| LanguageMaster a întrebat:

Dacă proprietarul unui imobil devine senil și își pierde discernământul, fiul sau fiica proprietarului pot dobândi proprietatea asupra imobilului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai pentru aceasta nu pot deveni proprietari, nu exista un asemenea mod de transmitere a proprietatii.

11 răspunsuri:
| Justme79 a răspuns:

Desigur în cazul în care dovedesc că tatăl lor numai are discernământ in anumite situații happy

| Stropdeploaie a răspuns:

Nicidecum!

| minrest a răspuns (pentru Justme79):

Esti sigura? Ce are discernamantul cu proprietatea? Mai zici si ''desigur''. Intra sub tutela persoana senila, ca sa nu faca prostii, dar cum vrei tu sa fie deposedata?

| Justme79 a răspuns (pentru minrest):

Eu nu știu foarte multe despre aceste lucrurii puțin mai delicate ca să le spun așa am zis să îți spun doar o părere și nimic mai mult din puținul pe care poate îl știu și eu, acum asta nu înseamnă că tu trebuie să crezi ceea ce eu am zis mă repet ți am spus ceea ce eu am crezut pentru liniștea ta sufletească poți întreba un avocat cel mai bine și așa ști cu siguranță happy

| minrest a răspuns (pentru Justme79):

Nu eu am pus intrebarea. Fara suparare, ai putea sa te gandesti daca e posibil sa piarda cineva proprietatea pentru ca e senil, nu iti strica sa intelegi, macar un pic, lucrurile astea. Se pune sub tutela, ca sa nu poata face prostii si sa dea casa de pomana; dar nu ai cum sa il expropriezi.

| Justme79 a răspuns (pentru minrest):

Ok nu am înțeles bine eu întrebarea și m-am grăbit să îți răspund dacă eram in măsură să știu cum sunt legile sau cum și în ce fel se poate rezolva aceasta situație posibil ți ași fi spus de la bun început dar revin asupra la ceea ce am zis mai devreme a fost doar o simpla opinie din puținul pe care eu îl știu happy

| minrest a răspuns (pentru Justme79):

O zi buna, Elena; nu am pus eu intrebarea, draga; pa!

| Justme79 a răspuns (pentru minrest):

Oricum nu are importanta ...ms la fel happy

| CodrutElian1990 a răspuns:

Chiar daca este senil, nu poate fi lipsit de proprietate. Nici chiar daca ar vindeo el.
In acest caz se unul dintre copii pot cere instituirea tutelei asupra persoanei respective. Acest lucru trebuie facut in instanta - judecatoria sub jurisdictia careia cade localitatea persoanei senile. Pentru acest lucru trebuie sa existe documente medicale.
A se vedea Art 25 Asistență juridică | Lege 448/2006 actualizată 2020.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Completare. Proprietatea nu poate fi lasata ca mostenire atata timp cat proprietarul este in viata.