| Joker3134 a întrebat:

Daca bati pe cineva la tine acasa, e perfect legal?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu este legal, cu exceptia violarii de domiciliu sau legitimei aparari.

| baru a răspuns:

Nu, nu ai voie. Poti sa.l imobilizezi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar de ce vrei sa il bati? Violența naste violență.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Nici macar in legitima aparare nu e perfect legal. Tot esti cercetat, pentru orice vatamare corporala, si poti fi sanctionat, de exemplu, pentru instigare la violenta, daca ai avut chef de bataie mai mult decat partenerul, ori victima laughing

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Doar dacă-l bați la șah. tongue

| lpavel a răspuns:

Nu e legal indiferent unde o faci si nici nu e frumos sa-ti bati invitatul oricat de mult te-ar supara... laughing

| minrest a răspuns:

Da, este perfect legal sa intri in puscarie daca faci asta (cu exceptia autoapararii); ca un bonus special din partea casei Zeii vor razbuna calcarea ospitalitatii.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca e auto aparare.

| Legion7X a răspuns:

Doamne ferește!
Cum ar veni să îți bați invitatul acasă apoi acela să meargă la poliție și tu să afirmi în fața lor " Dar ce s-a întâmplat domne a fost ce ilegal? l-am bătut la mine acasă. Fac ce vreau cu el în casa mea nu vă privește pe voi "happy. Dacă nu vă rog frumos să așteptați ca să îl cotonogesc afară. Nu de alta dar, vreau ca totul să fie în regulă să nu am probleme.

Dialog tu cu soția

— Nevastă adu bâta aceea după balcon ca să îl încingem calumea!
— Care dragă care aceea de baseball?
— Da aceea, pare că are lemnul mai rezistent,
oricum vreau să-l bat la standarde Europene ca să nu mă trezesc cu poliția pe cap.

| JackR a răspuns:

Daca-l bati la table, sah, popa-prostu, biliard, tenis de masa sau beer pong, este perfect legal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa-l bati si pe casa, tot nu devine legal.

| PumpkinDoll a răspuns:

Daca il prinzi la tine in casa/curte. Daca il bagi tu special ca sa-l bati, e ilegal. Daca il prinzi la furat, sa fi sigur ca ala o sa stea pana chemi tu politia asa de buna voie fara sa-ti faca nimic.

| Victoria18 a răspuns:

Ole... Logic ca nu. Si o sa suporti aceleasi consecinte ca si cand l-ai bate pe strada de ex.

| Kogaion a răspuns:

Dupa cum ai pus intrebarea, inteleg ca tu vrei sa bati pe cineva si nu stii cum sa faci sa nu patesti nimic, asa ca te-ai gandit sa-l chemi la tine acasa si sa-l bati acolo, sperand ca asa nu o sa poata sa te reclame la politie. Si nu, nu este legal, tot poti sa te alegi cu dosar penal.

| Claxon987 a răspuns:

Nu ai dreptul si permisiunea sa fii violent cu nimeni, adult sau copil, nici la tine acasa, nici in alta parte

| Lica_Ema_2001 a răspuns:

Nu poate fi legal atâta timp cât rănești pe cineva, mă refer fizic. Doar dacă ești atacat se consideră legitimă apărare

| crissytpu a răspuns:

Lasa-ma sa ghicesc laughing) tu vrei sa iti bati prietena si sa te scuzi ca ti-a violat domiciliul?