regis
| regis a întrebat:

Daca s-ar face un referendum pentru a alege forma de guvernamant in Romania, ati opta pentru republica sau pentru monarhie?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Adica intr-o Monarhie - cum este in Anglia - puterea adevarata este in mana primului ministru, iar cei cu fatada - membrii Casei Regale. Nu cred ca poporul asta este mai pregatit pentru monarhie decat pentru orice fel de democratie. Totusi eu personal optez, inca, pentru Republica. Dar incep, din zi in zi sa ma indoiesc...

5 răspunsuri:
regis
| regis explică:

Daca doriti puteti intra si in detalii: ati opta pentru o republica prezidentiala sau parlamentara, eventual dupa modelul unei anumite tari, monarhie condusa de fosta dinastie a Romaniei sau de un membru al altei familii regale samd.

| Flav a răspuns:

As opta pentru legea junglei, oricum nu s-ar simti diferenta

| machupicchu a răspuns:

Niste co. degerate ne mai lipseau la conducerea tarii(nu ca nu le-ar avea si altii, tot nechemati.)... in rest avem de toate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una tot Romania ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monarhia este expirata din 1922, deci nu. Republica nu da roade decat daca este... ati ghicit Dictatura. Dar dictatura legilor. Asta e singura forma de guvernare potrivita pentru romani.