| anonim_4396 a întrebat:

Cum stă treaba cu angajarea? Adică dacă tu semnezi contractul și stai doar 2-4 luni și faci așa la mai multe joburi, angajatorul cotizează la stat sau trebuie sa stai un anumit număr de luni pentru acest lucru?

4 răspunsuri:
| brokxy a răspuns:

Nu se intampla nimic. Unchiul meu mereu in fiecare luna isi schimba locul de munca, serios, lucra 30 zile apoi altundeva altundeva pur si simplu abandoneaza, si tot isi gaseste de lucru dupa. Nu prea cred ca ii intereseaza pe sefi... Daca renunti renunti si gata nu te poate obliga nimeni

| Phantelul a răspuns:

Salut,cred ca ideea e sa stai mai mult de 2-4 luni ca sa poti sa avansezi la respectivul job, ca tu vei cotiza cu o suma mai mica la CAS si plus ca daca schimbi prea multe joburi la angajare o sa se uite stramb, cat despre numarul de luni nu conteaza

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contributiile la fondurile speciale si impozitul pe salariu se retin si vireaza la bugetul de stat si bugetul asigurarilor sociale de la toti salariatii, indiferent de perioada lucrata la un angajator.

| Iote a răspuns:

Angajatorul cotizeaza pentru cat ai lucrat. Dar tu risti sa nu te mai primeasca nimeni.