| Necuvântător a întrebat:

Dacă nu există lege, de ce există poliție?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de unde aceasta concluzie, ca nu exista lege.
Din pacate exista prea multe legi, sunt schimbate prea des si de multe ori nu sunt respectate si nici aplicate corect.

Bula
| Bula a răspuns:

"Legile exista sa stii ce sa ocolesti" (Murphy).
Politia dirijeaza circulatia doar la intersectii de interese.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unii nu prea va citiți întrebările înainte sa le postați nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psd, ciuma roșie

| ItsMaxi a răspuns:

Legea nu exista pentru cei cu functii mari. Presedintele, prim'ministri, senatori, adica cei care au relatii, si controleaza legile dupa bunul lor plac. Oamenii de rand, muncitorii, asistatii de stat, sau oricine altcineva, care trebuie sa primeasca ceva din partea statului, mereu in tara asta mediocra vor fi cei pedepsiti. De ce crezi ca, copii celor cu functii mari mai mult de o amenda penibila pentru ei, nu primesc. happy Nu tu puscarie, nu tu nimic. Noi suntem o masa de oi penibile pentru ei. Vor sa ne controleze cum vor, fara sa avem drept de apel. Pentru noi sunt facute legile sa ne stoarca de bani cat de mult pot si cat de des fara drept de apel. Fiindca ei se cred Dumnezeii nostri. Iar politia, (la ce hal de politisti terminati, burtosi si masini de politie avem. eu nu ma simt in siguranta cu asa ceva) sunt doar niste marionete pentru ei, niste slugi. Care uita ca au si ei o familie, o mama, tata, copil, sora, frate, neam. Isi vand "sufletele" si devin reptile fara sange cald si inima buna, doar pentru un amarat de salariu, eventual cateva gogosi reci, si o sticla de suc, devin aspri in aplicarea amenzilor de tot felul. La fel jandarmeria si cine o mai fi.

| Neutrull a răspuns:

Pentru ca politia primeste bani de la stat fara sa lucreze. Ei is ca un fel de oameni cu pensie pentru noi