| AlexDorinel a întrebat:

De ce Croatia intra în Schengen și Romania nu?

53 răspunsuri:
| Robert265 a răspuns:

Pentru că venitul lunar e mic și nu am avea ce face cu bani in euro e venit prea mic nu avem nici economia necesară și nici fabrici suficient cat să poată avea toți la n loc de muncă.(nu producem pentru noi ci pentru alții și noi de la alții)

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai UE cum iti comanda tot ce sa faci si tu faci, asa poate sa-ti comande sa te dezvolti si tu asta vei face, dar nu au interesul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Cand te duci la supermaket cate din produsele pe care le cumperi sunt romanesti? alea din cosul tau?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e asa.
UE isi comanda ce sa faci in materii de legi. Pentru ca ei au niste standarde. Prin legi iti comanda sa te si dezvolti... dar e prea greu pentru un popor incapabil si needucat.

| gheorgheeroul12324 a răspuns (pentru suntserios):

Ce super raspuns, felicitari

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai ce pot iau romanesti din supermarket, ce nu e romanesc, aia e, daca nu e, iei ce e.
Dar aia zic, ca e bine sa fie cat mai multe romanesti sa nu iei din alte parti, mere putem face, prune, dulceturi, carnati, carne de tot felul, etc.

Pai daca ne comanda sa ne dezvoltam, o faceai ca nu aveai incotro, iti punea politicieni care sa faca asta si se rezolva de mult.

| gheorgheeroul12324 a răspuns (pentru suntserios):

Foarte bine super argumente

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Ai opțiune romaneasca pentru orice aliment in supermarket. Deci cat din coșul tau e romanesc? Daca nu e 100% inseamna ca esti exagerat de ipocrit duoa răspunsul de mai devreme

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

In general ar fi romanesc cosul, acum la fructe si legume nu stiu daca-s romanesti ca nu scrie pe ele de unde sunt.
Lamaile si portocalele, bananele clar nu-s romanesti.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Aha deci ai opțiuni romanesti in supermarket, tine doar de tine ce alegi. De ce ai vorbit prostii atunci in comentariile anterioare

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Comanda pe dracu, Germania a fost făcuta praf de către sfinți anglo saxoni si mama Rusia, si o petarda au dat francezi laughinglaughing si s-a ridicat ba ia păcalit si pe englezi, ca sunt mai evoluați omule, banatul a fost făcut de șvabi, Ardealul de sași, asta e cauza ce tot ne ascundem atâta
teoria evoluției ce spune ca exista speci superioare si inferioare, romanul mereu a fost trădător, târfa cu o mie de fete, după cerșeala, social, nu vezi ce comportament primitiv au, romanul iți tratează semeni cu ura, scârba intre ei, tu nu vezi ca uni pupa oase putrezi in secolul 21, de asta ue nu e de vina

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Romani singuri ți au demolat fabricile, nu a venit Germania cu avionul, tancul, pentru ca romani au crezut ca democrația înseamna a sta acasă si o aduce bine, apoi sau dus in Germania si au furat la greu, cine e de vina pentru asta? Fii fericit ca ldl e in ro ca romanul tău iti datea carnea de porc cu 50 de ron kg sau kg de mere 10 ron, romanul vrea sa te fure sa iti jupoaie pielea, romanul inca considera ca munca cu sapa este superioara, romanul este nostalgic, negativist, ce face un roman plecat venit acasa? iti face o casa si face misto pe tik tok de semeni lui, nu fac afaceri ca vor milioane de euro

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Nu vezi ca bulangi ăștia arunca castraveti pe câmp in loc tâmpiți sa vinde mai ieftin, ce vina am eu ca vin din Ungaria si ii dau mai ieftini si cu merele la fel, sau aruncat in loc sa le vinde, romanul nu are habar de afaceri, capitalism, la el inseamna cum il fraieresc pe asta, pacalesc

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Multe sunt din afara, s-a si zis asta ca peste nu stiu cat procent de carne e din afara, si altele.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, romanu gandeste doar sa fure, sa fraiereasca.

| relian a răspuns (pentru Lukasssz):

Mexic? Nu te lua dupa ce spun rudele tale,aia te mint frumos,Mexic este tara nimanui, acolo nu exista legi, legea o face mafiotu. Daca ai vazut prin filme, ei e mai rau decat arata prin filme laughing cam asa e in Mexic laughing stai linistit doara daca esti sarac lipit, atunci nu te baga absolut nimeni in sama

| Lukasssz a răspuns (pentru relian):

Nu stiu man, ei aveau posibilitatea sa se mute in America sau Canada, dar au vrut mai multa "liniste", nu stiu de ce.

| Lukasssz a răspuns (pentru relian):

Bine am rude in Mexic, Canada sau Sua.Dar nu stiu ce sa zic, daca ar fi sa ma mut undeva Mexicul ar iesi din calcul din prima laughing/

| relian a răspuns (pentru Lukasssz):

De era bine in mexic stateau aia in tara lor.In toate America de sud,de nord si care mai e doara in state si Canada e bine,in rest lupu laughing.

Poate fi si bine in rest,doar daca ai bani,daca esti mafiot,daca esti presedinte,parlamentar,dictator,ori daca esti f priceput la ceva ce aia cauta si acolo ai fi tu ala desteptu laughing
Asa mai bine,zic eu,ar fi in Costa Rica happy acolo da, ar merita daca stii spaniola si engleza, raiu pe pamant laughing

Daca ai rude in SUA, aici ar fi mai bine, dar depinde si ce rude ai.

| relian a răspuns (pentru Lukasssz):

Au vrut mai multa liniste? Liniste gasesti si in state cata vrei, te muti unde nu e nici picior de om daca asta vrei laughing.
Ar fi putut sa se muta si in Alaska, acolo chiar ca aveau liniste totala laughing
Dar na fiecare undei place.

| Lukasssz a răspuns (pentru relian):

Pai cred ca nu mai aveau rabdare sa faca chestia cu loteria vizelor. Dura prea mult 6 luni...

| Lukasssz a răspuns (pentru relian):

Suntem rude de gradul 2. Dar ei stau in partea vestica a statelor, undeva in Oregon.

| relian a răspuns (pentru Lukasssz):

E ok e bun si acolo, doara ca ploua mai mereu, mie im place ploaia, altora mia putin.
Ruda de gradu 2 adica frati, sau poate de gradu 3? Rudele de gradu 1 is parintii, apoi de gradu 2 frati si suropri si etc.
Daca ai frati,poti sa ajungi si tu pe aici. Daca ia veri sau matusa,ceva de genul asta,atunci nu ai sanse. Poate sa mergi in vizita, dar asta de iti dau aia viza la ambasada.
Ori gaseste rudele tale o tipa ce are cetatenie, te insori si ai ajuns, cea mai rapida metoda, in 3 ani esti si cetatean deja laughing