina e ferita de razboaie,seceta, molime si tot ce inseamna rau. Deschide ochii si o sa vezi ca tara nu e civilizata din cauza locuitorilor din ea, nu a credintei. De aceea o ducem cum o ducem si nu suntem la sapa de lemn, deoarece suntem crestini! Daca nu eram, ajungeam sa fim cea mai proasta si mai batjocorita tara din UE

| xerxes1 a răspuns (pentru Mariaaaavev):

E ferita de razboaie?
Al doilea razboi mondial, primul, cel de independenta etc nu eram crestini?
Credinta de milioane de ani?
Abia daca suntem crestini de cateva sute.

Răspuns utilizator avertizat
| Mariaaaavev a răspuns (pentru RobertG101):

Hei,asta a fost doar parerea mea! Nu zic ca n-ai dreptate..chiar ai! Doar ca e bine sa gandesti pozitiv. Oricum, din moment ce ti-ai impus ca n-ai ce face aici, asa e! Ei, fiecare cu parerea lui.

| Th3Kasper a răspuns:

Eu stau in Germania si nu religia este problema. Aici sunt foarte multi credinciosi´, dar nu este vina religiilor, ci a celor de la conducere. Sunt ateu, nu sustin dar nici nu descurajez religia, deci nu poti invinuii un cult sau o religie de lipsa banilor din tara