NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ar fi să alegeţi pentru preşedinţia României între Klaus Iohannis (PNL) şi Victor Ponta (PSD), pe cine aţi alege? Dacă nu e un deranj prea mare, puteţi să şi argumentaţi. Mulţumesc.

381 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

La reuniunea de 20 de ani, un tip ia cuvântul și se adresează foştilor lui dascăli:
- Stimaţii mei profesori, mă tot frământă o întrebare: chiar atât de imbecil eram, de mă tot lăsaţi corijent?
- Vaaai, se poate, domnule prim-ministru?

| NOname explică (pentru suffarstar):

Va fi şi mai tragi-comic, dacă va fi "domnule preşedinte". : ))

Aşa popor - aşa lideri (sper totuşi să nu, măcar de dată asta...să arătăm Europei că se întâmplă miracole şi la noi).

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

Sa speram, altfel totul va fi un dezastru si nu stiu daca in viitor va mai putea fi ceva reparat.

| NOname explică (pentru suffarstar):

Dap, să sperăm.
Acum e momentul decisiv.
Tare mi-aş dori ca cei pe care îi duce capul să se prezinte la vot în număr cât mai mare, să nu fie iar în minoritate.

De altfel, nici nu ştiu care face o prostie mai mare: cel care - mai prost de fel - alege şi votează prost sau cel care - mai neprost de fel - se lasă pe mâna proştilor.

"Deşteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
În care te-adânciră barbarii de tirani!"

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

Este trist cum in trecut romanii au luptat cu strainii ca sa pastreze integritatea Romaniei si a spatiilor ce o compun, si acum, adevaratii pradatori suntem noi insine ne vindem pe bani ce au rascumparat inaintasii nostri cu sange.

| NOname explică (pentru suffarstar):

Da, şi eu mă gândeam la ironia asta. Acum avem duşmani din interior, care mai şi sunt aleşi de majoritatea să ne conducă ţara. Super absurd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am dreptul sa aleg dar totusi nu o fac.D ce? Pentru ca ambii nu sunt in stare sa conduca. Nu pot face nimic pentru oameni. Din pacate toti care sunt pe lista de alegeri nu pot face nimic.
Doub a raspuns bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ponta clar. Iohannis nu e decat un Basescu cu alta fata. M-am saturat de ce a facut Basescu si nu vreau sa traiesc inca 5 ani sub acest regim infect, deci ma duc la vot in favoarea lui Victor Ponta (PSD)

| jeann a răspuns (pentru anonim_4396):

PSD-ul si Ponta sunt mai nenorociti decat Basescu. O sa te convingi pe pielea ta in urmatorii ani daca o sa castige Ponta.
Propaganda pesedista nu stie altceva decat sa spuna ca Iohannis e omul lui Basescu. De aia il ataca Basescu pe Iohannis mereu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru jeann):

De-abia astept sa vina Ponta. Vezi tu atunci.

| jeann a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai degraba o sa vada credulii care au impresia ca o sa le fie mai bine daca iese Ponta

| anonim_4396 a răspuns (pentru jeann):

Mai vedem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa alegi. Dintr-un Agarici si un Rumegator, Un spion si un Mos. Oare ce... Oare ce? Mai bine spus pe cine. Pe nimeni, înfrumuterasarea Sibiului ( dupa parerea mea ) a fost doar o startegie pregatita din timp pentru a fraieri oamenii. Ponta e un cretin...Si voi chiar credeti ca ar fi fost asta spion? Asta se spiona singur la cât de prost este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ma... votati Iohannis...

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Poţi să fii ceva mai explicit(ă)? Mi-e neclară poziţia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunul nu ma convinge dar e bine sa existe un oarecare echilibru politic. Asadar, PSD-ul lui Ponta are Guvernul asa ca la presedintie voi vota cu Iohannis. Altfel ar acapara PSD-ul tot si nu e un lucru bun.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Într-adevăr, trebuie luat şi acest lucru în calcul.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Iohannis
Dar de ce? Un om destul de bun si serios decat Branza, Amaritei, Ponta sau nu mai stiu cine
A facut ceva pentru Sibiu nu ca Mirel Amaritei de unde a mai aparut?, Macovei sau Branza cu ecologia lui de zile lui.

| NOname explică (pentru AdrianaBacescu):

Http://www.tpu.ro/......doneznqpw/

Eşti simpatică în continuare.;))
Nu-i ierţi nici pe ecologişti, nici pe anti-coruptişti... :))

Te-aş lua cu mine în război, căci ceva îmi spune că aş fi protejată şi de civili.;))

| Doctorfishadi a răspuns:

Ambii vor fura,si nici unul nu imi este drag,dar Ponta este mult mai ok decat Iohannis.
Tot ce se spune si despre Ponta poate fi adevarat, insa chiar si asa tot ar putea fi mai bun.
Are mult mai multa experienta si zic eu ca ar putea fi mai de incredere.
De Klaus numai vorbele sunt.
Iar de Udrea, eu cand am aflat ca s-a inscris si dumneaiei, era sa ma imbolnavesc de ras, mai ales cu sustinerea lui Basescu laughing.
Te salut,
Adrian!

| epurasu a răspuns:

Ponta! --- Iohannis o sa fie inconjurat de B laga Videanu...Anastase...

| usuk a răspuns:

Eu as vota pe oricine numai nu ponta, oricine ar fi mai bun; chiar daca nu ma pricep la politica, nu ma uit la tv si nu stiu nimic despre majoritatea politicienilor, eu unul nu m-as simti bine reprezentat de unul ca ponta, nu-mi inspira incredere si falsitatea lui de om politic duhneste de la o posta; nu am ceva cu cei care-l vor presedinte, dar ii rog sa se mai gandeasca, sa nu mai fie niste mielusei crescuti pe campiile antena3, postul unde vinovatul de orice e baselu';
de curiozitate am vizionat postul cateva minute si am ramas literalmente surprins de cata ipocrizie, mizerie se relateaza acolo; daca nu e baselu' vinovat, e vreun "basist",(termen inventat tot de ei ca sa poata mentina ciclul puteri-cine nu e cu ei e automat "basist") si asa se continua ciclul>
sti si tu cum merg lucrurile, daca unui popor i se repeta o minciuna, va ajunge sa creada in ea>asta face a3, un post mizer, cu oameni fara viata a caror unic scop e ridiculizarea unui alt om, care intamplator ii reprezinta si pe ei, fie ca le place sau nu;

(oameni fara viata, chiar stiu ce spun, MB a recunoscut ca singurul lui scop in viata e batjocorirea lui baselu', scop ce-mi pare departe de firescul uman, indiferent ca ar fi baselu' sau oricine altcineva)

| NOname explică (pentru usuk):

Da, românul de rând înghite orice tâmpenie de la televizor şi din reviste tip cancan, nu caută să verifice din surse credibile şi într-un final, săracu', nici nu bănuieşte că îşi face rău cu mâna sa. Sfânta ignoranţă...

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Probabil pe Ponta! De ce? Sa vedem am speranta ca o sa fie mai mult decat un simplu om o sa fie un conducator, care sa vada si sa vrea sa faca mai mult, sa se gandeasca la cei multi si necajiti. Asta insa ramane de vazut!

| jeann a răspuns (pentru Florin_Chiba_1988):

Tu il crezi pe mincinosul si plagiatorul de Ponta? Ponta e doar marioneta Baronilor PSD. Ponta se gandeste doar la baronii PSD si cum sa-i prosteasca pe cei multi si necajiti.

| Danişor a răspuns:

Pe nici unu... nu merita sa ies din casa, pentru ce? pentru niste gunoaie de oameni cand stiu ca dupa ce o sa obtina functia o sa fura...

| Moryami a răspuns:

Pe niciunul. Nu am argument, pur si simplu nu-i suport big grin

| LittleSue a răspuns:

Chiar sunt eu singura care crede ca Romania ar trebui sa revina la stadiul monarhiei constitutionale?

| NOname explică (pentru LittleSue):

Nu ştiu. Postează întrebarea pe TPU!

| TwiSt1997 a răspuns:

„Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm." — Mark Twain
Sincer, cred ca pe Ponta, mi se pare mai de incredere, cu toate ca amandoi vor fura.Mai degraba e ales cineva gen Cristian Tudor Popescu, caruia ii pasa de tara, nu spun ca celor 2 mai sus mentionati de tine nu le pasa, dar isi pun interesele proprii mai presus de interesele tarii.

| NOname explică (pentru TwiSt1997):

Apropo de atitudinea ta plină de resemnare:
http://i.imgur.com/qxifBFi.png

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

Trebuie sa fie abuzati puternic pentru a se rascula(suna cam pompos, da nahlaughing.Isi vand votul pentru 1l de ulei(cei de la tara in general, astia de la oras pe pixuri si umbrele), oricum orice ar alege ar fi cam aceeasi treaba.Cred ca in afara de un om politic bun, Romania si orice tara are nevoie in primul rand de un om bun.

| NOname explică (pentru TwiSt1997):

...ei, uite că unii ca tine se lasă prostiţi şi pe gratis.
Ponta? Serios? : ))

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

Iohannis,serios?laughingSincer,mi-e indiferent.Nici nu prea sunt pe subiect.Zi-mi de ce Iohannis si nu Ponta, si poate te credlaughing

| NOname explică (pentru TwiSt1997):

Dacă chiar eşti interesat de subiect, fă munca de cercetător singur.
Citeşte-l pe unul, citeşte-l pe altul (din surse dintre cele mai diverse, în special cele imparţiale), fă o comparaţie (realistă).
Câteva link-uri găseşti şi în comentariile de aici:
http://www.tpu.ro/......ustina-si/

| Dandanache a răspuns (pentru TwiSt1997):

Mister, poate te ajuta daca trasam o lista cu certitudini si suspiciuni. Incepem cu Johannis. Avand in vedere ca nu a fost guvernant si nici prea mult timp sub lupa presei, avem despre el mai mult suspiciuni: ca si-a obtinut in mod ilicit casele, ca a fost implicat in trafic de copii. Certitudini: e cam mutalau. Sa trecem la Ponta. Suspiciuni: ca a fost ofiter acoperit, ca a fost implicat in moartea procuratorului Panait, ca a facut trafic de influenta si, sa nu uitam, are si el 4 case si toate in Bucuresti. Certitudini? Aici sunt multe: plagiator dovedit, mitoman de drum lung, demagog, fantosa si avocat al baronilor si coruptilor PSD, guvernant incapabil si demagog laudaros. Acum fa tu calculele si vezi cum sta treaba.

| ALGator a răspuns (pentru Dandanache):

Apropo de "mutalau".
Ieri am urmarit discutia cu Johannis la Realitatea (in mod normal nu ma uit la niciun post TV românesc - ieri a fost o exceptie, de fapt nu am nici drept de vot, ceeace imi da o anume impartialitate).
Mai auzisem reprosuri ca nu vorbeste bine româneste. Evaluarea prestatiei de ieri este ca:
- vorbeste perfect româneste, de departe peste nivelul ca "românului mediu". Are un ritm mai molcom, dar asta îi confera un caracter oratoric.
- concis, structurat. Explica limpede obiectivele pe care are de gind sa le introduca si modul cum o va face. Explica consecintele acestor masuri. De exemplu, reducerea TVA, depolitizarea administratiei. Scurt si concis.
Nu discutam aici daca va putea sau vrea sa aplice. In campanie regula este pentru toti sa promita remedierea unor deficiente provocate de guvernare.
- foarte diplomat. Nu a criticat, lovit, fara rost in nicio institutie de stat. A criticat doar actuala guvernare, dar curat, fara atacuri la persoana.
- se exprima limpede, pe inteles, dar fara vulgaritate si fara folosirea limbii de lemn.
- lipsa totala din discursul lui a ticurilor nationaliste sau religioase. Lipseste si UE-fobia.
- politica externa prudenta, fara excese, o jumatate de pas in spatele aliatilor nostri UE, NATO, USA. In rest, cu alte tari, pragmatism disponibilitate de a practica relatii normale atunci cind acestea le ofera.
- impresie generala: calm (evita isteriile verbale), rational, pragmatic, axat pe "Lucrul bine facut". Modern, european, cu demnitate. Si-a jucat cartea perfect. A fost, ce e drept, lasat in pace de moderator care nu l-a intrerupt.
Am convingerea ca va face fata cu brio unui duel politic televizat. Si-a pastrat munitia pentru la sfirsit.

Aspectul cu "casele" si "copiii" mi se pare, pina nu va fi dovedit prin decizii in instanta sau alte dovezi palpabile, nerelevant, la limita atacului la persoana.
Personal nu ma intereseaza manifestarile private ale niciunui candidat. Gen posete si alte accesorii scumpe de marca, plagiate etc. Mie mi se pare esential sa arate si sa explice vointa de a presta asa cum se cere.

Daca va place asa ceva, votati-l.
Sa nu uitam ca un presedinte, sau orice alt om cu functie in stat nu este si nu trebuie sa fie Mesia. Cu o astfel de atitudine ne facem vinovati de pacatulul de cult al personalitatii.

| NOname explică (pentru TwiSt1997):

Pe scurt, ca o concluzie generală a cercetărilor şi analizelor mele, Ponta nu are mai nimic în plus pozitiv faţă de Iohannis (negativ are din plin); Iohannis, în schimb, are multe de oferit faţă de Ponta:

- are de gând să schimbe sistemul de educaţie, care momentan este praf;

- nu face parte din gaşca PSD, care ne-a condus până acum, deci ne putem aştepta la o schimbare destul de sigură;

- nu este doar o simplă marionetă, are un cuvânt greu şi ferm de spus;

- România sub conducerea unui om ce inspiră seriozitate, coerenţă, respect, organizare (germană), va fi percepută de investitorii străini şi de alte ţări ca o ţară mai stabilă, mai de încredere, cu care te poţi înţelege;

- Iohannis vrea să câştige prin forţe proprii, prin ce are el bun de oferit, prin ce a realizat, nu doar prin circ, scandal, minciuni, atacuri la persoană, manipulare ieftină şi denegrarea adversarilor (cum face Ponta);

- a făcut deja ceva pentru ţară, nu doar a promis (l-am văzut deja în acţiune - la Sibiu -, deci ştim că e capabil) şi are de gând să facă în continuare;

- nu este spălat pe creier de BOR (ca Ponta), deci ne putem aştepta la o atitudine fermă şi corectă, când cerşetorii preafericiţi vor mai dori alte favoruri absurde şi neconstituţionale, gen construirea mall-urilor-catedrale din banii publici pe timp de criză economică, gen prostirea şi sărăcirea populaţiei pe banii ei, etc;

- prin propriul exemplu şi nu numai, va încerca o schimbare a mentalităţii, a climatului din ţară, a atitudinii oamenilor şi a subalternilor (direcţi şi indirecţi);

- are optimism, energie, dorinţă şi putere de muncă;

- nu are copii, deci are mai mult timp liber şi cam un singur centru de interes (să fie un bun conducător şi să se ridice la aşteptările oamenilor) şi nu va încerca să fure ca nesimţitul, ca să asigure un viitor mai bun progeniturilor (iar personal are deja destul, cât să nu ducă grija zilei de mâine);

- va lucra la producerea mai multor locuri de muncă şi la creşterea pensiilor şi salariilor, la un trai general mai decent, mai pe stil german;

- chiar pare să-l preocupe binele poporului, oamenilor de rând, nu doar propria imagine (nevoia de autoafirmare, ca în cazul lui Ponta);

- are simţul dreptăţii destul de bine echilibrat şi fixat;

- de regulă vorbeşte încet, chibzuit, coerent, cântărind fiecare cuvânt, gândind, analizând cu atenţie, nu se aruncă cu promisiuni şi afirmaţii nefondate;

- are o reputaţie destul de bună, câştigată în zeci de ani, pe care nu cred că va dori să şi-o mânjească, dezamăgind milioane de oameni şi astfel sabotându-se singur - deci am încredere că va face tot ce-i stă în putinţă ca să realizeze ceea ce a promis/intenţionat; etc.

Acestea sunt doar câteva argumente privind întrebarea "De ce Klaus Iohannis şi nu Ponta?".

| NOname explică (pentru ALGator):

Exact! Foarte bine sesizat şi punctat. : )

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

Http://www.ziare.com/......on-1327851 asta am vazut-o la televizor, si m-am cam mirat.Cum sa raspunda un eventual viitor presedinte al Romaniei asa?

| NOname explică (pentru TwiSt1997):

Nu îţi poţi baza o întreagă părere despre un om pe o singură gafă/stângăcie, ignorând tot ce are pozitiv.
Iohannis nu e perfect, nici nu pretind(e) că ar fi, dar e de departe mai ok decât Ponta (care la gafe, de tot veni vorba, are cu sutele).

| Dandanache a răspuns (pentru TwiSt1997):

Ai dreptate, man. Dar hai sa revenim la lista. Pe aia cu masina de fraudat a celorlalti a functionat mai bine ai auzit-o? Dar pe aia ca l-a sfatuit pe Geoana sa minta? Dar pe aia ca trebuie sa punem DNA sub control politic? Dar pe aia cu Fa, Doina? Dar pe aia ca regimul din ultimii zece ani e similar celui nazist? Dar pe aia cu MTO-ul? Cam care e scorul, prietene? Sau mai bine recunoaste: tu nu il penalizezi pe Johannis fiindca a comis o gafa, tu esti votant psd-ist si il votezi pe Ponta, indiferent de cate zeci de gafe a facut si ar mai face.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru Dandanache):

1-nu ''tin'' cu niciunul, dar v-am dat un exemplu
2-nu am varsta legala de vot
3-sa iasa Iohannis, daca asa e mai bine
4-vom vedea schimbarile aduse

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

Nu e vorba despre gafa, s-a aratat ca a furat la greu.

| NOname explică (pentru TwiSt1997):

Nu s-a demonstrat nimic cu dovezi.
Până la proba contrarie, sunt doar nişte speculaţii mediatizate de concurenţă.

Omul a fost strângător la viaţa lui (cum e neamţul în general), nu a pornit de la zero şi nici nu a avut alte investiţii majore de făcut, aşa că a investit în imobile la preţuri reduse, profitând de oportunităţi, iar din chirii, cumpărări şi revânzări şi muncă (a lui şi a soţiei) şi-a permis în timp şi altele.
Bravo lui, dacă asta i-a fost plăcerea. Nu văd nimic de condamnat.
Asta să fie singura lui "greşeală"!
Măcar ştim că ar avea mai puţine motivaţii să fure (nu îi chiorăie maţele).

Atâta l-au frecat la cap cu aceste case prin antene şi cancan-uri, încât e şi normal ca omul la un moment dat să devină iritat şi să adopte o atitudine ostilă faţă de cei ce îl tot acuză voalat (şi pe nedrept). S-o fi săturat şi el.

Dacă însă îl iei pe Ponta la bani mărunţi, vei găsi mult mai multe de reproşat şi nu fără motiv. Succes!

| Dandanache a răspuns (pentru TwiSt1997):

Ponta? Da, aici ai dreptate.

| TwiSt1997 a răspuns (pentru NOname):

E vorba de Iohannis, nu de Ponta.Vad ca tu chiar il sustiilaughingTi-am zis, n-am nimic cu el.Sa castige cel mai bun! Succes si tielaughing

| Mădălllinna a răspuns (pentru TwiSt1997):

Bine spus...

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru TwiSt1997):

Haha ti se sugereaza sa-i citesti pe fiecare, de parca n-ar fi de ajuns sa-i auzi mizeriile si imbecilismele lui Iohannis la tv. Auzi la el altii n-au putut sa-si ia sase case ca "ghinion" Spus cu gura lui, Iar intrebarea "cate articole are constitutia" a fost rezolvata cu raspunsul lui Iohannis "nu raspund la provocari" Scuze ca nu ti-am putut da argumente de ce nu Ponta dar asta e.

| Mădălllinna a răspuns:

Niciunul dintre ei, nu sunt oameni cinstiti. Mai exista asa ceva? Nu cred. dar cred ca as miza pe Iohannis happy

| NOname explică (pentru Mădălllinna):

Vorba lui House, everybody lies.
Dar contează în ce privinţă, cu ce intenţii, cât şi ce consecinţe pot avea respectivele minciuni.
Ponta, de exemplu, e de-a dreptul mitoman şi malefic. Minte cu o plăcere şi o neruşinare uluitoare.

| Gabbriell a răspuns:

Pe William Branza, el e crema laughing

| NOname explică (pentru Gabbriell):

Eco, direct de la coada vacii.hee hee

| ValentinBogdan a răspuns:

Pe Iohannis. Trebuie sa alegi raul cel mai mic big grin

| Adelin89 a răspuns:

Klaus Iohannis.
Motiv:Victor Ponta nu imi pare om de incredere, doar altul venit sa fure tara.

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Daca candideaza Vadim Tudor, pe el mizez, este foarte destept si chiar daca nu va face nimic bun pentru tara, macar ne mai face sa radem.

| TortQuemado a răspuns:

Lel, ce răspunsuri. E un lucru bun că majoritatea celor care au zis că Ponta li se pare mai bun nu au drept de vot, că-s minori.

| NOname explică (pentru TortQuemado):

Da, e o alinare.hee hee

| TortQuemado a răspuns (pentru NOname):

Să știi că situația e mai nasoală decât o vedeam chiar în urmă cu câteva zile. Am o prietenă care e panicată tare că iese Ponta; speriată. Mi-a zis chiar că-i e frică să nu iasă încă din primul tur. Așa că ieri am făcut un sondaj ad-hoc (fiindcă știm toți cum se fac sondajele oficiale), pe un eșantion de 7 persoane: 2 studente, 2 persoane de peste 55 de ani, 2 indivizi de vreo +30 și un student.

Dintre ăștia: cele 2 studente își anulează votul, celălalt student nu se duce la vot, unul dintre indivizii de +30 nu se duce la vot, dar a glumit că l-ar vota pe Vadim, celălalt a zis că votează pe Ponta ca „răul cel mai mic", iar cei doi mai bătrânei mi-au zis că votează pe Ponta. (Bine, cu unul dintre ei am avut o discuție mai amănunțită - el o simpatiza pe Udrea, dar n-o votează că n-are șanse; până la final „dar cred că-l votez pe Iohannis"). Mna. Până acum, Ponta e pe plus.

| NOname explică (pentru TortQuemado):

Trist. O adevărată disperare se simte şi în comentariile de aici:
http://www.contributors.ro/editorial/fie-va-mila-de-noi-domnule-ponta/

Cei cu ochii deschişi şi neimpresionaţi de mirajul "Ponta" (ce imediat după alegeri va face "puf", ca pufuleţii, cu care îi îndulceşte pe ţărani, pe banii lor) se tem, pentru că ştiu la ce să se aştepte. Din nefericire, în România niciodată nu au fost destui intelectuali. La noi se merge pe varianta "proşti, da' mulţi".

| CarlSagan a răspuns:

Iohannis! Pentru ca neamtu stie sa faca politica spre deosebire de Ponta. Ponta e un las si un fraier.Sa nu uitam totusi ca nici Iohannis nu e usa de biserica! laughing

| NOname explică (pentru CarlSagan):

La ce a ajuns să fie biserica, e chiar foarte bine că nu e uşa de biserică.

| niculita4tpu a răspuns:

Adica presupui ca astia 2 ies in turul 2? Pe Klaus Iohannis (desi nu-mi place ca nu stie sa vorbeasca asa cum ar trebui, parca se chinuie sa vorbeasca romana), numai pentru ca Victor Ponta nu stie ce-i bunul simt, nu stiut sa se subordoneze cand a fost cazul

| ALGator a răspuns (pentru niculita4tpu):

"nu stie sa vorbeasca asa cum ar trebui"
Ati putea sa explicati putin?

Ca vorbeste putin mai molcom am observat (am ascultat ieri o ora) dar asta mi s-a parut ca e compensata de o vorbire structurata, limpede, fara sa faca apel la limbajul de lemn, fara sa ridice glasul.
Va deranjeaza viteza de vorbire (in Regat daca asculti prezentatoarele TV turuie de parca ar comenta un meci) sau intreruperi in continut (nu gaseste cuvinte, se bilbiie etc)?
Eu nu prea m-as lega de asta. George VI era bilbiit dar asta nu l-a impiedicat sa fie un monarh excelent si devotat. Nici pe Regele Mihai, care cind a fost nevoie, la 23 de ani (alti "barbati" la 30 si... ani isi tatueaza floricele, dorm cu catelusul de plus in pat si se dau cu skateborardul) a luat decizii hotaritoare.
Era o vorba româneasca. Atunci cind ii alegem sa ne gindim ca nu-i luam de nevasta, deci e OK ca el sa nu aibe tot setul de farmec pe care altfel il pretindem de la aleasa viselor noastre :-).

| NOname explică (pentru ALGator):

"Atunci cind ii alegem sa ne gindim ca nu-i luam de nevasta, deci e OK sa nu aibe tot setul de farmec pe care il pretindem." : ))) Într-adevăr.

| Lowkee a răspuns:

Daca as fi obligat sa aleg, l-as alege pe ponta pentru simplu fapt ca e roman. si atat.

| NOname explică (pentru Lowkee):

Halal motiv! : ))
...şi Băsescu a fost român, şi alţi politicieni huiduiţi de-a lungul anilor. Mare bine ne-au făcut. : ))

Plus, şi Iohannis este un cetăţean (exclusiv) român, s-a născut şi s-a format (ca om) printre români, aici se simte acasă, doar că are origini germane pe linia părinţilor şi educaţia pe undeva germană (cei 7 ani de acasă şi mentalitatea insuflată de părinţi în perioada dezvoltării), ceea ce e, zic eu, un mare avantaj.
României chiar i-ar prinde bine măcar puţin din seriozitatea, scrupulozitatea, organizarea şi demnitatea germană. Poate se vor mai aşeza în sfârşit şi la noi lucrurile la locul lor, să fim mai în rând cu restul Europei. Vorba lui Klaus Iohannis, să transformăm România în "România lucrului bine făcut" - ceea ce momentan este stereotipul german.

| Dandanache a răspuns (pentru Lowkee):

Si Johannis ce nationalitate are, domnule patriot? Sau esti si matale unul din milioanele de tontoloci care nu stiu diferenta dintre cetatenie, nationalitate si etnie?

| NOname explică (pentru Dandanache):

Ai dreptate, Klaus Iohannis are nu doar cetăţenie română, ci şi naţionalitate (deşi adesea sunt doar sinonime).

Răspuns utilizator avertizat
| ottotony a răspuns:

Pe Iohannis. Degeaba ziceti voi ca Iohannis nu poate conduce si doar "vorbele" de el. De unde stiti? In primul rand, m-am uitat pe internet despre Sibiu si am vazut ca de cand e Iohannis primar acolo a primit numai premii si vorbe bune.
Nu votez cu Sociali Democratii, ca azi maine ne-om trezi iar ca suntem condusi de comunisti.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru ottotony):

Coane, la noi in judet e unu care e acum arestat la domiciliu, asa zis baron. E arestat pentru ca ar fi dat licitatii cu dedicatie. Daca nu le dadea singurei firme capabile si cu utilajele necesare si moderne, intregul proiect de reabilitare al caii de tramvai dar si strada in sine sapata din temelii si refacute tevi etc nu s-ar fi intamplat. De cand a venit omu asta la presedintia CJ Braila orasul a fost plin de lucrari de infrastructura, parcurile mai curate, iluminate etc. Orasul arata mult mai bine in timp ce inainte de mandatele lui nu se facea mai nimic, rugineau pana si stalpii de lumina. Dar e corupt. Asa ca nu-mi zice mie ce face Iohannis in Sibiu ca nu are nici o relevanta. Dar de niste firme marginase care aveau nevoie de drumul care ducea la ele separat ca si-au pierdut clientii care se aprovizionau de la ei ca-si rup masinile, da da in Sibiu, n-ai auzit? Aia bine se simt in Sibiu nu?

| sweetnov a răspuns:

Dar nu e niciun deranj sa si argumentam. Absolut.

Puie Monta!

| yonycka16 a răspuns:

Mi-e groaza de ce raspunsuri vad aici, imi pare rau ca multi nu stau sa analizeze, sa gandeasca, eu votez cu domnul Klaus Iohannis, are o atfel de mentalitate, decat cea a noastra indoctrinata de comunism, unde nu stim sa gandim singuri, sa punem in balanta toate cele facute de unul sau de altul! Pai cum sa il votezi pe Ponta cand el vrea sa bage legea pentru amnistie, sa elibereze toti mafiotii care au intrat in ultimii ani, oameni care au sfasiat Romania! Tare mi-e frica de ceea ce va urma!

| NOname explică (pentru yonycka16):

Într-adevăr. Dar dacă ne mobilizăm şi nu îl lăsăm pe Iohannis să lupte singur pentru viitorul nostru, vom scăpa de sistemul pontist-comunist-psd-ist. Trebuie doar să fim cât mai mulţi, uniţi şi hotărâţi.
http://i.imgur.com/qxifBFi.png
http://i.imgur.com/2eBx4GF.jpg

| Nicoară_Ciprian_1994 a răspuns:

Eu votez cu un partid de Centru-Stanga si cu PSD. Nu cu Victor Ponta. Majoritatea voteaza asa.

| flashback a răspuns:

Nu am inca 18 ani, dar as merge pe varianta cu Victor Ponta pentru ca a facut si el cate ceva. Dar de Klaus Iohannis nu am prea auzit sa faca ceva.

| NOname explică (pentru flashback):

Nu ai prea auzit de el, pentru că nu te-ai documentat, nu te-a interesat.
Informează-te, că e inclusiv viitorul tău în joc!